Facebook Google+ Twitter

Plusy i minusy płacenia za Dodę w TVP

Czyli subiektywny, nieco rozrywkowy ranking mediów publicznych. Czy warto (było) płacić abonament?

Batalia o nową ustawę medialną przetoczyła się przez wszystkie media w Polsce. Od lat TVN i Polsat tak chętnie nie pokazywały loga konkurencji. Obecnie gdy sprawa nieco przycichła można pokusić się o napisanie małego ranking przedstawiającego plusy i minusy mediów publicznych w Polsce. Będzie to ranking trochę prześmiewczy, trochę poważny, dokładnie taki jakie są nasze media.

Plusy


1. Programy misyjne - z samej zasady mądre, mające na celu poszerzać horyzonty Polaków, kształtować młode pokolenie obywateli, uczyć tolerancji światopoglądowej i religijnej. Wbrew negatywnym opiniom co bardziej "życzliwych" takie programy nadal istnieją! Gdzie i kiedy można je oglądać patrz punkt poniżej oraz punkt 1 minusów.

2. Kanały tematyczne - wspaniałe władze telewizji doszły do wniosku, że skoro konkurencja się mnoży i specjalizuje to i oni "publiczni" nie mogą być gorsi. Mamy TVP INFO, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura. Szczególnie te dwa ostatnie są niespotykane na polskim rynku. Pokazują rzeczy ciekawe, mądre i na pewno niespotykane w innych mediach. Gdzie indziej możemy zobaczyć programy o polskiej animacji? Albo tak niezależną sztukę jak ten performance rupy Sędzia Główny. Filmu dokumentalnego o kultowym zespole hip-hopowym Paktofonika też się chyba nikt nie spodziewał?

3. Obiektywizm teraz - to pewien paradoks, że jeszcze nigdy Wiadomości w TVP 1 nie były tak obiektywne jak są teraz! Oprócz wskazówek co by przed wyborami europejskimi promować partię Libertas, dziennikarze mają pełną swobodę w kształtowaniu newsów (sami o tym mówią np. w wywiadach dla branżowego miesięcznika Press). Już nie dzwonią z Agencji Informacji TVP (albo i wyższego piętra) z wytycznymi kogo wybielić a kogo oczernić. To zaskakujące, że taka sytuacja panuje pod rządami, oskarżanego o zbytnią sympatię do miłośników połamanego krzyża, Piotra Farfała.

4. Ośrodki regionalne - są w każdym województwie, co prawda osobowo przerośnięci ponad miarę, bowiem zatrudniają tam ludzi do wszystkiego (jedna osoba jest od parzenia kawy, inna od noszenia statywu a jeszcze inna od noszenia futerału na statyw itd.) jednak dzięki temu mają możliwość być pierwsi w każdym zakątku kraju jeżeli się tam coś ciekawego/strasznego wydarzy. Trzeba pamiętać, że żaden helikopter nie będzie szybszy od dobrze rozlokowanych po kraju oddziałach i korespondentach.

5. Kuźnia dziennikarstwa - chyba nikt inny nie wychowuje tylu dziennikarzy rocznie jak media publiczne. Wprawdzie wynika to m.in. z przerostu ilości pracowników w oddziałach, ale i tak można być wdzięcznym TVP czy Polskiemu Radiu. A kunszt jaki można osiągnąć pracując w TVP jest dla widzów niezapomniany:


6. Kinematografia - w Polsce nie istniałaby bez mediów publicznych, trzeba to głośno przyznać. Co prawda TVN również produkuje filmy kinowe, jednak kolejne klony "Nigdy w życiu" trudno nazwać kinematografią.

Kocham Kino / Fot. TVP7. Grażyna Torbicka i Kocham Kino - tej Pani jak i jej programu w rankingu plusów zabraknąć nie mogło. Od lat szaremu widzowi przedstawia najsmakowitsze kąski światowego kina. Niezłomna kobieta, od lat nie poddaje mimo spychania na coraz późniejsze godziny. Obecnie Kocham kino emitowane jest grubo po zmierzchu. Znamienne jest pytanie sondy z oficjalnej strony programu. Niestety coraz mniej osób z taką kulturą osobistą w telewizji, o czym m.in. będzie jeden z minusów.

8. Andrzej Turski w Panoramie - wspaniały przykład na to, że w mediach nie muszą występować tylko młodzi "Kraśkowie". Jakoś inne telewizja boją się zatrudniać dojrzałych dziennikarzy na tak eksponowanych stanowiskach a szkoda. Mam nadzieję, że pogląd szefów mediów co do tego kto ma występować przed kamerą nie jest taki jak Alicji Resich-Modlińskiej. Dla tych co jeszcze nie kojarzą o co chodzi mały artykuł.

9. Teleexpress - to już jakoś tak jest, że o 17:00 automatycznie człowiek włącza TVP 1. Inne telewizje próbowały, zrobić podwieczorkowe/flaszowe wydanie wiadomości, ale nikomu się to jakoś nie udało. Przegląd informacji dnia podany w luźnej skróconej formie i to już od 1986 roku!

10. Brak reklam - hurra, hurra w najciekawszym momencie filmu nie ma 15 minutowej (jak w Polsacie) przerwy! Coś niesamowitego, tak obejrzeć film na pełnym skupieniu bez odławiania proszków do prania, ubezpieczeń i telefonów co to każdy chce je mieć.

11. Dariusz Szpakowski - wiele osób wrzuciłoby go zapewne do minusów inni dorzucili dodatkowy plus za pogodzenie się z łysieniem. Ja jakoś nie potrafię oglądać meczów LM (nie chodzi mi o to, że obecnie nie da się ich oglądać bo nikt w tym kraju nie ma N) bez jego głosu w tle. Gdy już od 70 minuty meczu zaczyna opowiadać jakie to było wspaniały bądź nie widowisko. Złotousty, to najlepsze słowo aby scharakteryzować popularnego Szpaka. Mały wycinek z jego werbalnych zdolności:

* Do końca pierwszej połowy pozostały sekundy... dokładnie cztery minuty... 360 sekund.
* Jest to Brazylijczyk z japońskim rodowodem.
* Była to najsłabsza pierwsza połowa w tym meczu.
* Cały czas pada od 15 minut.
* Grecy przy piłce, a konkretnie Warzycha.
* Hagi ucieka tam z nogami.
* Holendrzy wykorzystali atut ostatniej szansy.

Więcej wspaniałych myśli pana Szpakowskiego na Wikicytatach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

potwierdzam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piona. Bardzo fajny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.