Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25452 miejsce

Platforma Obywatelska przegra wybory parlamentarne?

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2011-02-11 08:49

Polska demokracja liczy zaledwie 20 lat. Dla człowieka to wiek młodzieńczy. Dla historii - zaledwie niemowlęcy. Mimo tak krótkiego okresu, mieliśmy po roku 1989 aż 14 premierów, którzy nie przetrwali dłużej niż jedną kadencję rządu.

Premier Donald Tusk Z publicznych zasobów URM / Fot. archiwum URM
Obecnie sprawujący od 1181 dni funkcję premiera Donald Tusk nie ma najdłuższego stażu. Pełną kadencję - przez 1449 dni - prezesem Rady Ministrów był Jerzy Buzek i jako jedyny premier po roku 1989 nie podał do dymisji swego gabinetu.

Polska demokracja liczy zaledwie 20 lat. Dla człowieka to wiek młodzieńczy. Dla historii - zaledwie niemowlęcy. Mimo tak krótkiego okresu, mieliśmy po roku 1989 aż 14 premierów, którzy nie przetrwali dłużej niż jedną kadencję rządu. Czy Donald Tusk ma realne szanse na zmianę tej niechlubnej tradycji?

Pierwszy rok rządów PO obfitował w wiele zdarzeń, również tragicznych. Najważniejszymi z nich były: reforma emerytur pomostowych, zniesienie obowiązkowej służby wojskowej (uzawodowienie armii), zakończenie naszej misji wojskowej w Iraku, katastrofa samolotu wojskowego CASA i zakończenie budowy pierwszego odcinka warszawskiego metra.
Metro w Warszawie - stacja Młociny Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license. / Fot. Kakarakak warszawikia.com
W 2009 r. światowy kryzys finansowy zatoczył szerokie kręgi. Według danych Eurostatu w I kwartale wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł aż 1,9 proc., co było najlepszym wynikiem w całej Unii Europejskiej.

Sejm zmienił w maju 2009 r. konstytucję, wprowadzając do niej poprawkę zakazującą kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Nowe zasady zaczną obowiązywać od następnej kadencji parlamentarnej.

W czerwcu po intensywnych opadach deszczu na południu i częściowo na zachodzie Polski wystąpiły podtopienia, a miejscami powodzie, w lipcu natomiast silne burze i nawałnice nawiedziły wiele regionów Polski – zginęło 8 osób, a 82 zostały ranne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 16.02.2011 15:53

Takie są realia, Adamie. Nie widzę w tym nic śmiesznego ani żałosnego. Żałosne i śmieszne są ruchy polityczne PJN i Palikota, którzy praktycznie zeszli ze sceny politycznej. PJN nigdy nie utnie pępowiny od PiS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"PiS otrzyma co najwyżej 15-18 proc. PSL - do 10 proc."...

Tak, tak, Kazimierzu. Zapomniałeś, że Ruch Parcia Palikota otrzyma 55 procent.

Śmieszne i żałosne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 15.02.2011 09:25

Niestety, ale dla wyborcy PJN nie jest żadną alternatywą. PiS otrzyma co najwyżej 15-18 proc. PSL - do 10 proc.
SLD może zdobyć 20-22 proc. PO może liczyć nawet na 40-42 proc. Ale przy obecnym systemie wyborczym są nikłe szanse na totalną wymianę parlamentarnych twarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kazimierzu, niekoniecznie. Może być różnie, ale jeszcze raz się okaże, że wbrew przewidywaniom jest inaczej. Ludzie do końca się wahają i często przypadkowych kandydatów wybierają. Demokracja w Polsce to w znacznym stopniu... wielka niewiadoma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, PO ma niełatwy orzech do zgryzienia. Nie ma alternatywy dla prawicy, no chyba że PJN. Bo nie wyobrażam sobie rządów Kaczyńskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard StencPanie
 • Gerard StencPanie
 • 12.02.2011 01:43

Panie Kazimierzu to jest potwarz ratajom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 11.02.2011 08:50

Oczywiście ma Pan rację, Robercie. Zaraz ten błąd zostanie naprawiony :). Dziękuję za celną uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert Paulson
 • Robert Paulson
 • 10.02.2011 20:37

Panie Kazimierzu,
Dobry dziennikarski obyczaj nakazuje wskazanie źródła cytatu. Sposób w jaki przytacza Pan wypowiedzi dr Felisa sugeruje, że sam Pan je zdobył. Tymczasem są to wypowiedzi dla PAP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja odnoszę takie dziwne wrażenie, że SLD może być w tych wyborach partią rozdającą karty. Stoją trochę z boku "wojny popis-u" Napieralski się uśmiecha. Sondaże idą w górę. Kto wie jak to będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.