Facebook Google+ Twitter

Plaża Mieleńska wróciła do miasta, teraz może zostać szczecińską

Po 20 latach dzierżawy (dewastowania miejskiego majątku) Plaża Mieleńska wróciła do miasta Szczecina. Teraz może zostać szczecińską atrakcją turystyczną

Plaża Mieleńska / Fot. Andrzej SadowskiW lutym 2010 r napisałem artykuł: „Nie oddawajmy pochopnie zabytków w prywatne ręce”, w którym napisałem m/in: ” Miasto nie może oddawać nieodpowiedzialnie w dzierżawę obiektów, które pełnią lub mogły by pełnić turystyczną atrakcję miasta. Urzędnicy nie mogą podpisywać umów na dzierżawę obiektów, które mogły by pełnić rolę atrakcji turystycznej miasta. Zwłaszcza bez sprawdzenia możliwości finansowych inwestorów. Miasto musi tak podpisywać umowy dzierżawy na tego rodzaju obiekty, aby mogło mieć wpływ na utrzymanie ich stanu, planowane inwestycje a nawet zarząd obiektów.

W przyszłości nie może powtórzyć się sytuacja, w jakiej znalazło się miasto w przypadku wydzierżawienia: Wieży Bismarcka, Plaży Mieleńskiej, itp. Obiekty te mogły by pełnić rolę wspaniałych atrakcji turystycznych, a przez nieodpowiedzialne wydzierżawienie ich (wadliwe umowy) nieprzygotowanym do inwestycji osobom prywatnym od lat popadają w ruinę. Tak, jak w Świnoujściu, jedną z największych atrakcji turystycznych (oprócz morza i plaży) dla turystów z południa Polski, był przejazd promem na wyspę, tak w Szczecinie taką atrakcją był przejazd statkiem do znajdującej się na wyspie Plaży Mieleńskiej”.

Plaża Mieleńska powstała pod koniec lat 50-tych, przy wydatnej pomocy szczecińskich stoczniowców. Na Wyspie Wielka Kępa od strony Jeziora Dąbie usypano nadmorskim piaskiem 200 metrowy pas plaży. Na Plażę Mieleńską docierało się z Dworca Morskiego stateczkiem Białej Floty, który cumował po przeciwnej do plaży stronie wyspy. W latach 80-tych na Plażę Mieleńską ściągały tłumy, tym bardziej, że obok była nielada atrakcja, niewielka sąsiednia plaża, przeznaczona dla naturystów, gdzie odbywały się nawet wybory Miss Naturystów okręgu szczecińskiego.

W latach 90-tych na fali gospodarki rynkowej, okazało się że bilety na przepłyniecie stateczkiem na plażę, nie rekompensowały kosztów przewozu. Miasto uznało to przedsięwzięcie za deficytowe i aby się pozbyć kłopotu w1995 r wydzierżawiło Plażę Mieleńską na 20 lat. Z końcem września tego roku dzierżawa wygasła i miasto zdecydowało, że jej nie przedłuży. Dzierżawca, firma Vogel, nie dość że przez 20 lat, zdewastowała ten piękny zakątek Szczecina, to jeszcze wystąpiła do miasta o zwrot 20-letnich nakładów na eksploatację plaży.

Jedno jest pewne, miasto nie może zmarnować możliwości, jaka daje odzyskanie po 20 latach dzierżawy, tej perełki , która może zostać jedna z największych atrakcji turystycznych Szczecina. I w tym wypadku, miasto nie powinno szczędzić nakładów, aby z tej zaniedbanej dzisiaj plaży utworzyć perełkę atrakcji turystycznych Szczecina (nie zapominając o niewielkiej, sąsiedniej plaży przeznaczonej dla naturystów, tak często odwiedzających nas w wielkich niemieckich wycieczkowcach).

Wszystkie miasta i miasteczka, które chcą żyć z turystyki, dbają o to aby dana miejscowość miała swoją oryginalną pamiątkę, swoją oryginalną legendę związaną z jakąś miejscową postacią, swoje stare miasto lub oryginalny deptak, swojego miejscowego stracha (ducha, zjawę), stwora (krakowski smok, czy lajkonik) lub mitycznego bohatera (np. Trygława), swoją atrakcję turystyczną związaną z miejscem, budowlą lub dramatycznym wydarzeniem. Wydaje się, że tylko władze Szczecina, nie robią nic, aby uatrakcyjnić turystycznie Szczecin. Dlatego nie można zaprzepaścić, możliwości jaką daje odzyskanie dla Szczecina Plaży Mieleńskiej, a wkrótce i Wieży Bismarka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zobaczymy czy miasto, będzie miało jakąś koncepcję zagospodarowania tej pięknej kiedyś plaży?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyszłością plaży interesuje się też radny Robert Stankiewicz z PiS-u, który zapowiada, że w lutym przedstawi swoją wizję tego miejsca. Na razie zdradza, że widziałby na Mieleńskiej molo i szeroką na kilometr plażę z nadmorskim piaskiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst, który przybliża konsekwencje wadliwie sporządzanych umów dzierżawnych.
Prawda, z którą trudno się nie zgodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak nie mylić Plaży Mieleńskiej z Mielnem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.