Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12688 miejsce

Plusy i minusy alternatywnego ogrzewania

Zbliża się zima, a wraz z nią sezon grzewczy czyli dla większości Polaków okres nadwyrężający kieszenie. Do standardowych rachunków dochodzą te za węgiel, olej opałowy czy gaz. Dlatego warto pomyśleć nad innymi sposobami ogrzewania domu czy wody.

 / Fot. Furins, własność publiczna/ Wikimedia CommonsAlternatywne źródła energii mają jedną, sztandarową zaletę - ich eksploatacja jest niezwykle tania. W związku z czym nie musimy się martwić, że dostawca znów podniesie nam ceny, bo surowce są na wyczerpaniu. Kolejną korzyścią z ogrzewania domu za pomocą alternatywnego źródła energii jest przyjazność środowisku. Nie będziemy produkowali uciążliwych dla nas i sąsiadów spalin. A przy okazji przestając zanieczyszczać powietrze, przysłużymy się przyszłym pokoleniom.

Pompa ciepła jako wygodne i oszczędne rozwiązanie

Ostatnimi czasy modne w Polsce staje się ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła. System grzewczy składa się wtedy ze źródła dolnego i górnego. Dolne źródło (ma dostarczyć do systemu energię niskotemperaturową, która następnie zostanie przez pompę przetworzona) umieszczone jest w ziemi, albo w wodzie. Źródło górne to system centralnego ogrzewania. Dużym plusem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu i bezproblemowośc obsługi takiego systemu. Nie musimy bez przerwy dokładać do pieca.

Koszt instalacji takiej pompy dla domu o przeciętnej powierzchni użytkowej (140-170 m2), to koszt rzędu 60-70 tysięcy złotych (wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania budynku na ciepło). W porównaniu z zamontowaniem innego typu pieca, przykładowo gazowego, różnica sięga nawet 25 tys. złotych. Jednak nie możemy zapominać o corocznych kosztach eksploatacji takiego pieca, do których zaliczamy opłatę za dzierżawę zbiornika z gazem czy za obsługę techniczną (zbiornik podlega przecież Urzędowi Dozoru Technicznego). Musimy także pamiętać o obowiązku sprawdzania komina. No i na koniec opłaty za gaz, który ostatnimi czasy z roku na rok drożeje.

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Inwestycja w pompę ciepła w przyszłości powinna nam się zwrócić. Miesięczna eksploatacja kotła gazowego jest średnio cztery razy droższa niż eksploatacja pompy ciepła. Suma jaką wyłożymy za ogrzewanie pompą ciepła w domu o powierzchni 170 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło w wysokości 40W/m2 to ok. 1,2 tys. zł. Dla ogrzewania gazowego koszty urosłyby do ponad 4,5 tys. złotych.

Dodatkową zaletą pompy ciepła jest to, że latem można jej używać jako klimatyzatora. Należy "odwrócić" połączenia w pompie tak, by zamienić górne i dolne źródło energii. Montując w domu taką instalację możemy zatem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zimą dom ogrzewać, latem go ochładzać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

A może warto posadzić milion hektarów lasu i jednak spalać węgiel, bo jest zdecydowanie tańszy? Ale wtedy trzeba by zdecydować na odejście od plantacji orzecha włoskiego w czym celują działacze ekologiczni PO i PSL.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prąd, póki co, też w większości mamy ze spalania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jezeli ekologia to za jaka cene, ? dlaczego taka droga ? niema na razie zastosowania dla przecie,tnego Polaka , po prostu jestesmy za biedni. Itd itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ekologia poziomem podskoczy, ale nie do najwyższego pułapu. Spalanie zawsze pozostanie spalaniem,a jego nieodzownym produktem jest dwutlenek węgla. Tutaj wygrywa pompa ciepła. Do obsługi korzysta z energii, którą elektrownia tak czy siak, by wyprodukowała. A sama w sobie nie potrzebuje niczego spalać. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się że eco groszek nie jest paliwem " czystym" ale można użyć pelletu lub nawet ziarna zbóż np. owsa. Koszty ogrzewania nie wzrosną a ekologia zostaje na najwyższym poziomie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W miarę upowszechnienia się tej metody ogrzewania jej cena będzie spadać. Ogólnie uważam, że jest to dobra inwestycja. Warto także ją wspomóc od strony architektonicznej (ocieplenie domu etc). Wtedy to rozwiązanie się sprawdza. A co najważniejsze nie degradujemy środowiska. Ecogroszek z ekologią nie ma nic wspólnego poza nazwą. :) Niestety, wadą ekologii jest jej wysoka cena, wciąż za droga dla większości ludzi na świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze jedna "drobna"rzecz o której należy pamiętać decydując się na pompę ciepła to ilość wolnej przestrzeni jaka jest potrzebna do założenia instalacji. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie, z racji wielkości działki na jej położenie.

W zasadzie to jest jeden duży plus posiadania pompy ciepła. Masz zawsze pięknie, ładnie i czysto w piwnicy i o nic się nie martwisz w zimie. Nie oglądasz pieca, nie pilnujesz opału, nic cię nie interesuje. Chyba, że wyłączą ci prąd to wtedy masz zimno bo niestety pompa nie działa. Ale generalnie jak masz kasę to zakładaj-dodatkowo będziesz korzystać z ciepłej wody przez cały rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mam dom 160m2. Jeżeli koszt pompy ciepła to 60 tys a kotła na eco groszek 10tys to zostaje mi 50tys na opał. Licząc ecogroszek po 800zł to ponad 62 tony. Węgla mam na 15 lat! zużycie energii elektrycznej do obsługi kotła to rocznie ok 250zł, koszt obsługi pompy ciepła 1200zł. To zostaje mi 950zł a to ponad tona węgla. Podsumowując jest szansa że inwestycja w pompę ciepła wróci się po ok. 20 latach. Ciągle jeszcze nie wszystkich stać na taką ekologię. Szkoda że jest ona tak kosztowna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.