PlusLiga. W pierwszym meczu II rundy Resovia wygrała z Politechniką Warszawską

Rozpoczęła się II runda PlusLigi, w której sześć pierwszych zespołów tabeli walczy o medale. W inaugurującym tę fazę spotkaniu, rozegranym w Rzeszowie, Asseco Resovia pokonała Politechnikę Warszawską 3:1. Kapitalny mecz rozegrał Grozer.

Pewny początek gospodarzy

Spotkanie rozpoczęło się od dwupunktowego prowadzenia gospodarzy, lecz warszawianie szybko zniwelowali stratę. Po chwili jednak, głównie dzięki dwóm silnym zagrywkom Gyorgi Grozera, Resovia ponownie wygrywała. Na pierwszej przerwie technicznej wynik wynosił 8:6.

Po powrocie na boisko rzeszowianie jeszcze powiększyli różnicę na swoją korzyść i gdy sięgnęła ona już czterech „oczek”, o czas poprosił Radosław Panas, trener „Inżynierów”. Następnie zespół z Podkarpackiego kontynuował spokojną grę, zaś rywale popełniali coraz więcej błędów, szczególnie w ataku. Stołeczni praktycznie nie istnieli na siatce, nie potrafiąc przebić się przez blok.

Wypracowana, sześciopunktowa przewaga została utrzymana do końca premierowej partii. Podobać się mogła zwłaszcza gra Michała Baranowicza, rozgrywającego Asseco, który bardzo często korzystał z usług środkowego – Grzegorza Kosoka – oraz kapitalna postawa w obronie libero, Krzysztofa Ignaczaka. Na lewym skrzydle jak głową w mur bił Zbigniew Bartman, a walkę w tej części zakończył Ryan Millar.

Emocjonująca końcówka dla Politechniki

Druga odsłona miała wyrównany przebieg. Warszawiacy zdecydowanie poprawili skuteczność i grę w bloku. Dzięki temu na pierwszą przerwę techniczną schodzili z prowadzeniem 8:6.
Gospodarze błyskawicznie jednak zlikwidowali różnicę, a po chwili wygrywali jednym punktem.

Świetnie dysponowany był Gyorgi Grozer, zbijający z niezwykłą efektywnością i widowiskowością. Tuż przed drugim czasem technicznym przypomniał o sobie, niewidoczny do tej pory w szeregach Politechniki, Michał Kubiak. Młody przyjmujący „ustrzelił” zagrywką Oliega Achrema (16:14).

Moment później wyczyn kolegi powtórzył Marcin Nowak i Ljubo Travica wezwał podopiecznych do siebie. Stołeczni „odskoczyli” na sześć punktów (21:15), lecz nie byli konsekwentni i dali niemal zniwelować różnicę przeciwnikom, wobec czego Radosław Panas dwukrotnie przerywał grę. W samej końcówce Resovia zbliżyła się na jedno „oczko”, a w decydującym momencie doprowadziła do remisu po 24. Walkę na przewagi zwyciężyła ostatecznie Warszawa, po dwóch piekielnie mocnych serwisach Michała Kubiaka.

Goście rozbici

Otwarcie trzeciego seta należało do gospodarzy, którzy wrócili do swojej pewnej i zdecydowanej gry. Począwszy od pierwszej przerwy technicznej, kiedy przewaga wynosiła dwa punkty, wraz z kolejnymi akcjami powiększali prowadzenie. Gdy sięgnęło ono siedmiu „oczek” (16:9), trener przyjezdnych zdecydował się wprowadzić na parkiet rezerwowych, m.in. Krzysztofa Wierzbowskiego i Bartłomieja Neroja.

Warszawiacy nie mieli nic do powiedzenia wobec bezbłędnej gry rywali. Wyraźnie „siadły” poziom i tempo spotkania, będące oczywistymi skutkami kiepskiej postawy Politechniki. Resovia rozgromiła AZS, 25:15.

Kropka nad i

Czwarta część miała najbardziej wyrównany przebieg, bowiem od początku trwała wyrównana walka. Na pierwszej przerwie technicznej nieznacznie wygrywali rzeszowianie, podobnie było również kilka chwil później. Po drugim czasie dwie akcje z szóstej strefy skończył jednak Michał Kubiak, w tym niezwykle istotną kontrę, co pozwoliło doprowadzić do remisu.

Trzeba przyznać, że Resovia miała sporo szczęścia, ponieważ w kilku sytuacjach piłka przypadkowo spadała w miejsca, gdzie nie było broniących warszawiaków. Po jednej z takich wymian przewaga Asseco wzrosła do trzech „oczek” (21:18), na co zareagował szkoleniowiec „Inżynierów”. W końcówce lepsi okazali się gospodarze, choć decyzje sędziów były mocno kontrowersyjne dla drużyny gości.

MVP meczu został wybrany Gyorgi Grozer, atakujący Resovii.

Asseco Resovia Rzeszów – AZS Politechnika Warszawska 3:1 ( 25:18, 26:28, 25:15, 25:22 )