122820 miejsce

PLKK. Widzewianki ogrywają mistrzynie! Widzew Łódź - Lotos Gdynia 73:65

Sensacyjnym wynikiem zakończyło się spotkanie 3. kolejki Ford Germaz Ekstraklasy. Koszykarki Widzewa, niesione głośnym dopingiem swoich kibiców, pokonały aktualne mistrzynie Polski, Lotos Gdynia 73:65.

Widzew Łódź - Lotos Gdynia / Fot. Michał MikinaPo przegranym meczu z Energą Toruń wydawało się, że podopieczne Miodraga Gajica będą musiały w środę przełknąć kolejną gorzką pigułkę, ponieważ ich rywalkami miały być koszykarki jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce, Lotosu Gdynia. Ponadto mistrzynie w poprzedniej kolejce wysoko wygrały na wyjeździe z PTS Lider Lider Pruszków (102:66) pokazując tym samym, że i w bieżącym sezonie w gdyniankach należy upatrywać głównego faworyta do końcowego triumfu.

Początek meczu rzeczywiście wskazywał na to, że łodzianki nie będąWidzew Łódź - Lotos Gdynia / Fot. Michał Mikina w stanie nawiązać wyrównanej walki z dobrze zorganizowaną drużyną Lotosu. Kłopoty w wyprowadzaniu akcji miały rozgrywające Widzewa a w zespole mnożyły się niedokładne podania i proste straty. Podopieczne trenera Nikołaja Tanasiejczuka z łatwością zdobywały punkty z każdej pozycji i na początku drugiej kwarty osiągnęły nawet dwunastopunktową przewagę. Widzewianki jednak nie zamierzały składać broni i jeszcze przed przerwą zaczęły stopniowo odrabiać straty. Niestety po jednym z szybko wyprowadzonych kontrataków kontuzji doznała widzewianka, Lucyna Kotonowicz. Popularna "Lucy" długo nie wstawała z parkietu a gdy go w końcu opuściła, żegnały ją brawa licznie zgromadzonej w hali przy ul. Małachowskiego w Łodzi publiczności. Nie zrażone przeciwnościami losu łodzianki, zniwelowały do końca drugiej kwarty stratę do zaledwie trzech punktów.

W drugiej część meczu widzewianki w niczym nie przypominały stremowanych koszykarek z pierwszych 20 minut spotkania. Także gdynianki nie były tak skuteczne i gubiły się w ataku. Słabszą postawę zawodniczek Lotosu zaczęła wykorzystywać waleczna Olga Żytomirska oraz wszędobylska Małgorzata Chomicka. Szczególne słowa uznania należą się Katarzynie Kenig, która po przerwie była prawdziwą liderką zespołu; zbierała piłki pod oboma koszami, rozgrywała, podawała, celnie rzucała a także dosłownie nokautowała stające jej na drodze rywalki. Reprezentantka Polski spędziła na parkiecie pełne 40 minut (!). Co ciekawe, w ostatniej kwarcie środowego spotkania więcej dojrzałości wykazały zawodniczki beniaminka, które rozgrywały swoje akcje spokojnie i nie oddawały rzutów z nieprzygotowanych pozycji. Świetną zmianę dała w tej części meczu Aleksandra Pawlak, której "trójki" przesądziły o końcowym sukcesie widzewianek.

Koszykarki Widzewa zajmują aktualnie 2. miejsce w tabeli Ekstraklasy, ustępując tylko drużynie Energi Toruń. Następny mecz łodzianki rozegrają także przed własną publicznością, w najbliższą sobotę o godzinie 18.00.

Widzew Łódź - Lotos Gdynia 73:65
(15:20, 20:18, 14:11, 24:16)

Punkty dla Widzewa: Olga Żytomirska - 18, Anna Tondel - 13, Katarzyna Kenig - 12, Małgorzata Chomicka - 11, Aleksandra Pawlak - 11, Joanna Górczyńska Szymczak - 6, Lucyna Kotonowicz - 2.

Punkty dla Lotosu: Daria Mieloszyńska - 17, Milka Bjelica - 17, Olivia Tomiałowicz - 12, Elina Babkina - 9, Magdalena Kaczmarska - 4, Magdalena Ziętara - 2, Marta Jujka - 2, Claudia Sosnowska - 2.