Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32945 miejsce

PlusLiga: Karuzela transferowa, część 1

Podczas gdy kibice emocjonują się występami naszej reprezentacji narodowej, działacze polskich klubów nie próżnują i wzmacniają swoje zespoły przed nowym sezonem.

PlusLiga. / Fot. OrganizatorOd pewnego czasu do sympatyków siatkówki docierają przeróżnie informacje odnośnie transferów w Polskiej Lidze Siatkówki. Postanowiłem więc ułatwić kibicom przyswojenie tych wszystkich informacji. Oto pierwsza część transferowego podsumowania.

PGE Skra Bełchatów


Po wywalczeniu już czwartego z rzędu tytułu mistrzowskiego i zajęciu trzeciego miejsca w elitarnej Lidze Mistrzów, działacze klubu z Bełchatowa nie próżnowali. Przede wszystkim postanowiono ulepszyć formację przyjmujących w zespole. Sięgnięto więc po libero z Częstochowy, Piotra Gacka.

Wiadomo było, że klub opuści Piotr Gruszka. Jego miejsce zajmie Dawid Murek. Ten transfer to przede wszystkim wielka strata dla Jastrzębskiego Węgla, w którym popularny "Morda" był prawdziwym liderem. W Bełchatowie w przyszłym sezonie będzie grał również młody zawodnik ZAK S.A Kędzierzyn- Koźle, Jakub Jarosz, który ma być zmiennikiem Mariusza Wlazłego.

Najważniejsza zmiana szykuje się jednak na pozycji rozgrywającego. Skra pozyskała z Palmy Mallorca reprezentanta Hiszpanii, Miguela Angela Falasce. Ten niezwykle doświadczony siatkarz z pewnością będzie istotnym wzmocnieniem dla mistrzów Polski.

W przyszłym sezonie w Bełchatowie nie zagrają już: Krzysztof Stelmach, który zakończył karierę zawodniczą oraz Alex Damiao, Piotr Gruszka, Robert Milczarek, Bartłomiej Neroj i Dan Lewis.

Skra interesuje się także Bartoszem Kurkiem, ale nie wiadomo czy transfer dojdzie do skutku.

Przychodzą:
Miguel Angel Falasca (Drac Palma Mallorca)
Piotr Gacek (Wkręt-met AZS Częstochowa)
Dawid Murek (Jastrzębski Węgiel)
Jakub Jarosz(ZAK SA Kędzierzyn-Koźle)

Odchodzą:
Krzysztof Stelmach (kończy karierę)
Alex Damiao (szuka klubu)
Robert Milczarek (szuka klubu)
Piotr Gruszka (szuka klubu)
Bartłomiej Neroj (szuka klubu)
Dan Lewis (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

Wkręt-met AZS Częstochowa


Okres transferowy dla klubu spod Jasnej Góry nie był na pewno tak udany jak miniony sezon. Częstochowianie stracili pięciu zawodników, którzy tworzyli trzon drużyny Radosława Panasa. W przyszłym sezonie w AZS-ie nie zagrają już: Piotr Gacek, Krzysztof Gierczyński, Marcin Wika, Paweł Woicki, Robert Szczerbaniuk oraz rezerwowy Phillip Eatherton.

Działacze dość szybko znaleźli zastępce dla Gacka. Jest nim Paweł Zatorski, były zawodnik Skry, który w poprzednim sezonie był na wypożyczeniu w SMS-ie Spała.

Nie wiadomo również czy w klubie zostanie Andrzej Stelmach, więc poszukiwano wartościowego rozgrywającego. Padło na Fabiana Drzyzgę, siatkarza MOS-u Wola, syna byłego reprezentanta Polski, a obecnie znanego komentatora, Wojciecha Drzyzgi.

Na środku obok Piotra Nowakowskiego grać pewnie będzie Dawid Gunia, który poprzedni sezon spędził w Resovii, do której wypożyczony był podobnie jak Zatorski, ze Skry Bełchatów.

Częstochowianie ciągle myślą o zatrudnieniu wartościowych przyjmujących. W kręgu zainteresowań są reprezentant Serbii, Dejan Bojović oraz Michał Bąkiewicz. Transfer tego drugiego jest prawdopodobny, gdyż Bąku nie jest zadowolony ze swojej sytuacji w Bełchatowie.

Przychodzą:
Dawid Gunia (Resovia Rzeszów/Skra Bełchatów)
Paweł Zatorski (SMS Spała/Skra Bełchatów)
Fabian Drzyzga (MOS Wola Warszawa)

Odchodzą:
Piotr Gacek (Skra Bełchatów)
Krzysztof Gierczyński (Resovia Rzeszów)
Phillip Eatherton (szuka klubu)
Marcin Wika (Resovia Rzeszów)
Paweł Woicki (Resovia Rzeszów)
Robert Szczerbaniuk (ZAK SA Kędzierzyn-Koźle)

Mlekpol AZS Olsztyn


Brązowi medaliści poprzedniego sezonu nie poczynili jak na razie zbyt znaczących transferów. W klubie przyszłym sezonie zagra na pewno były atakujący Resovii, Tomasz Józefacki, który miałby problemy z wywalczeniem w Rzeszowie nawet miejsca na ławce rezerwowych. W Olsztynie jednak też będzie tylko zmiennikiem.

W AZS-ie nie zagrają już natomiast Sinan Tanik, Richard Lambourne, Marcin Lubiejewski, Frank Dehne, Marcin Kudłacik oraz Paweł Kuciński. Klub znalazł tylko pierwszy z nich - Turek postanowił wrócić do rodzinnego kraju i od przyszłego sezonu będzie reprezentował barwy Halkbanku Ankara.

Działacze z Olsztyna są zainteresowani takimi zawodnikami jak Łukasz Kadziewicz i Patryk Czarnowski. Transfer tego pierwszego jest mało prawdopodobny, gdyż w zespole jest już dwóch wartościowych środkowych. Mówi się również o możliwości pozyskania przyjmującego Sisleya Treviso, Roberta Horstinka.

Po odejściu Franka Dehne zespół z Olsztyna potrzebuje dobrego zmiennika dla Pawła Zagumnego. Będzie to najprawdopodobniej Jakub Bednaruk, który odchodzi z Itasu Diatec Trentino. Alternatywą jest natomiast Jakub Oczko.

Przychodzą:
Tomasz Józefacki (Resovia Rzeszów)

Odchodzą:
Sinan Tanik (Halkbank Ankara)
Richard Lambourne (szuka klubu)
Marcin Lubiejewski (szuka klubu)
Frank Dehne (szuka klubu)
Paweł Kuciński (szuka klubu)
Marcin Kudłacik (szuka klubu)

Jastrzębski Węgiel SSA


Jastrzębie przede wszystkim potrzebowało rozgrywającego z prawdziwego zdarzenia. Podczas ubiegłego sezonu Nikolay Iwanow przeplatał dobre mecze, kompletnie nieudanymi. Początkowo mówiono o ściągnięciu Pierra Pujola z Sisleya Treviso, bądź Rafaela Redwitza z Paris Volley. Ostatecznie jednak w Jastrzębiu w przyszłym sezonie zagra Holender Nico Freriks, który ostatni rok spędził w Knack Roeselare.

Za holenderskim rozgrywającym podążył inny zawodnik tego zespołu, Australijczyk Ben Hardy, który gra na pozycji przyjmującego. Niepośrednią rolę w tym transferze miał zapewne kolega Hardy'ego z reprezentacji, również zawodnik czwartej ekipy ubiegłego sezonu, Igor Yudin.

Właśnie ten zespół jest chyba autorem najbardziej spektakularnego transferu. Jastrzębianie sięgnęli bowiem po reprezentanta Francji, byłego zawodnika Sparklingu Milano, Guillaume Samice. Dlatego również do skutku nie dojdzie próba kupna Sebastiana Pęcherza z Jadaru Radom, gdyż jastrzębianie posiadają już czterech wartościowych przyjmujących.

Z klubu odchodzą natomiast wcześniej wspomniany Nikolay Iwanow, Evgeni Iwanow oraz Dawid Murek. Mateusz Gorzewski został wypożyczony do jednego z drugoligowców.

Przychodzą:
Nico Freriks (Knack Roeselare)
Ben Hardy (Knack Roeselare)
Guillaume Samica (Sparkling Milano)

Odchodzą:
Nikolaj Iwanow (szuka klubu)
Dawid Murek (Skra Bełchatów)
Mateusz Gorzewski (wypożyczenie)
Evgeni Iwanow (szuka klubu)

Asseco Resovia SSA Rzeszów


Klub z Rzeszowa można z pewnością nazwać "królem połowów". Resovia dokonała kilku bardzo istotnych transferów. Piąta ekipa poprzedniego sezonu wykupiła aż trzech zawodników z AZS-u Częstochowa. Paweł Woicki, Marcin Wika i Krzysztof Gierczyński byli najważniejszymi zawodnikami w teamie, który sięgną po wicemistrzostwo Polski.

Kolejny ważny transfer to ściągnięcie z tureckiego Kastamonu Belediyesi, atakującego reprezentacji Finlandii, Mikko Oivanena. Fin został między innymi wybrany najlepszym atakującym Ligi Europejskiej w 2005 roku. W Rzeszowie zagra również były zawodnik Jadaru Radom, Bartosz Gawryszewski.

Bardzo ważna zmiana nastąpiła także na ławce trenerskiej. Od przyszłego sezonu pierwszym szkoleniowcem Resovii będzie Ljubomir Travica. Trener ten to jedna z legend serbskiej siatkówki. Travica przez wiele lat pracował we Włoszech, ostatnio wprowadził Tonno Callipo Vibo Valentia do Serie A. Z reprezentacją Serbii zajął czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku i trzecie na mistrzostwach Europy w 2005.

Zespół natomiast opuszczają: Piotr Gabrych, Karel Kvasnicka, Dawid Gunia, Tomasz Kozłowski i Tomasz Józefacki.

Przychodzą:
trener Ljubomir Travica (Tonno Valentia)
Mikko Oivanen (Kastamonu Belediyesi)
Krzysztof Gierczyński (Wkręt-met AZS Częstochowa)
Marcin Wika (Wkręt-met AZS Częstochowa)
Paweł Woicki (Wkręt-met AZS Częstochowa)
Bartosz Gawryszewski (Jadar Radom)

Odchodzą:
Piotr Gabrych(szuka klubu)
Karel Kvasnicka (szuka klubu)
Dawid Gunia (Wkręt-met AZS Częstochowa)
Tomasz Kozłowski (szuka klubu)
Tomasz Józefacki (Mlekpol AZS Olsztyn)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.