Facebook Google+ Twitter

Plemiona południowej Etiopii - Mursi

Dolina rzeki Omo jest bardzo zróżnicowana etnograficznie. Zamieszkują ją liczne plemiona posługujące się różnymi językami i kultywujące odrębne tradycje. W kolejnych artykułach i galeriach postaram się przybliżyć obyczaje kilku z nich.

Kobieta Mursi w pełnej krasie, z labretą w dolnej wardze / Fot. Teresa StachowiczMursi to afrykańskie plemię egzystujące na południu Etiopii, w którym czas zatrzymał się przed setkami lat. Żyją tak, jak ich przodkowie. Populacja liczy prawdopodobnie ok. 5 tysięcy. Prowadzą koczowniczy tryb życia. Przemieszczają się w obrębie Parku Narodowego Mago, utworzonego przez rząd w 1979 roku. Teren parku, o powierzchni 2162 km2, położony pomiędzy rzekami Omo i Mago pokrywa sawanna i lasy akacjowe. Mursi zajmują się głównie hodowlą bydła, uprawą roślin i zbieraniem miodu. Mieszkają w prymitywnych chatach wykonanych z traw, liści i gałęzi, które z wyglądu przypominają snopki siana bądź szałasy. Kiedy plemię przenosi się na nowe pastwiska, domów ze sobą nie zabiera, lecz na miejscu szybko buduje nowe. W wiosce plemiennej występuje podział ról. Mężczyźni zajmują się wypasem bydła oraz dysputami, popijaniem trunków w cieniu drzew i obroną hodowanych Typowa chata w wiosce plemienia Mursi / Fot. Teresa Stachowiczzwierząt przed porwaniem przez inne plemiona - stąd większość z nich nosi na co dzień przy sobie karabiny AK 47 - kałasznikowy. Bydło jest dla nich dobrem najważniejszym. To nie tylko źródło pożywienia. Mogą za nie nabyć karabiny lub żony.

Przy piersi matki / Fot. Teresa StachowiczO małżonki, zgodnie z tradycją, młodzi mężczyźni staczają pojedynki donga - z użyciem kijów o długości 2 do 3 m. Walczą nago. Ciała ich pokryte są malowidłami, których zadaniem jest odstraszenie przeciwnika. Kiedyś walki toczyły się na śmierć i życie. Obecnie coraz częściej pokonani odchodzą jedynie z obrażeniami. Zwycięzca wybiera żonę z grupy dziewcząt.

Kobiety uprawiają poletka, noszą wodę, zbierają drewno i przede wszystkim wychowują dzieci. Przygotowują również trunki dla mężczyzn. Gotują strawę dla rodziny. Do gotowania na ognisku używają glinianych naczyń. Przygotowują mąkę, ucierając zboże na kamieniu. Wodę noszą w tykwach, jednak oprócz tradycyjnych naczyń używają również plastikowych kanistrów. Jak zauważyłam, bardzo chodliwym i poszukiwanym towarem, o który zawsze tubylcy nas pytali, były butelki po wodzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Robert Kucyk
  • Robert Kucyk
  • 05.02.2011 12:29

Piątka za bardzo dobry artykuł, świetne zdjęcia i ciekawy opis. Widać, że autorka ma pasję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.02.2011 19:17

Oczywiście 5* za materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.02.2011 19:16

Ładna egzotyka, mam nadzieję, że nie robiona pod turystów? Ciekawi mnie również jak długo oprze się wpływom cywilizacji, która pozbawi tych ludzi ich misternego światka....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podałaś wiele ciekawych informacji o kulturze plemienia Mursi.
Dla nas niekiedy szokującej, ale dla nich pewno zupełnie w normie;
do tego świetne zdjęcia, które ... kosztowały.:)) Czekam na więcej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł z wielką przyjemnością poszerzyłam moje afrykańskie horyzonty. Jak autorka słusznie zauważa, wkrótce nadejdzie koniec prawdziwej społeczności Mursów. Za rok czy dwa, będzie tam rezerwat i tak jak to określiła autorka tamtejsza cepelia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak wiedzy powoduje, że różnie to pojmujemy. Ciekawe, jak wygląda sprawa obrzezania kobiet w tym plemieniu? Przy następnej wizycie może uda się autorce cośkolwiek na ten temat uzyskać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawi mnie, co dla tych ludzi jest szczytem marzeń, co luksusem? Zwłaszcza dla kobiet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czego się nie robi dla urody... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To punkt widzenia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał. Czy te gliniane krążki będą kiedyś zlikwidowane? Przecież te kobiety cierpią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.