Facebook Google+ Twitter

Płockie galerie handlowe. Wyścig po klienta?

Rok temu, w listopadzie, tłumy płocczan odwiedzało pierwszą w mieście galerię w poszukiwaniu atrakcyjnych towarów. Jednak już po kilku tygodniach, klientów było znacznie mniej. Obecnie można powiedzieć, że w Wisła świeci pustkami. Mimo to, w trakcie budowy są trzy kolejne galerie.

30 listopada będzie oddana do użytku Galeria Tumska. Dużo wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany, bowiem prace na budowie powoli dobiegają końca. Będzie się ona znajdować w miejscu byłego Hortexu. Galeria będzie miała podwójną elewację: tradycyjną i szklaną, zawieszoną nad chodnikiem. Znakiem rozpoznawczym Galerii Tumskiej będzie panoramiczna, przeszklona winda, poruszająca się od strony kina.

W trzypoziomowym budynku znajdzie się m.in. restauracja z wielkim tarasem na dachu budynku, z widokiem na katedrę i Wzgórze Tumskie. Na początku budynek miał być przeznaczony do wynajęcia, jednak teraz pojawiają się głosy, że zostanie sprzedany prywatnemu właścicielowi. Duża firma z zagranicznym kapitałem ma kupić Galerię Tumską za ok. 20,5 mln złotych.

Natomiast na Podolszycach, między biurowcem PERN, a McDonald's, trwa budowa Galerii Mazovia. Będzie to największa galeria w Płocku. Termin ukończenia prac budowlanych szacuje się na 28 marca 2010 roku. Mazovia zajmie powierzchnię blisko 55 tys. km kw. Na trzech piętrach znajdą się sklepy: Media Markt, Pip, Empik, Sephora, Reserved, Cropp, sklep odzieżowy Delta Sport, salon optyczny Vision Ekspress oraz pierwszy w Płocku sklep firmy H&M. Ponadto w Mazovii będzie klub fitness i kącik zabaw dla dzieci. W piwnicy znajdzie się parking z 720 miejscami parkingowymi.

W galerii znajdzie zatrudnienie ok. 1500 osób, których wynagrodzenie wyniesie w sumie 18 mln złotych. Koszt budowy galerii wyniósł ok. 130 mln złotych. Inwestorem galerii jest firma Lewandpol Andrzeja Lewandowskiego.

Na osiedlu Kochanowskiego stanęły prace na budowie trzeciej galerii - Mosty. Minął kolejny termin otwarcia, a o wznowieniu prac nic nie wiadomo. Sytuacja spowodowana jest ponoć brakiem funduszy na dokończenie budowy. Czyżby to pierwsza oznaka orzeźwienia?

Płock nie jest przecież jednym z największych miast w Polsce. Pod względem liczby mieszkańców plasuje się dopiero na 29. pozycji i wciąż spada. Pojawiają się zatem pytania: czy potrzebne są nam aż cztery duże galerie? Kto będzie w nich kupował? Czy firmy wynajmujące w nich lokale nie zbankrutują?

Na Podolszycach drogi i tak są zatłoczone, a teraz dodatkowym utrudnieniem będą korki spowodowane brakiem osobnych dróg dojazdowych do dwóch największych galerii w mieście.
Czas pokaże czy wielkie inwestycje się opłacały.

Źródło: Gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Szanowni Państwo,

W artykule Pani Dagmary Smardzewskiej pt. " Płockie galerie handlowe. Wyścig po klienta?"
link
znalazły się pewne nieścisłości.

We fragmencie:
"W galerii znajdzie zatrudnienie ok. 1500 osób, których wynagrodzenie wyniesie w sumie 18 mln złotych. Koszt budowy galerii wyniósł ok. 130 mln złotych."
następujące dane merytoryczne wymagają sprostowania:
- liczba zatrudnionych osób: ponad 600
- koszt budowy Galerii Mazovia: 180 mln zł
Mało wiarygodna wydaje mi się też suma wynagrodzenia. Wg danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Płocku w 2008 r. wynosiło ok. 3 817 zł. Zatem roczna suma wynagrodzeń wszystkich zatrudnionych w Galerii Mazovia wynosiłaby: 600 osób x 3 817 x 12 miesięcy = ok. 27,5 mln zł.

Uprzejmie proszę o korektę liczb we wspomnianym artykule. Pozdrawiam i życzę sukcesów w rozwijaniu bardzo interesującego projektu dziennikarstwa obywatelskiego,

Artur Giel
Biuro Pasowe Galerii Mazovia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.