Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15353 miejsce

Płomień "zielonej rewolucji" w Iranie wciąż się tli

Świat arabski doczekał się w tym roku swojej wiosny ludów. "Efekt domina" obala kolejnych dyktatorów z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Dokładnie 2 lata temu, irańska ulica w masowych protestach opowiedziała się za demokracją. Czy dziś Persja jest gotowa na kolejną rewolucję?

Uczestniczki antyprezydenckich protestów w Iranie w 2009 r. (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:5th_Day_-_3V.jpg) / Fot. Hamed Saber, CCDwa lata temu, w czerwcu 2009 r., świat z niepokojem, przyglądał się antyrządowym demonstracjom po zakończeniu wyborów prezydenckich. Według oficjalnych danych, Mahmud Ahmadineżad odniósł w nich miażdżące zwycięstwo nad kandydatami opozycji. Irańska ulica nie uwierzyła jednak w ten rezultat, zarzucając władzom fałszerstwa wyborcze. Po bardzo wielu latach "milczenia", mieszkańcy Iranu postanowili wziąć sprawy ojczyzny we własne ręce. Począwszy od 13 czerwca 2009 r., liczba wyrażających swoje niezadowolenie z sytuacji w kraju, rosła z każdym dniem. Gdy wydawało się, że sytuacja już wymaka się spod kontroli rządu w Teheranie, ten na przeciw nieuzbrojonym cywilom wysłał oddziały z rozkazem strzelania do demonstrantów.

Prawdopodobnie nigdy nie poznamy dokładnej liczby ofiar śmiertelnych zamieszek - władze mówią o 36 zabitych, siły opozycyjne o 72 w ciągu kilkumiesięcznych demonstracji w całym Iranie. Gdy uzbrojone odziały wystrzeliwały coraz więcej amunicji w stronę protestujących, to na ulicach ich liczba systematycznie spadała a świat powoli godził się ze stłumieniem "zielonej rewolucji". Represje jakie spotkały członków opozycji oraz uczestników demonstracji, skutecznie zniechęciły innych Irańczyków do walki z reżimem.

Choć dziś na ulicach Teheranu nie ma nieprzebranych tłumów z zielonymi sztandarami oraz wstążeczkami, to i tak opozycja stara się przypominać światu o dążeniu Irańczyków do demokracji. Reza Hoda Saber, irański opozycjonista, a z zawodu dziennikarz, 13 czerwca br. zmarł w więzieniu podczas prowadzonej głodówki. Jego strajk miał zwrócić uwagę na brutalne postępowanie sił bezpieczeństwa, które spowodowało śmierć Zamieszki antyrządowe w Iranie w 2009 r. (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Riots_following_Iranian_presidential_election,_2009.jpg) / Fot. shahram sharif, CCzaprzyjaźnionej z nim opozycjonistki, Haleh Sahabi. 54-letnia opozycjonistka zmarła również na atak serca na pogrzebie ojca, irańskiego dysydenta Eztollaha na początku czerwca br. Źródła opozycji poinformowały, że została pobita przez policjantów. Władze twierdzą, że przyczyną śmierci kobiety były jedynie jej problemy z sercem. Zarówno Saber jaki i Sahabi po zamieszkach antyrządowych w 2009 r. wielokrotnie trafiali do więzień oraz spotykały ich szykany ze strony władz.

W 2. rocznicę rozpoczęcia demonstracji wymierzonych przeciwko prezydentowi Ahmadineżadowi, w Teheranie zebrali się w "marszu milczenia" zwolennicy opozycji i zmian demokratycznych w kraju. Przeciwko nim wysłano tysiące członków służb bezpieczeństwa, których zadaniem było niedopuszczenie do powtórki protestów z 2009 r. Portal internetowy Sahamnews podał, że funkcjonariusze atakowali zgromadzonych elektrycznymi pałkami. Na fali protestów w wielu krajach arabskich oraz po obaleniu prezydenta Mubaraka w Egipcie, również na irańskich ulicach pojawili się demonstranci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

MilleniumWinter
  • MilleniumWinter
  • 18.06.2011 11:09

W Iraku po "wyzwoleniu" z pod jarzma tyrana zginęło więcej ludzi niż w czasie całego okresu rządów krwawego tyrana jakim podobno (nie byłem wiec nie wiem) był Saddam Husajn. To że grupa pożytecznych idiotów podburzona przez dobrze opłacanych prowokatorów chce obalić rząd nie znaczy że reszta obywateli na tym skorzysta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.