Facebook Google+ Twitter

Plebiscyt: Abdykacja Benedykta XVI najważniejszym wydarzeniem 2013 roku

Abdykacja Benedykta XVI to najważniejsze wydarzenie 2013 roku. Wskazało je 47 proc. czytelników Wiadomosci24.pl biorących udział w sondzie. Książkę za najciekawszy komentarz otrzymuje Paweł Jankowski.

 / Fot. W241. Abdykacja Benedykta XVI. 11 lutego papież Benedykt XVI ogłosił, że ustąpi ze stanowiska. Pontyfikat zakończył się 28 lutego o godzinie 20. 13 marca 2013 r. zebrani na konklawe kardynałowie wybrali kolejnym papieżem argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglio SJ. Przyjął on imię Franciszek.

2. Ujawnienie programu PRISM. Ujawnienie przez Edwarda Snowdena programu PRISM to preludium wydarzeń, które można całościowo nazwać "aferą podsłuchową". Świat dowiedział, się, że amerykański wywiad inwigiluje pocztę elektroniczną, komunikatory, kontroluje billingi. Wśród "ofiar" NSA, CIA, ale również współpracujących z nimi brytyjskich służb są kanclerz Angela Merkel czy premier Izraela.

3. Zmiany w OFE. ZUS czy OFE? Odpowiedź na to pytanie może zaważyć na przyszłości milionów Polaków. Mimo powszechnej krytyki rząd przeforsował zmiany w systemie emerytalnym. Ustawa czeka na podpis Bronisława Komorowskiego. Z sondażu TNS Polska wynika, że 42 proc. respondentów chciałby prezydenckiego weta.

4. Wydarzenia w Syrii. Wojna domowa w Syrii trwa z przerwami od marca 2011 r. Znaczącym zwrotem w konflikcie między zwolennikami i przeciwnikami Baszszara al-Asada było użycie broni chemicznej.

5. Protesty na Ukrainie. Protesty rozpoczęły się, gdy okazało się, że Ukraina nie podpisze układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską. Kijowski Majdan stał się po raz kolejny centrum oporu wobec władzy.

6. Kryzys budżetowy w Stanach Zjednoczonych. Kryzys budżetowy w USA miał już kilka odsłon. Najbardziej spektakularną z nich był tzw. "government shutdown", czyli paraliż instytucji rządowych, który rozpoczął się 1 października i był spowodowany brakiem uchwalenia prowizorium budżetowego. Zarzewiem sporu między demokratami i republikanami była reforma systemu opieki zdrowotnej.

7. Referendum w Warszawie. Warszawskie referendum dotyczące odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz zakończyło się fiaskiem wnioskodawców, ale było jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w kraju. Referendum podniesiono do rangi symbolu. Dla opozycji miał to być znak początku końca PO, Rządzący "grali" na niską frekwencję.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Otrzymałem w ten bezlitośnie mroźny dzień przesyłkę dzięki nieugiętej Poczcie Polskiej. Tom Cromwella cieszy. Jeszcze raz dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wątpię, ażeby abdykacja Benedykta XVI była największym wydarzeniem roku 2013! Tylu ludzi odchodzi w cichości i pokorze na emeryturę i jakoś nikt im nie przyznaje za to I miejsca! Dziwna ta dzisiejsza Polska! Dziwna i nie życiowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O! Dziękuję. W części oficjalnej upatrywałem zwycięzcy w "Ujawnieniu programu PRISM".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie najważniejszym wydarzeniem 2013 roku był dzień - 13 marca 2013, gdzie Jorge Bergoglio - został wybrany nowym papieżem. Franciszek I został wybrany 266 papieżem. Kardynałowie wskazali go w piątym głosowaniu konklawe.
Od momentu kiedy został wybrany na głowę kościoła można powiedzieć, że porwał serca całego świata. Jego wielka charyzma i autentyczna troska o dobro każdego człowieka promieniuje i zachwyca.

Aktualny Papież nie szuka sławy i sukcesu, bo stara się pełnić posługę głoszenia wszystkim Ewangelii miłości Boga.

Ciekawostką może być fakt, że rok po założeniu papieskiego profilu @Pontifex śledzi go ponad 11 min użytkowników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Referendum w Warszawie, bowiem ważne są zmiany na świecie, a my żyjemy w "globalnej wiosce", niemniej obok zmiany w OFE to najważniejsze wydarzenie 2013 roku - referendum, bo... pokazuje słabość demokracji i społeczeństwa obywatelskiego u nas. ... a mówią Vox populi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czebarkul, czyli meteoryt, który zasłynął z czelabińskiego bałaganu. Upadek tego drobiazgu porównano do katastrofy tunguskiej z 1908r. Bez porównania był bardziej medialny. Popisał się o około 40 razy większą energią wybuchu od bomby atomowej zrzuconej na Hiroshimę. Wspominać go będą do końca świata właściciele i ubezpieczyciele 8000 uszkodzonych domów, 1500 rannych i cała reszta Ziemian. Ten siedemnastometrowy superbolid o masie ok. 10000 ton, to przykład jak trudno dostrzec coś, co w kosmicznej skali jest pyłkiem zaledwie. Oczywiście, być może pan Bóg cierpi na jakiś galileuszowy flashback i straszy opornych wieżą? Najlepszy przykład: Żyrinowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

7 najważniejszych wydarzeń na świecie? Dla Polaków? Trochę to nieskonkretyzowane. Przyłożenie referendum w Warszawie do wojny w Syrii to trochę inna skala. Ten problem z budżetem w USA jest tu trochę nie na miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.