PlusLiga Kobiet: brąz dla Dąbrowy!

Najniższy stopień podium w rozgrywkach Plus Ligi Kobiet padł łupem zawodniczek Waldemara Kawki, które w czwartym meczu pokonały Organikę Budowlani Łódź, oddając rywalkom tylko jednego seta. Cała rywalizacja zakończyła się wynikiem 3:1.

Organika Budowlani Łódź - Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza / Fot. Piotr BetaWczorajszy mecz był zdecydowanie ciekawszy od środowego spotkania. Kilka spektakularnych bloków i dużo gry w defensywie mieli okazję zobaczyć kibice, którzy zasiedli na trybunach Atlas Areny w Łodzi. Po raz kolejny pojawiło się ich blisko 8 tysięcy. Warto docenić kilkunastoosobową grupkę kibiców z Dąbrowy, którzy dzielnie dopingowali swoją drużynę.

Pierwszy set od samego początku ułożył się dla gospodyń tak jak sobie wymarzyły. Dwukrotnie po serii zagrywek Marty Pluty łodzianki odskakiwały rywalkom na kilka „oczek” (3:0 i 14:8). Waldemar Kawka próbował pomóc swojej drużynie wykorzystując dwie przerwy na żądanie. Niewiele to jednak pomogło, gdyż "Budowlane" konsekwentnie kontrolowały grę, zamieniając na punkt każdy błąd przeciwniczek. Dzięki dobrym serwisom Katarzyny Zaroślińskiej i Sylwii Jasińskiej zawodniczki Organiki prowadziły nawet dziewięcioma punktami (23:14). Seta wygranego ostatecznie do 17, zakończyła w swoim stylu Karolina Kosek, wybijając w aut piłkę po rękach blokujących.
Organika Budowlani Łódź - Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza / Fot. Piotr Beta
Dzięki świetnej współpracy „blok-obrona”, dąbrowianki na pierwszą przerwę techniczną w drugim secie schodziły prowadząc 8:4. Ataki na kontrach Zaroślińskiej bardzo szybko doprowadziły do remisu po 8, a dzięki późniejszym błędom dziewczyn z południa Polski, Budowlane wyszły na prowadzenie 11:9. O „czas” poprosił trener Kawka. Nastąpił okres wyrównanej gry do stanu 18:17 dla gości. Wtedy to kilka długich akcji, wygrała drużyna z Łodzi wychodząc na trzypunktowe prowadzenie (21:18). O drugą przerwę na żądanie poprosił wówczas szkoleniowiec Enionu. 30 sekund odpoczynku odmieniło grę jego zawodniczek, które po powrocie na boisko zdobyły 5 punktów rzędu. Duża w tym też zasługa niedokładnych i zbyt czytelnych wystaw Pluty. Seta mocnym atakiem ze środka zakończyła siatkarka Enionu - Małgorzata Lis dając zwycięstwo swojemu zespołowi 25:23.
Trzecia partia była prawie idealnym odzwierciedleniem drugiego seta środowego meczu. Od samego początku siatkarki z Dąbrowy narzuciły swój rytm gry, bardzo szybko zmuszając szkoleniowca Organiki ze skorzystania z przysługującego mu „czasu" (1:4). Drużyna MKS-u spokojnie kontrolowała grę, schodząc na drugą przerwę techniczną z prowadzeniem 16:7. Na nic zdały się próby zmian w skłądzie przeprowadzane przez Wiesława Popika. Ani Bryda, ani Koczorowska losów seta nie odmieniły. Zawodniczki z Łodzi hurtowo popełniały błędy, które dąbrowianki z łatwością wykorzystywały wygrywając seta 25:16.

Czwarty set do stanu 12:13 był bardzo wyrównany a prym w swoich drużynach wiodły Zaroślińska i Pura. Jednak od tego momentu na parkiecie mieliśmy już tylko teatr jednej aktorki - atakującej Enionu. Skuteczny atak z piłki sytuacyjnej, za chwilę as serwisowy i na tablicach pojawił się rezultat 16:12 dla drużyny z Dąbrowy. Po skutecznym bloku Katarzyny Gajgał dającym wynik 20:15 pierwsi widzowie zaczęli opuszczać halę. Choć łodzianki w końcówce dzielnie walczyły wyciągając wynik ze stanu 19:24 na 22:24, to na więcej nie pozwoliły już rywalki. Set, mecz, a tym samym i całą rywalizację o brązowy medal wygrała drużyna Enionu Energia MKS Dąbrowa Górnicza po ataku MVP wczorajszego spotkania Agaty Pury.

Drużyna przyjezdnych po raz kolejny pokazała jak silnym jest zespołem. Wygrała cała drużyna jednak na specjalne gratulacje zasłużyła pani kapitan - Magda Śliwa, której doświadczenie w decydujących momentach znowu okazało się bezcenne.

Organika Budowlani Łódź - Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza 1:3 (25:17, 23:25, 16:25, 22:25)

Organika Budowlani Łódź: Pluta (8 punktów), Bryda (2), Kosek (16), Teixeira (10), De Paula (10), Shelukhina (8), Ciesielska (libero) oraz Niemczyk (1), Jasińska, Koczorowska (5).

Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza: Śliwa (4), Pura (22), Szczurek (8), Sieczka (4), Gajgał (4), Liniarska (4), Strasz (libero) oraz Haładyn, Sadowska (2), Lis (13), Walawender (5).

MVP: Agata Pura
Stan rywalizacji: 1:3