Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7415 miejsce

Płocki ratusz kontra galeria. Dom Sztuki Współczesnej na bruku

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że galeria a.r.t. jest zagrożona. Ratusz postanowił nie przedłużać Jackowi Markiewiczowi umowy najmu - tłumaczyła Beata Jaszczak prezes galerii Oto Ja.

Galeria a.r.t. to jedyne miejsce w Płocku, które prezentowało sztukę współczesną kontrowersyjną, szokującą, ale prawdziwą. Tam nigdy nie obowiązywała cenzura. W galerii po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć m.in.: film Artura Żmijewskiego, "Piramidę zwierząt" Katarzyny Kozyry, sztukę naiwną z kręgu art brut, czy też ekspozycję zbiorową pt. "Sexxx".

Teraz z powodu nie przedłużenia umowy najmu przez ratusz galeria została zamknięta. - W środę dostałem pismo zobowiązujące mnie do zabrania rzeczy i oddania kluczy w ciągu siedmiu dni bez słowa wyjaśnienia - komentował Jacek Markiewicz. - Kiedy 18 lat temu założyłem galerię a.r.t. zaczynałem od mieszkania w przedwojennej kamienicy. Potem była wieża ciśnień, sala na Rybakach, z której galeria musiała się przenieść po pożarze. Po roku poniewierki, pięć lat temu, wprowadziliśmy się do Rogatek Dobrzyńskich - dodał.

- Jest to cios dla Płocka, dla kultury wysokiej niszowej. Postanowiliśmy zainterweniować, nie zgodzić się, żeby ją zamknięto - tłumaczyła Beata Jaszczak podczas sobotniej projekcji fragmentów filmów Jacka Malinowskiego, Katarzyny Kozyry oraz samego Markiewicza. - Dopóki sprawa się nie rozwiąże wszystkie projekty będą realizowane u nas - dodała.

Magdalena Grodecka z płockiego ratusza na łamach "Gazety" zapewnia jednak, że jeśli Markiewicz przyjdzie do ratusza i przedstawi dalsze plany na działalność galerii sprawa będzie do przeanalizowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.