Facebook Google+ Twitter

Platforma TVP - hit czy kit?

Stało się. Platforma cyfrowa Telewizji Polskiej stała się faktem. Planowana była od dawna, jednak dopiero obecny (a właściwie już były) prezes TVP podjął ostateczną decyzję i 15 września odbył się jej oficjalny start.

Wiceprezes SAS Astra Alexander Oudendijk / Fot. Radek Pietruszka PAPOferta platformy TVP ma być w założeniu zupełnie inna od pozostałych platform satelitarnych w Polsce. Na ofertę podstawową składają się prawie wszystkie kanały TVP (łącznie z TVP HD), TV Trwam oraz Puls. Jest ona w założeniu darmowa, dostępna dla wszystkich abonentów posiadających odpowiedni sprzęt (o tym dalej). Na drugą opcję, dostępną po opłaceniu jednorazowej opłaty za kartę, składa się 5 kanałów – TVN, TVN7, Polsat, Polsat 2, TVP Sport. Trwają rozmowy o dołączeniu do tego pakietu kanału TVSilesia HD a start tej oferty planuje się na koniec tego roku. Trzeci segment oferty to kanały płatne. Oferowane będą na zasadzie à la carte, co oznacza, że zapłacimy tylko za te kanały, które sobie wybierzemy – nie będziemy zmuszani do kupowania pakietu, z którego interesuje nas tylko jeden czy dwa programy.. Z pełnej oferty platformy będziemy mogli skorzystać na początku przyszłego roku, wtedy też poznamy pewnie listę oferowanych kanałów,

Bez odpowiedniego sprzętu ani rusz


Cała oferta TVP brzmi zachęcająco, ale.... No właśnie. Jest kilka „ale”. Pierwszym z nich, mniej znaczącym, jest satelita, z którego nadawane są kanały. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z usług którejkolwiek polskiej platformy, czeka nas przestawianie anteny lub kupno nowego konwertera do anteny satelitarnej – tzw. „zeza”. Jest to konieczne, gdyż korzystają one z usług satelity HotBird (13E), a kanały TVP nadawane są z satelity Astra (19,2E). To nie jedyny problem. Kanały będą korzystały z MPEG-4 co oznacza, że nie wszystkie odbiorniki satelitarne „poradzą sobie” z nimi. Tunerami sat. obsługującymi ten standard są m.in. wszystkie dekodery HD Cyfrowego Polsatu i Cyfry+. Zresztą, abonenci Cyfry posiadający dekoder HD i instalację antenową mogą już teraz cieszyć się kanałami TVP – zostały one dodane do listy. Abonenci Cyfrowego Polsatu muszą dodać te kanały do listy manualnie – ich parametry w linku na końcu artykułu. Jeśli chodzi o inne urządzenia do odbioru oferty TVP, to zapraszam do zapoznania się z artykułem Janusza Sulisza. Link do niego – również na końcu.

Będzie sukces?


Kolejną przeszkodą jest system kodowania. Otóż włodarze TVP wybrali system NDS-VideoGuard. Jest to o tyle nieprzemyślana decyzja, że system ten jest bardzo mało popularny. Dość powiedzieć, że najtańsze obecnie odbiorniki obsługujące to kodowanie, oraz standard MPEG-4 kosztują w granicach 700-750 zł. Jest to bardzo duży wydatek, więc jeśli TVP nie zdecyduje się na kodowanie kanałów na przykład w systemie Conax, dużo bardziej popularnym w Polsce, popularność oferty płatnej będzie raczej niewielka. Wpłynie na to kilka czynników – oferty platform jeśli chodzi o ofertę programową różnią się niewiele. Wątpliwe jest, żeby telewizja publiczna zaoferowała coś, co spowoduje masowy napływ klientów. Głównym czynnikiem dla nich jest cena, a ta, wliczając wszystkie koszty związane z zakupem tunera i przystosowaniem instalacji antenowej nie są wcale małe.

Linki
Parametry kanałów TVP
Artykuł Janusza Sulisza

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Abonencie (RTV) Ty widzisz i PŁACISZ !

- jakie to OGROMNE koszty : papieru, pracy tysięcy urzędników i milionów obywateli i firm itd. oraz
penalizacja części społeczeństwa (która nie ulega tej głupocie), żeby zebrać kasę na RTV.
Abonament ANACHRONIZM !
Do roku 2000 byli lepsi. W Austrii istniało ZEZWOLENIE na posiadanie odbiorników. Nie idźmy tą drogą.

(A zarządy, prezesi, rady itp. w ramach MISJI prezentują się jako "stołko-kaso-zdobywacze")

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.