Facebook Google+ Twitter

Platforma wrzuci 87 km teczek bezpieki do internetu

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-29 10:40

Platforma Obywatelska chce do listopada opracować projekt nowelizacji ustawy o IPN oraz ustawy lustracyjnej.

Główne założenia to: wprowadzenie powszechnego dostępu do dokumentów komunistycznej bezpieki, zmiana zasad tworzenia katalogu osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa PRL i zapewnienie oskarżonym o współpracę z SB prawa do skutecznej obrony.

- Jesteśmy zdeterminowani, by maksymalnie szeroko otworzyć archiwa Instytutu. Wtedy skończy się "gra teczkami" - mówi poseł PO Sebastian Karpiniuk, który z zespołem ekspertów pracuje nad projektem.

W Platformie przeważa postawa, że należy pójść śladem Czech i udostępnić akta bezpieki w internecie. Byłoby to jednak przedsięwzięcie na ogromną skalę. W zasobach IPN znajduje się 87 km bieżących akt. Zeskanowanie i przeniesienie do serwerów wszystkich dokumentów zajęłoby kilka lat i kosztowałoby kilkadziesiąt milionów złotych. - Jeśli cały czas będziemy tylko mówić, że coś jest trudne, to nigdy nie rozwiążemy problemu. Trzeba wreszcie ruszyć z miejsca - podkreśla jednak Karpiniuk.

Platforma będzie jednak miała problemy z przekonaniem koalicyjnego PSL do publikowania teczek w internecie. - Jesteśmy za otwarciem archiwów, ale diabeł tkwi w szczegółach. Dylemat, czy dać ciężkie miliony na IPN, czy np. nauczycielom, nie jest łatwy - mówi wiceszef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Antoni Dudek, historyk i doradca prezesa IPN, uważa z kolei, że przepisy wprowadzające pełne otwarcie archiwów nie obroniłyby się przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.