Facebook Google+ Twitter

Płynie kajakiem dla Papieża

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-02 11:32

Kamil Sobol, 25-latek z Łowicza, już ponad dwa miesiące płynie kajakiem do Rzymu. Podjął ten trud w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II. Gdy przepłynie kolejnych tysiąc kilometrów, znajdzie się w Watykanie.

Kajakarz wyruszył w tę niezwykłą pielgrzymkę 11 czerwca spod papieskiego pomnika na Starym Rynku w Łowiczu. Zakładał, że przez cztery miesiące przepłynie 3 tys. km. Pokonał już 1,4 tys. km. Honorowy patronat nad wyprawą objął ks. Alojzy Orszulik, biskup senior diecezji łowickiej.

Gdy Kamil dwa lata temu szukał sponsorów, wielu w niego powątpiewało, choć już w 2003 r. pokazał, że umie dążyć do celu. Samotnie przepłynął kajakiem Wisłę. W końcu znalazł sponsorów. Dołożyli się nie tylko przyjaciele Sobola, ale i firmy prywatne oraz samorządowcy. Kiedy wyruszał spod pomnika Papieża w Łowiczu, był żegnany przez przyjaciół, ale i nieznanych mu mieszkańców. Krzysztof Buczyński (instruktor taekwondo Sobola), który jako pierwszy Polak przepłynął kajakiem Bałtyk, ze wzruszeniem żegnał wychowanka.

Najpierw modlitwa

Pierwszą rzeczą, jaką Kamil robi, zanim wyrusza w dalszą drogę, jest modlitwa. Przepływa dziennie 25 – 30 kilometrów. Nie używa mapy. Płynie kilka kilometrów od lądu. W kajaku ma nawigator GPS, telefon komórkowy, żywność, dwa namioty, śpiwór, jedzenie oraz race ratunkowe.
Wieczorami „ładuje się”, słuchając hiphopowego utworu „Waleczne serce”, który specjalnie dla niego nagrał skierniewicki DJ Świechu. Opowiada o życiu Kamila i jego wyprawie.
– Staram się nie wypływać daleko w morze, bo dla dalekomorskich kolosów mój kajak jest pyłkiem rzuconym na fale – mówi.
Morze już wiele razy pokazało niewielkiemu kajakowi, kto tu rządzi… czterometrowe fale dosłownie rzucały kajakiem jak łupiną orzecha. Raz silny wiatr wyrzucił pielgrzyma wraz ze sprzętem na plażę...

Na pierwszej stronie

Włosi są pod wrażeniem pielgrzymki młodego Polaka. Jego wyprawą interesują się włoskie media. Obszerny artykuł na temat kajakowej pielgrzymki zamieścił znany dziennik „La Gazzetta del Mezzogiorno”.
– Udzieliłem już kilkanastu wywiadów dla gazet, telewizji i radia – mówi łowicki pielgrzym. – Bardzo przydatne są wycinki prasowe z wywiadami. Tam, gdzie ludzie nie znają angielskiego, paszportem są gazety.

Kamil Sobol odczuł życzliwość mieszkańców Półwyspu Apenińskiego, jeszcze zanim ktokolwiek o nim napisał we włoskich gazetach. Pielgrzym jest zapraszany do domów mieszkańców wybrzeża, aby się umyć i posilić. Spaghetti i dobre wino – to podstawa wielu wieczornych posiłków, którymi raczono łowiczanina.
Ciągle towarzyszy mu ludzka życzliwość. Młody Włoch podarował mu swoją szczęśliwą czapkę. Inni zapowiedzieli, że będą się modlić w intencji Polaka.

Łowiczanin na swojej drodze spotyka też Polaków. Po królewsku ugościła go Bogusława Mróz, szefowa Polonii na południu Półwyspu Apenińskiego. Pielgrzym spotkał też krajan ze Skierniewic, Łodzi, Poznania i Zielonej Góry. Niektórzy wypoczywają we Włoszech, a inni zarabiają na chleb, np. pracując w przybrzeżnych barach. Często kajak eskortują strażnicy morscy.

Ciało i sprzęt stawiają opór

Już po kilkunastu dniach podróży Kamil Sobol zaczął narzekać na piekącą wysypkę na plecach. Słona woda sprawiła też, że łzawią opuchnięte oczy i bolą uszy. Kajak trzyma się nieźle, ale ukruszył się jego ster. Ponieważ przesyłka z nowym z Polski mocno się opóźniała, pielgrzym poprosił o pomoc włoskiego kowala.

Porywisty wiatr zdarł polską banderę, ale Włosi sprezentowali łowiczaninowi nową. – Zresztą żaden wiatr nie zedrze mi bandery z mojego serca – podkreśla pielgrzym.
Jeżeli wszystko pójdzie po myśli kajakarza, za kilka tygodni dopłynie do Rzymu. Liczy, że jego patron, ks. biskup Alojzy Orszulik, wyprosi mu audiencję u Benedykta XVI. Chce też pomodlić się przy grobie Karola Wojtyły.
– Płynę przecież dla naszego Papieża – mówi łowiczanin. – Wybrałem nawet taki sam typ kajaka, w jakim w młodości pływał Ojciec Święty.
rafał klepczarek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.