Facebook Google+ Twitter

Płock: w obronie dzikich zwierząt

Płockie zoo weźmie udział w pracach nad europejskimi przepisami o ochronie dzikich zwierząt.

Ropucha szara; fot. Grzegorz Gałasiński/DŁ W 2007 roku zoo w Płocku przyłączy się do programu, który prowadzi czeska organizacja zrzeszająca biologów, a także ogrody zoologiczne z Rzymu, Budapesztu i Wiednia. Zwierzęta, które są kupowane w sklepach zoologicznych traktowane są jak towar. Właściciele nie mają pojęcia, w jakiej temperaturze czują się dobrze ani co powinny jeść. Ludzie dziwią się potem dlaczego ich zwierzęta ciężko chorują i w stanie krytycznym podrzuciliby je najchętniej do zoo. Przepisy, które zostaną stworzone będą zobowiązywały do odpowiedzialności za te zwierzęta na terenie całej Unii Europejskiej.

Sklepy zoologiczne w przypadku sprzedaży dzikich zwierząt powinny uczyć jak postępować z takimi pupilami, niestety często same nie mają o tym pojęcia. Przepisy unijne będą także kolejnym narzędziem do walki z przemytnikami. Ze względu na prowadzony program ochrony płazów przez płocki ogród, nasza grupa będzie opracowywać najpewniej przepisy dotyczące tej grupy zwierząt.

- To wyzwanie. Mamy do czynienia ze światowym "kryzysem płazów". Spadek ich populacji jest zatrważający - mówi szef ogrodu Aleksander Niweliński.

Płazy są gromadą kręgowców ziemnowodnych. Owa grupa zwierząt jest w naszym kraju pod ścisłą ochroną, lecz ochrona ta sprowadza się jedynie do stosunkowo płytkich zbiorników słodkowodnych i terenów w ich pobliżu. Wiąże się to z ochroną wody przed zanieczyszczeniami chemicznymi (grożących zmniejszającymi stężenie tlenu) oraz tworzeniem w wodzie i jej okolicach dzikich wysypisk śmieci.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.