Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5700 miejsce

Płatny staż dziennikarski, jakiego jeszcze nie było

Jak wiadomo, mamy kryzys i o pracę jest o wiele trudniej niż jeszcze rok temu. Dotyczy to także mediów, w których czasem za pracę musisz... zapłacić.

3 ogłoszenie od góry / Fot. Wirtualnemedia.plPraca porannego redaktora dyżurnego polega m.in. na przeglądzie prasy. Warto się dowiedzieć nie tylko co nowego w polityce, ale i co w mediach piszczy. Komu spada sprzedaż, a komu wzrasta, gdzie zwalniają, no i kto komu wytacza proces. Dziś, jak co rano, zajrzałam na Wirtualnemedia. Czytam. Nuda, nuda, nuda... o! Coś ciekawego!

Niemalże na samym szczycie działu "Praca - oferty" znajduje się ogłoszenie, które bardzo mnie zainteresowało. Firma - TVN24, Stanowisko - dziennikarz - płatny staż, Region - Mazowieckie. No nie - myślę - za moich stażowych czasów to człowiek cieszył się, gdy udało mu się wywalczyć kawałek biurka, a red. naczelny czy inny szef działu nie powiedział mu na kolegium, że jego tematy są do ... niczego. Artykuły owszem, pisało się, ale nie żeby ktoś je potem wydrukował, bo to by oznaczało, że firma musiałaby zapłacić za materiał.

Na stażu w TVN24 nigdy nie byłam, ale słyszałam o nim same straszne rzeczy. Krew, pot i łzy. Żadnych pieniędzy. Może czasy się zmieniły? Klikam. No i czytam: "TVN24 ogłasza nabór na miesięczny, płatny warsztat dziennikarskiej szkoły TVN24. Czekamy na pasjonatów dziennikarstwa informacyjnego!". Szkoła? Warsztat? To już nie brzmi jak staż, ale przecież my też mieliśmy LSD, czyli Letnią Szkołę Dziennikarstwa. Jak się okazuje, potencjalny uczestnik (który przejdzie pozytywnie proces rekrutacji) ma niepowtarzalną "szansę poznania praktycznej wiedzy z zakresu telewizji informacyjnej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Monika Szymańska
  • Monika Szymańska
  • 11.09.2011 17:41

Także nie polecam. Strata kasy. Generalnie traktują Cię jak piąte koło u wozu, a na dodatek czujesz się jak intruz pośród zgranej już grupy. Jesteś śmieciem i się nie liczysz. Raczej śmieja sie z tego, że płacisz żeby zobaczyć ich prace. Jeśli chcecie popilnować kamery i popatrzeć na znane osoby z mediów to zapraszam, ale nie jest to nawet warte swojej ceny

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olga Nowakowska
  • Olga Nowakowska
  • 11.07.2011 14:13

Dokładnie tak, byłam, pracowałam, wstawałam o 3 rano na dyżur, swoje tam przeszłam, jednym słowem nie polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Justa3315
  • Justa3315
  • 05.05.2011 16:00

co jak co. rozumiem ze jakas nowa firma lub podupadająca a dobrze znana i szanowana chce sobie podreperowac budzet i jest gotowa udzielic kursow. ale w24 to sory ale przesada. oni sie dobrze maja. a jak ktos tam idzie to troche naiwny jest bo te same informacje moze zdobyc w mniej znanej stacji. a w24 po prostu jest bardziej znane... a jak wiemy, za marke sie płaci!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Damian Świtek
  • Damian Świtek
  • 01.09.2010 14:34

Jak chcesz to sam opanujesz tajniki dziennikarstwa informacyjnego tylko musisz dużo czytać i dużo pisać a te 2 tysiące to tylko po to żeby dostać papierek... mam racje ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znaaakomity artykuł! KOnkrety, lekkość stylu i odpowiednio dawkowana, ale i gdy trzeba - zjadliwa, ironia. Czego chcieć więcej:) Pozdrowienia dla Autorki - oby jak najwięcej równie dobrych artykułów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.07.2009 08:36

W ofercie jest: warsztat dziennikarski. I dalej: "TVN24 ogłasza nabór na miesięczny, płatny warsztat dziennikarskiej szkoły TVN24."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł został zmieniony (http://www.wirtualnemedia.pl/praca.htm ), ale niesmak pozostał... Na ofertę pracy mi to nie wygląda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Działalność TVN w czasie kryzysu- nic dodać nic ująć. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jaki jest inny skuteczny sposób weryfikacji napływającego tłumu?
Sama forma jak i kwota, stanowią narzędzie wstępnej selekcji i nic więcej. Po prostu przyjdą jedynie Ci, którym zależy. Za darmo mozna wystartować w "Mam talent".
Czy ktoś zdaje sobie sprawę ile kosztowałaby taka atrakcja, gdyby uczestnik wspomnianych warsztatów miał pokryć faktyczne koszty swojej nauki i skąd wiadomo, że uczyć się przyjdą Ci, którzy w ogóle powinni?
Koleżanka Agnieszka dopisała do tego ideologię biznesu, no to policzmy na szybko ... Ilu "praktykantów" może przyjąć pracujący zespół reporterski - no 1 do 2. W sumie cała TVN24 może wchłonąć max. 20 osób. Przychód z tak "pokaźnej" grupy to 40 tys. złotych ... oooo! da się z tego sfinansować niecałe pół godziny emisji. Hura, ale biznes.
Opłata weryfikacyjna nie pokrywa nawet kosztu paliwa i prądu do kamer, niezbędnych w czasie 200 godzin nauki.
A teraz policzmy ile kosztuje uczestnictwo w tutejszym portalu.
Potencjalny autor tekstu ponosi koszty zebrania materiałów, koszt eksploatacji sprzętu, dostępu do internetu, czerpie z już zgromadzonej wiedzy. Ile czasu zajmuje przygotowanie sensownego tematu i zawarcie go w zwięzłym tekscie? Czasem 2 godziny, czasem 5 - ryzyko autora. Nikt go nie pośpiesza, bo i nikt go nie rozlicza z efektów. Przed kamerą wszystko musi być na "cito", we właściwym momencie i o ściśłej długości. [Nawet nauczyć się mówić, jednocześnie słuchając uwag realizotara (słuchawka w uchu) nie jest takie proste.]
Ale wyliczenie czeka więc wracam do rachunków ... Zakładam optymistycznie: zebranie materiałów w terenie, wykonanie zdjęć, rzetelna weryfikacja źródłowa - nawet jeśli ktoś ma dar swobody wypoiedzi to i tak 5-6 godzin mu to zajmie. Do tego własny aprat, komputer, środek transportu, dostęp do sieci - ustalimy ryczałt za wszystko w kwocie 3 zł za godzinę. Jeśli ktoś za taką stawkę jest gotów pracować to ja chętnie zatrudnię.
Gotowy materiał wysyła i ... tak po miesiącu weryfikuje czy spotkał się z uznaniem odbiorców czy też nie (o ile redakcja bedzie miała chwilę czasu i go opublikują). W zamian za to nie zdobywa niczego, poza własnymi doświadczeniami, a 200 godzin takiej praktyki kosztuje go i tak 600,- zł !!!
Jednak jak widać demagogię można kreować o wiele taniej - wystarczy sie zalogować na W24 i klepać w klawiaturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pozwolę pięknej dziewczynie posprzątać u siebie za jedyne 1000 zł tygodniowo ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.