Facebook Google+ Twitter

Platforma Obywatelska chce instytucji przywracania obywatelstwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-22 14:15

Platforma Obywatelska przygotowuje projekt ustawy, który dawałby ministrowi spraw wewnętrznych prawo przywracania obywatelstwa tym osobom, które je utraciły nie z własnej winy. Chodzi o ludzi pozbawionych obywatelstwa od 1920 roku do końca okresu PRL.

Autor projektu senator Andrzej Person, szef komisji zajmującej się sprawami emigracji i kontaktem z Polakami za granicą, uważa, że wprowadzienie nieznanej w polskim prawie instytucji przywracania obywatelstwa jest potrzebne. Senator Person wyjaśnił, że przepisy o przywracaniu obywatelstwa nie dotyczyłyby przymusowych emigrantów z 1968 roku, bo oni już do dawna mają możliwość odzyskania polskiego obywatelstwa. Senator przypomniał, że w 1984 roku Rada Państwa wydała uchwałę, w której uznała przepisy z 1968 roku za bezprawne.

Osoby starające się o przywrócenie obywatelstwa występowałyby z odpowiednim wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych. Każda ze spraw byłaby rozpatrywana indywidualnie. Konstytucjonalista doktor Jarosław Matwiejuk z Uniwerstytetu w Białymstoku podkreśla, że przywracanie obywatelstwa przez szefa MSWiA może być niezgodne z konstytucją. Dodaje, że zgodnie z nią to prezydent ma prawo do nadawania i wyrażania zgody na zrzekanie się obywatelstwa. Konstytucjonalista podkreślił, że osoby które utraciły obywatelstwo nie z własnej winy - powinny mieć drogę jego odzykania - ale nie poprzez decyzję ministra spraw wewnętrznych.

Senator Andrzej Person odpowiadający za opracowanie projektu argumentuje, że administracyjnego trybu przywracania obywatelstwa wymaga europejska konwencja o obywatelstwie. Projekt ustawy o obywatelstwie polskim jest we wstępnej fazie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.