Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29335 miejsce

Plener Żywych Form Wikliniarskich w Paprotach koło Sławna

W Paprotach gmina Malechowo koło Sławna odbył się jedyny w swoim rodzaju Międzynarodowy Plener Żywych Form Wiklinowych. Uczestnikami pleneru byli studenci kierunków artystycznych.

Paproty to mała wieś wpisana w program Wiosek Tematycznych w ramach Partnerstwa „Razem”, Polska. Program jest częścią Partnerstwo „Eurovillage” wpisane w element programu EQUAL. Tematem wsi są labirynty wierzbowe. Na samym dole realizacji projektu w Paprotach jest sołtys Stanisław Rybicki z małżonką Iwoną. Pomysłowości i inicjatyw tym dwojgu można pozazdrościć. W ramach projektu na wiosnę tego roku w Paprotach odbywały się warsztaty wikliniarskie, które prowadził mistrz koszykarski Janusz Witczak. Zrodził się wtedy pomysł ukierunkowania rozwoju wsi w stronę wszechstronnego wykorzystania wierzby, jako pomysł na alternatywne źródło utrzymania dla zubożałych, małorolnych mieszkańców. Do współpracy poproszono piszącego ten tekst.

Pierwsze zadanie jakie sobie postawiono to organizacja Pleneru Żywych Form Wiklinowych. Do uczestnictwa w plenerze zaproszono studentów kierunków artystycznych. Założono sobie cele:
- poznanie wikliny jako tworzywa pozwalającego wyrazić się twórczo,
- aktywizacja miejscowego środowiska, oraz integracja środowiska artystycznego.

Plenerowi towarzyszyły warsztaty rzeźbiarskie dla reprezentantów wsi mające na celu wypracowanie miejscowego suweniru np. postaci diabełka Rokity. Uczestnicy pleneru wykonali: projekt i zaczną żywą formę wiklinową,Zakładanie osnów do powstajacej formy. / Fot. Zdzisław KwasekPraca wre / Fot. Zdzisław KwasekForma przybiera kształt / Fot. Zdzisław Kwasekefekty warsztatów wikliniarskich / Fot. Zdzisław Kwasek formę przestrzenną z wikliny świeżej, projekt i realizację salikarium. Zgodnie z planem plener odbył się w dniach 6 - 14 października. Uczestniczyło w nim 15 osób w tym 7 artystów z Polski i Ukrainy i 8 mieszkańców wsi. Przez pierwsze dwa dni przeprowadzono warsztaty wikliniarsko-rzeźbiarskie, gdzie uczestnicy zapoznali się z techniką wyplotu a mieszkańcy wsi poznali też podstawy rzeźbienia. Z założenia, realizacja żywych form wiklinowych będzie prowadzona przez trzy lata.

W czasie pleneru rozpoczęto 6 form wiklinowych, są one wpisane w zaprojektowane salikarium. Jednocześnie tworzonym formom towarzyszyły warsztaty rzeźbiarskie, których plonem są wyrzeźbione diabły Rokity.Diabeł Rokita na ukończeniu. / Fot. zdzisław KwasekW czasie pleneru prowadzono próby z hipertufem /połączenie torfu, piasku, cementu i wody/próby z hipertufem. / Fot. Zdzisław KwasekBył też czas na zabawę. / Fot. Zdzisław Kwasek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

qctdhlyq
  • qctdhlyq
  • 14.07.2011 21:32

AmwhJ4 <a href="http://ssvqhcajuxtt.com/">ssvqhcajuxtt</a>, [url=http://larfxxrdlbys.com/]larfxxrdlbys[/url], [link=http://qciwdjhizbjm.com/]qciwdjhizbjm[/link], http://sfpxqlfecadr.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
gadjykiqx
  • gadjykiqx
  • 13.07.2011 22:52

7zyPLa <a href="http://jcyffzspdpot.com/">jcyffzspdpot</a>, [url=http://zdddcddsrilu.com/]zdddcddsrilu[/url], [link=http://qjqlpohermvh.com/]qjqlpohermvh[/link], http://sfdvgykdkfkx.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Aniutek" Ania była uczestnikiem pleneru. Rozpoczęła swoją formę wiklinową zatytułowaną "Łódź zakochanych" Zginęła w wypadku samochodowym w o okolicach Rudnika nad Sanem, jadąc po wiklinę. Ze smutkiem informuję czytelników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plener był fantastyczny. W miejscu niezwykle urokliwym spotkałam takich ludzi, jakich się nieczęsto spotyka na swej drodze ("specyfindry umysłowe"). Już tęsknię za Paprotami. Pozdrawiam serdecznie wszystkich plenerowiczów. Szczególne pozdrowienia dla pana Zdzisia, Iwonki i Stasia. Och wy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak masz plecionkarskie "ciągoty" to w drodze wyjątku zapraszam Cię do Woli Sękowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no właśnie nie jestem artystą. Mam ciągoty, ale nigdzie się nie można zaczepić, zahaczyć, bo wszędzie albo trzeba być studentem ASP albo chociaż magistrem. Z kolei jak kiedyś były podobne warsztaty w Jaworniku na imprezie tygodniowej, folkowej, to ja olałem szansę. ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest plener dla artystów przed dyplomowych i dyplomowanych, róznych kierunków sztuki. Jeśli się kwalifikujesz, zapraszamy. II Edycja pleneru odbędzie się w Woli Sękowej koło Sanoka /siedziba ULRA/ w m-cu kwietniu 2008r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a czy na takim plenerze może pojawić się każdy, czy raczej pasuje mieć zdolności artystyczne wysoko rozwinięte? Bo fajna sprawa takie coś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękujemy, że tak wspaniały plener mógł zaistnieć w Paprotach.
ZDZISIU- WIELKIE DZIęKI JESZCZE RAZ!!!!!!!!!!!
Poznaliśmy wspaniałych, pełnych zapału do pracy młodych ludzi, którzy mamy nadzieję wrócą do nas.
Pozdrawiamy wszystkich plenerowiczów.
Iwona i Staś

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie! szkoda że nie mogłam być tam z wami chociaż przez chwilę. Pozdrawioam wszystkich uczestników pleneru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.