Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28874 miejsce

Plener malarski "Oborniki Śląskie - Bagno 2011". Podsumowanie

Już po raz czternasty odbywał się Międzynarodowy Plener Malarski „Oborniki Śląskie - Bagno 2011 ”. Po raz kolejny artystów goszczono w pałacu w Bagnie, który jest siedzibą zgrupowania Salwatorianów.

Artyści, uczestnicy pleneru malarskiego od lewej: Kamila Ryparowa, Mikołaj Pazizin, Jaś Łozowski, Stanisław Przewłocki, Stefania Grzegorek, Paulina Kurzejewska. Dalej od lewej: Joanna Płachcińska, Izabella Degen, Włodzimierz Łobuń, Ł.Morawski, R. Dalkiewcz. / Fot. Isabella DegenW tym roku 4 lipca artyści przybyli z sześciu krajów Europy. Malarze przyjechali z dawnych Kresów, ze Lwowa, Tarnopola, Grodna, Kowna, oraz z krajów Europy zachodniej z Niemiec, Anglii i Czech. Dzielą ich tysiące kilometrów, a łączy wspólna artystyczna malarska pasja.

Z najbliższych okolic Wrocławia przyjechali Janusz Łozowski, Łukasz Morawski, Maria Rowdo, Stanisław Przewłocki, Stefania Grzegorek, Paulina Kurzejewska. Inne kraje zagranicę reprezentują: Ryszard Dalkiewicz, Mikołaj Pazizin, Włodzimierz Łobuń, Joanna Płachcińska, Kamila Rypowa, Izabella Degen.

XIV Międzynarodowy Plener Malarski Oborniki Śląskie zorganizowany został dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Polska, której celem jest jest umacnianie więzi Polonii i Polaków zamieszkałych zagranicą. Dalsze cele to pielęgnacja języka polskiego i kultury polskiej oraz niesienie pomocy w zaspokajaniu różnorodnych potrzeb polskich środowisk,
integracja osób polskiego pochodzenia rozsianych po świecie. Takie spotkanie plenerowe artystów jest wspaniałą integracją środowisk polonijnych z krajem i kulturą polską. Plener jest swego rodzaju warsztatami twórczymi, gdzie uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, a także trendami sztuki i malarstwa panującymi w różnych krajach.Prace artystów malarzy. / Fot. Isabella Degen

Otwarcie wernisażu: kuratorzy, przedstawiciele gminy Oborniki Śląskie, ks. Rektor Jerzy Madera. / Fot. Isabella DegenKuratorem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego był, jak co roku, Jerzy Tandecki z Wrocławia. Od wielu lat zaangażowany w działalność promującą ciekawych artystów i prezentujący ich twórczość. Organizator wielu międzynarodowych plenerów malarskich, m.in. we Lwowie, Karpaczu, Miastku i Obornikach Śląskich.

Drugim kuratorem i współpracownikiem, przy realizacji plenerów w Obornikach Śląskich i Bagnie, był Zdzisław Skorek. Naturalnie w organizację pleneru jest zaangażowanych wielu miejscowych przedstawicieli, nie sposób tu wymienić wszystkich.

Artyści szukali natchnienia w pięknym barokowym pałacu, otoczonym parkiem, poszukiwali tematów w otaczającej malowniczej okolicy. Pogoda dopisała, dni wypełnione były pracą, przynoszącą radość i spełnienie twórcze. W takim otoczeniu inwencja rodzi się sama z siebie, wszystkie dzieła wykonywane były z natury. Dzięki wspaniałym krajobrazom powstały niepowtarzalne prace. Obrazy te stworzyły prawie mistyczną atmosferę spotkania sztuki z teologią.
Pomimo prac remontowych obiektu pałacowego, po raz kolejny artystów gościli Salwatorianie na czele z ks. Rektorem Jerzym Maderą.

Wernisaż odbył sie na dziedzińcu pałacu. Poplenerowa wystawa prac wzbudziła wielkie zainteresowanie okolicznych i przyjezdnych koneserów sztuki. Tym bardziej, że prace na wystawach poplenerowych można kupić po okazyjnych cenach.Prace artystów malarzy. / Fot. Isabella Degen

Salwatorianie, jak zawsze, poczęstowali gości wernisażu swojskim polskim żurkiem, bigosem i innymi specjałami siostry Anieli Gareckiej, autorki wielu kulinarnych książek. Zainteresowani publikacjami siostry Anieli mogli dodatkowo nabyć książki z podpisem autorki.

Nic dziwnego, że uczestnicy pleneru i odwiedzający wernisaż z żalem rozstawali się z tym miejscem, żegnając się słowami: "Do zobaczenia za rok!".

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Brawo, brawo, brawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli byla tam Isabell, to musialo byc pieknie! Zazdoszczę, że mnie tam nie bylo, choc malowac nie umiem nic a nic

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam Jasiu...ale z braku miejsca na litery, zrobiłam z Janusza Jana. Jesteś tak znana osobą, że wszyscy wiedzą o kogo chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaś Łozowski
  • Jaś Łozowski
  • 27.07.2011 14:22

świetne słowa,choć małe przekłamanie przy podpisie osob na zdjęciu,wszak jestem Janusz a nie Jan a i tak wolę Jaś
i tak Pozdrawiam Jaś

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najważniejsze że się podobało i praca szła jak z nut;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.07.2011 11:06

Było cudownie, potwierdzam i do zobaczenia za rok :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.