Facebook Google+ Twitter

Platforma przemianuje pl. Defilad na Chopina

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-04 13:04

Stołeczni radni Platformy Obywatelskiej wpadli na oryginalny pomysł uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Jak dowiedział się dziennik "Polska", chcą, żeby pl. Defilad w przyszłym roku zmienił nazwę na pl. im. Fryderyka Chopina.

 / Fot. Mateusz WróblewskiZamierzają w ten sposób uczcić nadchodzący w 2010 r. Rok Chopinowski. Pomysłem na najbliższej sesji rady dzielnicy mają zająć się śródmiejscy radni. Już dziś suchej nitki nie zostawiają na nim niektórzy miejscy rajcy i varsavianiści.

- Fryderyk Chopin jest dobrem narodowym i dlatego chcemy uczcić jego pamięć. Szczególną inspiracją były dla nas prace nad przygotowywaniem Roku Chopinowskiego - potwierdza Ewa Malinowska--Grupińska, przewodnicząca rady miasta, radna PO i jedna z inicjatorek pomysłu.
Jej zdaniem położony w samym centrum miasta pl. Defilad idealnie pasuje do jej pomysłu. Wybudowany w 1955 r. razem z Pałacem Kultury i Nauki plac jest bowiem jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Warszawy. Poza tym jego nazwa nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. - Tutaj nie ma żadnych defilad - mówi Malinowska-Grupińska.

Nie bez znaczenia jest też to, że stołeczny ratusz szykuje się do przebudowy placu. Zdaniem przewodniczącej rady nadanie takiej nazwy miejscu, które ma w przyszłości stanowić wizytówkę Warszawy, pomoże wypromować miasto i da "duży zastrzyk energii" przed organizacją obchodów jubileuszu.

Krytycznie do pomysłu podchodzą znawcy historii stolicy. - Idąc tym tropem, powinniśmy przemianowywać ulice i place przed każdym podobnym jubileuszem - stwierdza z przekąsem varsavianista Jarosław Zieliński. Jego zdaniem powinno się zachować nazwy ulic, skwerów czy placów w ścisłym centrum miasta.

Stanowczego "nie" nie mówią jednak opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości. - Ciekawa propozycja, na pewno się nad nią zastanowimy - mówi Tomasz Zdzikot. Nie ukrywa przy tym, że jemu pomysł bardzo się podoba.

A co na to koalicjanci PO z rady miasta, czyli członkowie klubu Lewicy? Nie kryją... zaskoczenia. - Pierwszy raz o tym słyszę - mówi nam Andrzej Golimont, radny Lewicy pytany o stanowisko jego klubu w sprawie przemianowania pl. Defilad. - Generalnie jesteśmy przeciwko zmienianiu nazw, które wrosły już w krajobraz miasta - stwierdza. Zdaniem Golimonta ten projekt może wywołać także dziką dyskusję na temat zmiany nazwy placu np. na Jana Pawła II. Przypomina też, że Chopin ma już swoje szczególne miejsce w stolicy - ulicę przy Al. Ujazdowskich.

Nie jest to jedyne miejsce poświęcone pamięci kompozytora. W stolicy mamy również pomnik, port lotniczy im. Fryderyka Chopina, a wciągu najbliższych lat przy Tamce ma powstać centrum poświęcone pianiście.

Jak się dowiedzieliśmy, projektem zająć mają się na najbliższej sesji rady dzielnicy śródmiejscy radni. Prawdopodobnie odbędzie się ona 10 grudnia. - Nie jestem przekonany do tego pomysłu. Jeżeli chodzi o upamiętnienie Roku Chopinowskiego, to myślę, że budowa samego centrum wystarczy - mówi Grzegorz Walkiewicz, wiceprzewodniczący rady dzielnicy, i dodaje, że stolica już wystarczająco uhonorowała Chopina. Za wcześnie jest jednak, by stwierdzić, jak zagłosuje reszta radnych. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, zajmie się nim podkomisja ds. nazewnictwa ulic, a później rada miasta. - Chcemy przyjąć ten projekt jak najszybciej - nie ukrywa Malinowska-Grupińska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.