Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

965 miejsce

Pluskwica groniasta. Czy naprawdę zdrowa dla kobiet?

Pochodząca z Ameryki Północnej, dorastająca do dwóch metrów pluskwica groniasta należy do rodziny roślin jaskrowatych. Już Indianie, rdzenni mieszkańcy tego kontynentu wykorzystywali lecznicze właściwości korzenia pluskwicy.

Mimo, że od wieków stosuje się ją jako specyfik przeciwko wzdęciom oraz środek uśmierzający bóle stawów i mięśni pluskwica groniasta (Actea racemosa) odgrywa znacznie większą rolę przy leczeniu hormonalnych problemów kobiet. Korzeń tej rośliny aktywnie redukuje poziom hormonu luteinizującego, który stanowi jedną z głównych przyczyn uderzeń gorąca oraz innych objawów menopauzy. Przy takiego rodzaju kobiecych przypadłościach ulgę mogą przynieść również zawarte w roślinie fitoestrogeny, które działają w ten sam sposób co estrogen. Pluskwica groniasta jest tak efektywna w tej dziedzinie, że niektóre kraje zalecają ją jako bezpieczniejszą alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej.

Jednak, jak to zazwyczaj bywa w przypadku ziół, korzyści wynikające ze stosowania pluskwicy groniastej nie są do końca udowodnione. Część badań wykazuje zdecydowanie pozytywne rezultaty podczas gdy inne nie wykazały jakiejkolwiek poprawy zdrowia pacjentów. W niektórych krajach wciąż jeszcze trwają dyskusje nad tym, czy zażywanie pluskwicy jako suplementu zdrowia jest bezpieczne dla ludzi.

Wśród efektów ubocznych zażywania pluskwicy wymienia się nudności, dyspepsję, bóle głowy, wymioty oraz przybieranie na wadze. Szczególnie przekraczanie dopuszczalnej dziennej dawki specyfików produkowanych na jej bazie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.

W związku z tym, że pluskwica groniasta może działać tak jak estrogen, istnieje ryzyko negatywnych interakcji szczególnie podczas jej stosowania równocześnie z hormonalną terapią zastępczą, zażywaniem środków antykoncepcyjnych oraz stosowaniem leków chemioterapeutycznych.

Niektóre wyniki badań podkreślają ponadto, że u kobiet w ciąży stosowanie pluskwicy może spowodować różne niepożądane efekty. Wśród nich najczęściej wymienia się skurcze macicy i niebezpieczeństwo niedonoszenia ciąży. Dlatego też przyszłym matkom odradza się stosowanie pluskwicy pod jakąkolwiek postacią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To prawda. Ostatnio brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA) ostrzegła, że mimo iż analiza wszystkich dostępnych danych naukowych wskazuje , że uszkodzenia wątroby pod wpływem preparatów z pluskwicy są rzadkie, to mogą być bardzo poważne. Dlatego na preparatach z pluskwicy znaleźć się mają aktualne informacje o jej ewentualnych negatywnych skutkach dla zdrowia.
Najnowsze ostrzeżenia mogą być niemiłym zaskoczeniem dla kobiet, które poszukując bezpiecznego produktu łagodzącego objawy menopauzy wybrały wyciąg z pluskwicy groniastej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy temat dla botaników i farmaceutów. Ja mam moją teorię, lepiej ostrożnie z lekami roślinnymi z innej półkuli. Dla europejczyka mogą być trucizną, tolerancja egzotycznych roślin jest nie do końca przebadana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.