Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plener Żywych Form Wikliniarskich w Paprotach koło Sławna

Zdzisław Kwasek
Zdzisław Kwasek
Warsztaty wikliniarskie
Warsztaty wikliniarskie
W Paprotach gmina Malechowo koło Sławna odbył się jedyny w swoim rodzaju Międzynarodowy Plener Żywych Form Wiklinowych. Uczestnikami pleneru byli studenci kierunków artystycznych.

Paproty to mała wieś wpisana w program Wiosek Tematycznych w ramach Partnerstwa „Razem”, Polska. Program jest częścią Partnerstwo „Eurovillage” wpisane w element programu EQUAL. Tematem wsi są labirynty wierzbowe. Na samym dole realizacji projektu w Paprotach jest sołtys Stanisław Rybicki z małżonką Iwoną. Pomysłowości i inicjatyw tym dwojgu można pozazdrościć. W ramach projektu na wiosnę tego roku w Paprotach odbywały się warsztaty wikliniarskie, które prowadził mistrz koszykarski Janusz Witczak. Zrodził się wtedy pomysł ukierunkowania rozwoju wsi w stronę wszechstronnego wykorzystania wierzby, jako pomysł na alternatywne źródło utrzymania dla zubożałych, małorolnych mieszkańców. Do współpracy poproszono piszącego ten tekst.

Pierwsze zadanie jakie sobie postawiono to organizacja Pleneru Żywych Form Wiklinowych. Do uczestnictwa w plenerze zaproszono studentów kierunków artystycznych. Założono sobie cele:
- poznanie wikliny jako tworzywa pozwalającego wyrazić się twórczo,
- aktywizacja miejscowego środowiska, oraz integracja środowiska artystycznego.

Plenerowi towarzyszyły warsztaty rzeźbiarskie dla reprezentantów wsi mające na celu wypracowanie miejscowego suweniru np. postaci diabełka Rokity. Uczestnicy pleneru wykonali: projekt i zaczną żywą formę wiklinową, formę przestrzenną z wikliny świeżej, projekt i realizację salikarium. Zgodnie z planem plener odbył się w dniach 6 - 14 października. Uczestniczyło w nim 15 osób w tym 7 artystów z Polski i Ukrainy i 8 mieszkańców wsi. Przez pierwsze dwa dni przeprowadzono warsztaty wikliniarsko-rzeźbiarskie, gdzie uczestnicy zapoznali się z techniką wyplotu a mieszkańcy wsi poznali też podstawy rzeźbienia. Z założenia, realizacja żywych form wiklinowych będzie prowadzona przez trzy lata.

W czasie pleneru rozpoczęto 6 form wiklinowych, są one wpisane w zaprojektowane salikarium. Jednocześnie tworzonym formom towarzyszyły warsztaty rzeźbiarskie, których plonem są wyrzeźbione diabły Rokity.W czasie pleneru prowadzono próby z hipertufem /połączenie torfu, piasku, cementu i wody/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto