Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2215 miejsce

Plaża w Crosby miejsce magiczne

Liverpool to miejsce, gdzie nie samymi Beatlesami człowiek żyje... Oprócz tej wspaniałej czwórki możemy spotkać jeszcze setkę równie zadziwiających mężczyzn, uparcie patrzących w morze...

nie udało mi się zachować kamiennego spokoju.. / Fot. Bogdan Świączkowskino  i nieco wyższy Pan ode mnie / Fot. Piotr ŚwiączkowskiByłam w czerwcu na angielskiej ziemi. Straszono mnie, że Liverpool jest zdominowany wyłącznie przez Beatlesów. Życzliwe dusze podpowiedziały co warto jeszcze zwiedzić. W całym Wrocławiu nie udało się kupić przewodnika po polsku.

Plaża w Crosby nieopodal miasta zachwyca swą zmiennością dopasowującą się do występujących tu przypływów i odpływów. Jej główną atrakcją są postacie z metalu, 100 figur rozstawionych na długości ponad 3 km. Zostały ustawione w rożnych miejscach. Są nagie i jak tłumaczy sam autor Antony Gormley* - przedstawiają zwyczajnego człowieka - jego samego. Dość wysokiego - 186 cm wzrostu, bez nadmiernej muskulatury, spokojnie stojącego z opuszczonymi rękami i wzrokiem utkwionym w morzu.

mieszkańcom muszli nie sprawia różnicy do czego się przyczepią... / Fot. Elżbieta ŚwiączkowskaMorze ma tu specjalne znaczenie dla odbioru sztuki. W zależności od pory, niektóre postacie stoją po kolana w wodzie, inne po pas, kolejnych prawie nie widać. Poddane słonej wodzie powoli zaczynają korodować, niektórym części intymne obrosły muszlami i zielonymi wodorostami. To właśnie postawił sobie za cel autor - pokazać jak zmienia się ciało w zależności od warunków. Jego sztuka prowokuje do myślenia i to jest chyba najbardziej cenne. Jedni patrzą na nią z zachwytem, inni z odrazą i każdy może mieć własne zdanie.

Brzegiem tłumnie przechadzają się ludzie. To ulubione miejsce spacerów. Wśród wielu filmików zamieszczonych w sieci jest sporo takich, które pokazują czasami nie każdy ma ...takie plecy! / Fot. Elżbieta Świączkowskai na żarty też nas wzięło / Fot. Elżbieta Świączkowskadość niewybredne żarty. A to ktoś takiego Antonia ubierze w strój kąpielowy, postawi mu babkę z piasku na głowie lub zawiąże szalik. Interesują się nimi dzieci, a także czasami dość nerwowo psy. Postacie znoszą to z metalowym spokojem, cierpliwie wypatrując czegoś na horyzoncie. Jako, że Liverpool to stare miasto portowe, nieraz wpadnie im w oko ogromny statek.

Podobało nam się na tej plaży. Trafiliśmy akurat na odpływ, więc między "Antoniami" nazbieraliśmy sporo ogromnych muszli. Na żarty też nas wzięło...w tle widać jeszcze kilku takich jak on / Fot. Elżbieta Świączkowska*Antony Gormley urodził się w 1950 roku w Londynie. Artysta, rzeźbiarz - prowokujący swoją sztuką. Tworzy z trwałych materiałów: żelaza, stali, betonu. Zadziwia wielkością swoich prac. Znany jest głównie jako twórca "Angel of the North"(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/Fly-Angel.jpg/800px-Fly-Angel.jpg). Monumentalny anioł ma 20 m wysokości i 54 m rozpiętości skrzydeł. Trochę szczegółów na jego temat znalazłam tutaj. Ostatnio mam wrażenie, że we wszystkim co mnie otacza maczają swoje skrzydła Anioły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

przy odrobinie szczęścia bilety lotnicze do Liverpoolu można kupić za 20 zł. Z Wrocławia lecimy 2 godz...:)))A tam jeszcze duuuuzo innych ciekawych rzeczy do obejrzenia. W dodatku przyjazna komunikacja rozwiązuje problemy zwykłego człowieka.
Jak to mawiają moi przyjaciele - świat jest taki rozmaity....


Tomku... a konkretnie CO:))) ci się podoba?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+5 za ciekawy materiał : )

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.08.2009 19:03

Super! Z tą prezentacją, bardzo mi się podoba :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe :) 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne. Fantastyczny pomysł Antonego Gromleya! :)))) 5 gwiazdek za przblizenie tematu... Nie miałam pojecia, ze takie coś istnieje :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.