Facebook Google+ Twitter

Płodne striptizerki zarabiają więcej

Amerykańscy badacze raz po raz prześcigają się w wymyślaniu niekonwencjonalnych procedur badawczych. Tym razem, by badać wpływ faz cyklu miesięcznego na postrzeganą atrakcyjność kobiet obserwowali zarobki... striptizerek.

Striptizerki zarabiają więcej. / Fot. AKPAPsycholodzy ewolucyjni szukają motywacji dla ludzkich działań w chęci rozpowszechniania swoich genów, czyli po prostu rozmnażania się, oraz w chęci przetrwania - w celu dalszego rozpowszechniania swoich genów. Ewolucjoniści postulują między innymi, że wszyscy mamy naturalne umiejętności rozpoznawania najbardziej płodnych osób, z najlepszymi genami i takich właśnie wybieramy jako partnerów seksualnych. Jednym z takich mechanizmów jest mechanizm rozpoznawania przez mężczyzn faz cyklu miesięcznego kobiet w celu odróżnienia płodnych kobiet, od niepłodnych.

Geoffrey Miller i współpracownicy postanowili sprawdzić czy wcześniejsze laboratoryjne wyniki potwierdzą się w rzeczywistej sytuacji. W tym celu badacze postanowili obserwować przez dwa miesiące zarobki striptizerek. Jak się okazało, w fazie płodnej cyklu kobiety dostawały o wiele wyższe napiwki, niż w pozostałych fazach.

Wysokość napiwków jest dobrym wyznacznikiem preferencji mężczyzn, ponieważ tego typu konsumenckie wybory pokazują nam jak zachowujemy się w rzeczywistych sytuacjach. "To pierwsze bezpośrednie ekonomiczne dowody na istnienie rui u współczesnych kobiet" - czytamy w artykule opublikowanym w "Evolution and Human Behavior". Wcześniej uważano, że u kobiet, w odróżnieniu od samic zwierząt, zmiany faz cyklu nie są widoczne. Najnowsze wyniki pokazują jednak, że uroda kobiet jest postrzegana różnie, zależnie od tego w jakiej są fazie cyklu miesięcznego.

Ponadto tylko u kobiet nie używających środków antykoncepcyjnych zaobserwowano znaczny wzrost zarobków w płodnej fazie cyklu. Gdy uśredniono zarobki, okazało się, że kobiety nie używające pigułek zarabiały 276 dolarów w ciągu jednej zmiany, a używające pigułek hormonalnych 193 dolary. Działanie hormonów w pigułkach sprawia, że kobiece ciało zachowuje się podobnie, jak w czasie ciąży. Pojawiają się wtedy specyficzne zmiany w wyglądzie organizmu, zmiany te, są znakiem dla mężczyzn, że kobieta nie jest płodna. Jednak te zmiany nie są oczywiste, daje to kobietom szansę, by "przyciągnąć wysokiej jakości, ekstra-dopasowanego samca (posiadającego dobre geny)" - komentują badacze.

Autorzy zauważają też, że we wcześniejszych badaniach ankietowych kobiety pracujące w klubach ze striptizem nie dostrzegały zależności między fazą cyklu miesięcznego, a zarobkami. Dzięki tym badaniom "tancerki mają wyjątkową okazję, by nauczyć się jak powiększyć swoje zarobki" - czytamy.

Badanie opisuje też "Psychology Today".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Powiedziałbym wręcz, że facet, który woli patrzeć na groby, niż na striptizerki, jest trochę dziwny ; )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykre musi być życie kogoś, kto zdjęcia z cmentarzy woli od psychologii ewolucyjnej. Tymek, nie daj się pruderyjnym siłom reakcji! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ossad -- tyle, że często też obalają "absolutnie oczywiste" wnioski... Rolą nauki jest między innymi weryfikowanie tych oczywistych oczywistości ; )

Przykładowo: absolutnie oczywiste było dla ludzi, że słońce krąży dookoła ziemi (przecież to widać) albo, że ziemia jest płaska ; )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst na dość dziwny temat. No właśnie. Zauważyłem że po 3 minutowym wpatrywaniu sie w ekran pojawia się tekst :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nierzadko odnoszę wrażenie, że naukowcy amerykańscy dochodzą do wniosków, ktore były absolutnie oczywiste na przykład... no choćby przedstawiciela homo erectus (proszę bez śmichów chichów), jeśli już przy ewolucjonistach jesteśmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dużo „smaczków” w tym temacie..(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.11.2007 16:41

No widzisz :) obaj sie boimy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przerażasz mnie sugerując, że żyję w jakiejś innej rzeczywistości ; >

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.11.2007 15:48

Tymek pisze: "Marek -- Moim zdaniem tego typu badania są bliżej rzeczywistości niż pokazywanie komuś zdjęć i proszenie go o ocenę na kilku stopniowej skali"

Abstrahujac od faktu, ze "kilku stopniowej" piszemy razem, musze przyznac, ze Twoje zastrzezenia sa dla mnie zagadka... Mozliwe, ze chodzi Ci o portal fotograficzny, na ktorym opublikowalem kilkanascie zdjec - jesli tak, to zasluzyles jedynie na poblazliwy usmiech... :)

Co do wspomnianej przez Ciebie "rzeczywistosci" - ta, w ktorej Ty zyjesz, to dla mnie koszmar... :)
Nie lubie koszmarow, boje sie ich :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucy -- jakie tematy na przykład? : >

Marek -- Moim zdaniem tego typu badania są bliżej rzeczywistości niż pokazywanie komuś zdjęć i proszenie go o ocenę na kilku stopniowej skali ; ]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.