Facebook Google+ Twitter

Platformie rośnie (w sondażach)

"Gazeta Wyborcza" opublikowała raport sporządzony przez PBS DGA, z którego wynika, że w ciągu dwóch tygodni PO zdobyła 10 punktów procentowych poparcia. PiS stracił sześć punktów.

58 procent dorosłych Polaków oddało by swój głos na partię rządzącą. 24 proc. na największa partię opozycyjną - Prawo i Sprawiedliwość. 10 punktów procentowych poparcia w ciągu dwóch tygodni to nie lada wyczyn. Od kilku miesięcy PO przeważała w sondażach nad PiS-em o kilkanaście procent. Takie poparcie w zasadzie trwało stabilnie, z małymi zawirowaniami. Co zatem skłoniło reprezentatywną grupę Polaków do zmiany nastrojów wyborczych?

"Gazeta Wyborcza" pisze, że "PO uderzyła w PiS-owski dzwon populizmu" i to się jej opłaciło. Po tym, jak Polskę i świat obiegła informacja o "polskim Fritzlu" z Siemiatycz, który przez sześć lat współżył ze swoją córką, Donald Tusk wyraził jasno co sądzi na temat tego typu czynów i osób, które się ich dopuszczają. Premier nazwał sprawcę przestępstwa „kreaturą”, która nic z człowiekiem nie ma wspólnego.

Trudno jest myśleć pozytywnie o ludziach dopuszczających się tego typu czynów, jednak odsądzanie człowieka od czci i wiary jaki by nie był, w ustach premiera wydaje się czymś nie na miejscu. Mnie, człowiekowi nie z establishmentu jakiegokolwiek, bez tytułów i stołków, tak jak milionom Polaków skojarzenia „kreatur”, „bydląt”, „zwierzęcia” etc. przez myśl i przez gardło przeszły również, gdy ta wiadomość do uszu dotarła. Jednak „zwykłemu” człowiekowi, z całym szacunkiem, ale bardziej wypada plugawić i pastwić się słownie nad tymi wszystkimi „Fritzlami”, niż osobie na tak wysokim stanowisku. Fotel premierowski zobowiązuje do powstrzymania się od publicznego wygłaszania tego typu sądów. Dlaczego?

Po pierwsze – w ustach premiera, który za dwa lata zamierza startować na prezydenta i który stale toczy kampanię wyborczą, słowa tracą na wiarygodności. Ich wypowiedzenie w dobie walki o władzę jest co najmniej dwuznaczne, mimo, że ich sens jest oczywisty.

Po drugie – Jacek Żakowski w „Polityce” ciekawie zauważył, że opluwanie nawet najgorszych „kreatur” przez osoby posiadające społeczny mandat poparcia może spowodować, że osoby z „drugiej strony”, czyli zwykli ludzie potraktują to jako przyzwolenie do jeszcze gorszych plugastw w stosunku do innych, nawet tych najgorszych zwyrodnialców.

Słowa człowieka z autorytetem, mogą zdziałać wiele, a w tym przypadku, stymulować do jeszcze większej agresji i przemocy. Mogą obudzić w innych potwory, które w niewielkim stopniu będą się różnić od „Fritzlów”. Bo skoro premier polskiego rządu może być agresywny publicznie, czyli de facto na agresję przyzwala, dlaczego ja nie mam mieć do niej prawa?

Warto ważyć słowa i zastanowić się kilka razy przed ich wypowiedzeniem Panie Premierze, mimo że w takiej sytuacji nic bardziej wyrafinowanego nie przychodzi do głowy. Kilka procent w sondażach nie jest warte kilku milionów zepsutych głów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.09.2008 14:09

Poparciu, spadnij!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadwigo- racja , że Gosiewski to "polityczny śmieć". Dziwie się, że PiS nie zepchnie go na margines, bo rzeczywiście, aż chce się przełączyć na inny kanał, gdy się go widzi.

Bonar- pełna zgoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

w żaden sondaż nie ma co nadmiernie wierzyć, jest to tylko i wyłącznie pewne wskazanie, aktualne w danym momencie. Jak to mówią, są kłamstwa, cholerne kłamstwa i statystyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Za tekst i dla Tuska, który po prostu zachował się po ludzku na moment "zapominając" o tym, że jest premierem. Nie sądzę, że zrobił to dla paru procent w sondażach, zwyczajnie sobie ulżył jak każdy człowiek zrobiłby na jego miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rosnie o tyle, o ile PiS przekracza granice smiesznosci, czytelnej nawet dla ludzi nie zainteresowanych polityką.
"Usprawiedliwienia" za bojkt w sejmie po 300 zlotych od sztuki, pouczanki na temat dzieci przez bezdzietnego oraz - dzietnego "prawdziwego katolika z wartosciami" - kon by sie usmiał. Do łez!

Komentarz został ukrytyrozwiń

...więc wziąłem pod uwagę ww sondaż. Jakie "diametralnie inne"? Gdzie mogę zobaczyć takie wyniki? Kto robi te sondaże? Oczywiście codziennie są jakieś nowe...więc?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze to powtarzam, bierzmy pod uwagę kilka źródeł. Inny sondaż, przeprowadzony dzień po wspomnianym wyżej, przedstawia diametralnie inne wyniki...a w tytule jest w sondażach...więc?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niby tak, ale nie do końca. Wszyscy jesteśmy przecież ludźmi, a Tusk - poprzez swoją wypowiedź - raczej jakoś nadzwyczajnie nie przyczyni się do wzrostu samosądów i nielegalnych linczów na "kreaturach".
Przyzwoity tekst. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.