Facebook Google+ Twitter

Pluton zdradzi nam swoje tajemnice. Za niecały miesiąc sonda New Horizons przeleci nad planetą karłowatą

Sonda New Horizons doleci do Plutona za mniej niż miesiąc. Po 9 latach lotu obiekt znajduje się poniżej 30 mln kilometrów od tej planety karłowatej. Ludzkość zobaczy pierwsze w historii zdjęcia wykonane z bliskiej odległości od Plutona.

Powierzchnia Plutona i Słońce według wizji artysty. / Fot. NASA/Southwest Research Institute/Alex ParkerSonda New Horizons zbliża się do finału swojej misji. To pierwszy obiekt w historii wysłany do badania Plutona. W połowie lipca znajdzie się zaledwie 12,5 tys. kilometrów planety karłowatej.

W minionym tygodniu NASA opublikowała fotografie zrobione przez New Horizons między 29 maja i 2 czerwca. Wykonane zostały z odległości od 55 do 50,5 mln kilometrów. Jak poprzednio, pobity został rekord odległości z jakiej powstały zdjęcia Plutona.

Fotografie zrobione z gigantycznej, w ludzkiej skali, odległości odsłoniły kolejne szczegóły dotyczące powierzchni planety karłowatej. "Zawsze wiedzieliśmy Pluton ma ciemne obszary, ale teraz, zaczynamy widzieć, jak duże są, gdzie dokładnie się znajdują, jaki kształt mają. To bardzo fascynujące, zobaczyć Plutona na tym poziomie szczegółowości" - twierdzi Cathy Olkin z projektu New Horizons, cytowana przez Space.com.

W tym tygodniu sonda rozpocznie fotografowanie Plutona i jego największego księżyca, Charona, w podczerwieni. Pomoże to poznać ich geologię i klimat. Próbnik będzie robił też codziennie kolorowe zdjęcie planety karłowatej, by zarejestrować jej ruch obrotowy.

Czytaj także: Lądownik Philae przysłał sygnał z komety 67P. "Witaj Ziemio, słyszysz mnie?"


Przelot sondy nad Plutonem nastąpi 14 lipca. 7 lipca NASA będzie informować codziennie o postępach misji.

Credit: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.