Facebook Google+ Twitter

Platforma Obywatelska złamała ordynację wyborczą?

Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zwrócił się z wnioskiem do Państwowej Komisji Wyborczej o zbadanie podejrzenia naruszenia przez Platformę Obywatelską samorządowej ordynacji wyborczej.

 / Fot. KW SLDWniosek KW SLD dotyczy wsparcia udzielonego samorządowym kandydatom Platformy Obywatelskiej przez premiera Donalda Tuska oraz członków jego gabinetu. Zdaniem polityków SLD zachodzi prawdopodobieństwo, że Platforma Obywatelska złamała zasady finansowania kampanii wyborczej, określone w ordynacji z 1998 roku.

Jak czytamy w dokumencie skierowanym wczoraj na ręce przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, “w kampanii wyborczej Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska aktywnie uczestniczą premier Donald Tusk oraz inni członkowie Rady Ministrów. (…) Istnieje zatem uzasadniona obawa, iż Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska nie finansuje z własnych środków kosztów przejazdów, przelotów, noclegów, wyżywienia dla Pana Premiera oraz jego współpracowników i ochrony BOR, a także kosztów organizacji konferencji prasowych i innych wydarzeń podczas wizyt w trakcie kampanii wyborczej.”

Chodzi o artykuł 83c. pkt. 5 ustawy z dnia 16 lipca 1998 roku o ordynacji wyborczej do rad Premier Donald Tusk podczas obrad 40. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP w Warszawie. / Fot. PAP/Radek Pietruszkagmin, rad powiatów i sejmików województw, który głosi m.in., że "środki finansowe przekazywane komitetowi wyborczemu partii politycznej mogą pochodzić wyłącznie z funduszu wyborczego tej partii…” oraz, iż "komitetom wyborczym nie wolno przyjmować wartości niepieniężnych, z wyjątkiem nieodpłatnych usług polegających na rozpowszechnianiu plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne."

Jeżeli podejrzenia polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej potwierdzą się, oznaczać to będzie, że Komitet Wyborczy PO popełnił przestępstwo, o którym mowa w artykule 202 ww. ustawy, zgodnie z którym, każdy kto przekazuje komitetowi wyborczemu lub w imieniu komitetu przyjmuje środki finansowe lub wartości niepieniężne pochodzące z innych źródeł niż wymienionych w ustawie oraz przekazuje komitetowi wyborczemu lub przyjmuje w imieniu komitetu środki finansowe lub wartości niepieniężne z innego źródła niż z funduszu wyborczego partii politycznej tworzącej komitet wyborczy podlega grzywnie w wysokości od 1 tys. do 100 tys. złotych.

We wniosku do PKW, Sojusz prosi o odpowiedź na pytanie: "W jaki sposób powinna być realizowana zasada równości podmiotów uczestniczących w kampanii wyborczej wobec prawa, skoro (...) Donald Tusk wspiera kandydatów ze swojej formacji politycznej przy pomocy dostępnych mu środków, które otrzymał ze względu na pełnioną funkcję rządową".

Przeczytaj pełną treść wniosku Komitetu Wyborczego SLD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

Roman Kożmiński
 • Roman Kożmiński
 • 21.11.2010 19:17

Gdyby faktycznie się okazało że rząd Tuska i PO złamało ordynacje wyborczą , to i tak będzie musztarda po obiedzie .Bo za nim prawo zadziała to będzie po wyborach! A po wyborach również nikomu włos z głowy nie spadnie. Tak to u nas przestrzega sie prawo - są równi i równiejsi...)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Coras
 • Jerzy Coras
 • 21.11.2010 12:27

@ Jadwiga Kowalczyk

Proszę nie odwracać palikota śmierdzącym ogonem.
Jeżeli cokolwiek pani zaproponowałem, to czasowe wycofanie się z obelżywych pokazówek wobec upatrzonych przez panią smoleńskich rodzin i związanej z nimi wspólnoty, a nie odwrotnie.
Deklaracja "Mój cynizm ma bardzo określone granice" (jak stąd do Smoleńska czy na Kamczatkę?) jest bardzo małostkowa.
Cnota nie powinna mieć granic.
Tym niemniej pani komplementy przyjmuję z wdzięcznością niepewnego swoich talentów - praktykanta na bagiennej niwie, który z wiarygodnego źródła dowiedział się, że jest git.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerz Coras - proponowane przez pana obelżywości przekraczaja dalece moją pomysłowość. Gratuluje, podziwiam, ale nie skorzystam. Mój cynizm ma bardzo określone granice.
Fakt, że odnotowuje pan starannie wszystkie moje komentarze pochlebia mi bardzo. Nie każdy na tym pportalu jest tak uwaznie studiowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Coras
 • Jerzy Coras
 • 20.11.2010 16:31

@ Jadwiga Kowalczyk

To, że nie jest pani osamotniona w poglądach - niczego w sporze nie zmienia.
Autorytety oślepły, ogłuchły, wymarły bądź zasiliły szeregi dresiarzy i kucharza spod krzyża.
Ponadto wskaźnik popularności tezy czy przekonania nie zawsze świadczy o ich trafności.
Podzielałbym pani troskę o nie "epatowanie" i nie "szantażowanie" społeczeństwa (chyba nie całego?), gdyby nie obnosiła się pani (m.in.profil) ze swoim cynizmem, niczym z najchwalebniejszą z cnót - starszej pani z godnością.
I nie demonstrowała pani pogardy dla symbolu wierzących, nazywając go "postsmoleńskim sadzeniakiem", i nie drwiła z zachowania smoleńskich wdów (ze znienawidzonej opcji) w opowiastce pod wyrychtowanym na taką okazję tytułem "Na wariackich papierach".
Pewnie, że można obelżywym językiem pisać np. i o tym, że Komorowski na obślinionej trumnie B.Blidy wjechał do Belwederu.
Albo, że wdowiec po szefowej kancelarii pornogrubasa, występujący do niedawna w mediach w roli porządkowego części krnąbrnych rodzin smoleńskich, to aktywista przyjaźni polsko-radzieckiej, gotowy z ufnością kilkuletniego ministranta czekać do końca świata na objawienia ruskich cwaniaków i polskich urzędasków, drżących o "dobre stosunki",
i próbujący wypromować się na plecach nieboszczki-małżonki na głównego speca od jednactwa wspomnianych rodzin.
Wcale nietrudno tak pisać, tylko czy wypada, nawet jeśli żałobnik zachowuje się nieodpowiednio nie tylko naszym zdaniem?
Czy na nietakt należy bezwzględnie odpowiadać nietaktem?
Czy wobec najmocniej ugodzonych tragedią smoleńską nie należałoby, nie rezygnując z wyrażania krytycznych opinii, powstrzymać się jeszcze przez jakiś czas od zadawania kopniaków, choćby tutaj na W24?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Mówienie o odwracaniu kota ogonem jest w tym przypadku co najmniej nie na miejscu.
Alik trzyma pazury za realizację testamentu."

I tym komentarzem pokazujesz, że Twój poziom polityczny jest jeszcze w gimnazjum. No tak... właśnie w gimnazjum się tak argumentuje. Liceum to już za wysoki poziom dla Ciebie.
Idź pokrzycz gdziekolwiek, pomaluj, tam się zrealizujesz. W polityce jak widać rozeznania nie masz. Chociaż zawsze z politycznej piaskownicy możesz zajść daleko i za to trzymam kciuki. Powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.11.2010 10:41

@Obywatelu,

artykuł został opublikowany przez Tomasza Osucha w piątek o 7:24.
Cisza wyborcza panuje od północy z piątku na sobotę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.11.2010 10:38

@Łukasz Wolski

Mówienie o odwracaniu kota ogonem jest w tym przypadku co najmniej nie na miejscu.
Alik trzyma pazury za realizację testamentu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja Obywatel
 • Ja Obywatel
 • 20.11.2010 09:59

A ten artykuł to nie jest naruszenie ciszy wyborczej. Podważanie wiarygodności przeciwnika w dniu " ciszy wyborczej" jest w moim skromnym rozumieniu , naruszenie właśnie ciszy wyborczej. Powoduje to, że niezdecydowany, zastanawia się czy warto oddać głos, na partię której wiarygodność jest podważana tym artykułem. Interpretację pozostawiam prawnikom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Roman Koźmiński - http://www.newsweek.pl/opinie/mamy-prawo-do-krytyki,68299,1

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nie-ma-zapisanego-testamentu-lecha-kaczynskiego,1,3790977,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.