Facebook Google+ Twitter

Płockie szkoły wycofały szczepienia dla uczniów

Ze wszystkich płockich szkół zostają wycofywane szczepienia uczniów. Teraz obowiązek dopilnowania szczepień u dzieci przejmują rodzice, a zadaniem szkolnych pielęgniarek jest dostarczenie kart do przychodni.

Okręg płocki jest ostatnim w Polsce, w którym szczepienia zostają wycofane. W całym kraju stało się to już siedem lat temu. - Zadaniem szkolnych pielęgniarek jest zebranie kart pacjentów i przesłanie ich do przychodni. – Każdy uczeń jest zarejestrowany w innej placówce – mówi Anna Hejna-Goślicka, pielęgniarka szkolna. – Dostaliśmy specjalne listy, według których rozdzielamy karty i porządkujemy pacjentów. Listy zawierają spisy uczniów wraz z ich placówkami – dodaje Hejna-Goślicka.

Z dnia na dzień pojawia się jednak coraz więcej problemów, z którymi muszą borykać się zarówno pracownicy szkół, jak i przychodni. Pielęgniarki nie mają pełnych list z poradniami, do których należą uczniowie, pojawiają się także problemy z osobami, które nigdzie nie są zarejestrowane. – Jeśli założymy, że w jednej podstawówce jest 300 uczniów, to co najmniej połowa z nich albo nie zna adresu swojej przychodni, albo zapomina tygodniami podać adres – tłumaczy szkolna pielęgniarka. - Musimy wtedy szukać rodziców, ustalać adres lekarza pierwszego kontaktu.

O wycofaniu szczepień ze szkół zadecydowało Ministerstwo Zdrowia. Zarządzenie obowiązuje wszystkie szkoły na terenie kraju. Przy poprzedniej próbie przeniesienia szczepień do POZ-etów płoccy lekarze zaprotestowali - walczyli przeciwko pozbawianiu szkoły roli kontrolującej. Obawiali się, że rodzice albo nie dopilnują terminu szczepień albo w ogóle nie będą tym zainteresowani. Tym razem postanowili nie ingerować w decyzję ministerstwa.Na rodziców, którzy nie będą przestrzegali szczepień swych pociech, czekają grzywny i to nie małe. Ten argument zapewne będzie działał mobilizująco.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus ! Szczepmy młodych ludzi !

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za info +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.