Facebook Google+ Twitter

Płatności zbliżeniowe pod lupą KNF. Klienci zadłużają się nie wiedząc o tym

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca bankom wprowadzenie zmian w zasadach wydawnictwa kart płatniczych, by uniknąć przypadkowych wejść w niedozwolony debet przez klientów. Jednakże KNF nie wymaga całkowitej blokady autoryzacji offline.

Koniec z płatnościami zbliżeniowymi / Fot. By Lotus Head from Johannesburg, Gauteng, South Africa (sxc.hu) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.orgJak podaje serwis biznes.interia.pl rośnie liczba banków, które blokują możliwość wykonywania płatności w trybie offline. Nowe zasady zaczęły obowiązywać między innymi w Citi Handlowym i Millennium, natomiast w Alior Banku i Aliorze Sync transakcje zbliżeniowe są autoryzowane online.

"Nasz system dopuszcza transakcje offline tylko w tych terminalach, które nie funkcjonują online." - tłumaczy Julian Krzyżanowski, rzecznik Alioru. Podobnie jest także w Credit Agricole i Pekao.

Mimo zalet, jakie zawierają transakcje offline, istnieje też spore ryzyko. Często się zdarza, że klienci płacąc PayPassem mogą w rzeczywistości wydać więcej pieniędzy niż posiadają na koncie. Prowadzi to do niedozwolonego debetu i dodatkowych kosztów.

"W naszej ocenie możliwość przekroczenia salda rachunku powinna być indywidualnie uzgadniana z klientem i takim uzgodnieniom należałoby poddać także wysokość ewentualnego przekroczenia" - komentuje Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF.

Według wydanych przez Radę ds. Systemu Płatniczego rekomendacji zaleca się umożliwić klientom możliwość wielokrotnego włączania wyłączania funkcji zbliżeniowej. Może to skutkować koniecznością wyłączenia możliwości autoryzacji offline.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.