Facebook Google+ Twitter

Płyta Agusona i Ostra Agatan Band - do posłuchania przy kominku

Wpadła mi w uszy szwedzka płyta o trudnym tytule "Sant man egentligen har sett". Długo nie mogłem jej zaszufladkować: czy to jest country, czy może pop, czy emo. W końcu skleciłem nową szufladę muzyczną i nazwałem ją country kominkowe...

Okładka płyty zespołu Aguson i Ostra Agatan Band, fot. Piotr Balkus / Fot. Materiały zespołuDługo nie mogłem zaszufladkować tej płyty: czy to jest muzyka country, czy może pop, czy może emo (patrz włosy i kurtki facetów na okładce). A potem zacząłem słyszeć w piosenkach jakiś zew morza, no i skłaniałem się nazwać to muzyką szanty. W końcu, na potrzeby tej płyty, skleciłem nową szufladę muzyczną i nazwałem ją country kominkowe. Bardziej intymne, bardziej ciepłe, kameralne - do słuchania przy palącym się kominku... Ech, rozmarzyłem się... A może właśnie ta płyta mnie rozmarzyła! Bardzo łagodna, delikatna, wyciszona. Wiele na niej pięknych piosenek kołysanek, jak np. "Sant man egentligen har sett".

Wiele jest na albumie dźwięków folk, country. Pieśń "En god prognos" to czysty Johnny Cash! No może nie aż tak czysty, trochę przybrudzony hawajskimi rytmami, ale - brzmi jak klasyka country. Zresztą te Hawaje odzywają się na całej płycie i to jest piękne. Zaiste jest w tym jakaś magia, ta sama co w hawajskiej piosence ABBY "Fernando". Kto pamięta, ręka w górę. Jest też na tym krążku trochę popu, trochę bluesa, które nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie - nadają całości jakiegoś dodatkowego powabu i kominkowej aury.

Muzyka Agusona i Ostra Agatan Band kojarzy się bardzo dobrze z jakimś bezpieczeństwem, spokojem, szczęściem. Cóż za radość emanuje z utworu "Stackars Johnny" (po polsku: biedny Janek)! Jest tu i gitara pejzażująca jak wiosło Marka Knopflera ("Viktlos" wzięta jakby z płyty "Shangri-la" ex-wokalisty Dire Straits), piękna harmonijka ustna płacząca niemal jak gitara Santany. Aż dziw bierze, że tak rasowe country pochodzi ze Szwecji, a nie gdzieś ze Stanów!

Teraz trochę prywaty... Mimo że nie rozumiem szwedzkiego, album "Sant man egentligen har sett" odbieram bardzo erotycznie. Gdy słucham tych piosenek, to widzę przed sobą półnagą piersiastą blondwłosą, niebieskooką Szwedkę, uśmiechającą się do mnie zalotnie. Ech, i znowu się rozmarzyłem. To przez tę płytę!

Piosenek Agusona i spółki można posłuchać na myspace.com/aguson a płyty szukajcie w sklepach internetowych!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo fajnie grają, choć trzeba przyzwyczaić się do języka :) Ciekawa muzyka i ciekawy tekst /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.