Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28976 miejsce

Płyta Jacka Łągwy: powtórka z "Ich Troje"

2 czerwca tego roku ukazał się pierwszy solowy album Jacka Łągwy, znanego do tej pory jako filar super grupy "Ich Troje". To kolejny dowód na to, że wbrew pozorom w Polsce nagrać i wydać płytę może każdy. Pytanie tylko, czy musi i czy powinien?

Okładka płyty Jacka Łągwy "Drugi rozdział'. / Fot. materiały prasoweTytuł krążka Jacka Łągwy, "Drugi rozdział", wskazywałby raczej na to, że ten nadworny kompozytor zespołu utożsamianego z Michałem Wiśniewskim, twórca choćby takiego hitu, jak "Powiedz", będzie chciał się zaprezentować w innej niż dotychczas poetyce i melodyce, że rozdział pod tytułem "Ich Troje" to w jego życiu przeszłość, przynajmniej jeśli chodzi o estetykę twórczo-wykonawczą. Nic bardziej mylnego: już otwierający płytę kawałek zatytułowany "Zrozum mnie", uświadamia słuchającemu niepoprawność takiego myślenia. Stylistyka tego utworu, charakterystyczny "zachrypnięty" chórek męski, sposób śpiewania, brzmienie głosu (łudzące podobne do wokalu Wiśniewskiego), ba, nawet wtrącenia obcojęzyczne ("kak ty mienia") w tekście piosenki - wszystko to już było nieraz w muzyce wykonywanej przez Jacka Łągwę i jego kolegów. Zgoda, wierność upodobaniom jest cechą chwalebną, tyle, że w moim przekonaniu artysta powinien się rozwijać, co jakiś czas pokazywać odbiorcom coś nowego, bo w przeciwnym razie jest tak, jak z kawiorem jedzonym codziennie przez dłuższy czas.

Większość z dwunastu utworów zawartych na płycie Jacka Łągwy utrzymanych jest w tonacji święcącej tryumfy podczas wesel, festynów, zabaw ludowych. Myślę, że amatorskie zespoły obsługujące tego typu imprezy powinny jak najszybciej zaopatrzyć się w produkcję Wydawnictwa Bauer i ćwiczyć utwory tam zawarte, by wzbogacić swój repertuar (w tym także sylwestrowo-noworoczny o piosenkę "Za ten rok"). Nie będzie to trudne zadanie, bo melodie są prościutkie, a teksty (poza dwoma wyjątkami, które wyszły spod pióra Michała Zabłockiego, autorstwa samego Łągwy) banalne, pełne tak wyszukanych sformułowań, jak "nie jestem święty, czasami mam zakręty"; odkrywczych prawd typu: "na miłość nigdy nie jest za późno" czy "sama wiesz, jak jest: bywa dobrze, czasem źle", tudzież obrazków poetyckich żywcem przeniesionych z wyznań niedojrzałego emocjonalnie młodzieńca: "Zabiorę ciebie daleko tam, dokąd tylko chcesz / Poszukam dla nas miejsca, gdzie kwitną bzy i pachnie las / Zapytam gwiazd o drogę, gdzie szukać mam tych lepszych miast ..." i tak dalej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ewuś, wiem, tylko po co o tym śpiewać. Na przeżywaniu lepiej pozostać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hehhe..Krzysiu..To nie wiesz, że czasem w tym wieku niektórzy druga młodość przeżywają ?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Boysach nadal miejsca wolne :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Okładka płyty lidera disco polo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.