Facebook Google+ Twitter

Platforma TVP na Astrze - żart czy skrajnie niedopracowany pomysł

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-27 21:09

Wojna trzech platform satelitarnych, a właściwie trzech i pół (TNK), nie zniechęciła ani Orange do rozwinięcia skrzydeł swojej oferty ani tym bardziej Telewizji Polskiej. No i właśnie Telewizja Polska ze wszystkimi swoimi ułomnościami i kłopotami stara się stworzyć w epoce kryzysu platformę satelitarną.

Pytanie czy jest sens? Programy Telewizji Polskiej są dostępne z nadajników analogowych i cyfrowych DVB-T, są dostępne drogą satelitarną we wszystkich polskich platformach satelitarnych. Co więcej n-ka ma w swojej ofercie wszystkie kanały narodowego operatora łącznie z TVP HD, TVP Sport i TVP Historia, dodatkowo wszystkie te kanały są dostępne za pośrednictwem satelity Hot Bird.

Jednak mimo dostępności kanałów z Hot Birda, na którym goszczą wszystkie trzy największe polskie platformy i faktu, że najwięcej talerzy w Polsce skierowanych jest właśnie na tą pozycję orbitalną, TVP zdecydowała się na całkowite zdublowanie swoich kanałów również na Astrze, mało tego chce zdublować kanały Polsatu i TVN…

Czy nie rozsądniej było by dodać do istniejących programów kolejny system ewentualnego kodowania w NDS na Hot Birdzie? Obniżyłoby to koszty zakupu nowego konwertera a przede wszystkim odbiorcy oferty TVP mieliby również ułatwiony dostęp do ofert innych platform satelitarnych rodzimego pochodzenia. Współpraca operatorów i wymiana kanałów między platformami, aby ich nie dublować a tym samym nie zabierać miejsca na transporterach, powinna leżeć w gestii wszystkich nadawców telewizyjnych.

O tyle o ile można zrozumieć postępowanie Orange, która najprawdopodobniej nie chce pojednania z Cyfrą i pragnie niezależności, która jest podbudowana dobrą ofertą programową w usłudze iTV. O tyle dziwne wydaje się postępowanie TVP, która buduje kolejne koszty związane z uruchomieniem platformy, koszty te szczególnie urosną w przypadku zastosowania dekodera z wbudowanym modułem NDS.

Chyba rozsądniej było by aby TVP postawiła na naziemny standard DVB-T. Stworzenie dodatkowego multipleksu z ofertą programową TVP było by przede wszystkim rozsądnym rozwiązaniem, a po drugie była by to platforma dostępna na terenie całego kraju. Obniżono by zarazem koszt zakupu sprzętu odbiorczego oraz zachowano by terytorialność oferty.
Bo przecież nie może być mowy o budowaniu platformy satelitarnej tylko w celu popularyzacji Polski na zachodzie, temu służy TVP Polonia dostępna nieomal na całym świecie w wolnym odbiorze.
WD

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.