Facebook Google+ Twitter

Płyta za recenzję. Nowy krążek Elżbiety Adamiak "Zbieram siebie"!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-19 16:16

"Głos Eli nadwrażliwców przytula, nieczułych - rozbraja. Ma alikwoty w gwiazdach i wierzysz mu we wszystko... Jak dobrze, że znów nagrywa" - komentuje Anna Maria Jopek. Płytę dla Wiadomości24.pl zrecenzuje Przemysław Bąk.

 / Fot. Okładka płytyPiosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, która od wielu lat zajmuje w Polsce wyjątkowe miejsce w gatunku poezji śpiewanej. Ze względu na oryginalność, specyficzną wrażliwość i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu poetyckiego, artystka należy do grona nielicznych wykonawców tego gatunku.

W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie a później w Liceum Muzycznym w Łodzi
gry na gitarze klasycznej. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim a potem na Jagiellońskim w Krakowie, jednak po trzech latach studiów zdecydowała się na działalność artystyczną.

Debiutowała na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej „ YAPA’ 74” w Łodzi. W 1975 r. wystąpiła na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie otrzymała II nagrodę za muzykę do wiersza Jerzego Harasymowicza „Bukolika” i wyróżnienie za piosenkę „Jesienna zaduma”.

Była wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych nagród należą: I nagroda za interpretację piosenki oraz nagroda za debiut na Festiwalu Studenckim „ Fama ‘75”, nagroda za kompozycję i interpretację na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1976r., I nagroda podczas Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie w 1975r. Uwieńczeniem artystycznych dokonań była wręczona w 2002 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie prestiżowa nagroda „ Złoty Indeks” a w 2005, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej została odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ela Adamiak współpracowała z czołowymi postaciami nurtu i ballady poetyckiej m.in. z „Naszą Basią Kochaną” i „Wolną Grupą Bukowina”, Andrzejem Poniedzielskim, Jackiem Kaczmarskim.
Jej niezwykle współbrzmiące ze słowem poetyckim kompozycje do własnych tekstów, jak również
do tekstów m.in.: J. Harasimowicza, A. Poniedzielskiego, W. Chylińskiego, K. I. Gałczyńskiego, czy O. Mandelsztama stały się klasykami w poezji śpiewanej.

Artystka wielokrotnie występowała ze swoimi koncertami za granicą m.in. w Niemczech, Jugosławii, Czechach, Australii, USA, Kanadzie, Francji i na Węgrzech. Brała też udział w licznych programach telewizyjnych oraz zarejestrowała wiele utworów dla Polskiego Radia.

Nagrała siedem płyt, które znalazły uznanie zarówno u krytyków muzycznych, jak i u wiernej artystce publiczności. Od ostatniej płyty studyjnej minęło 13 lat, w czasie których Adamiak koncertowała w kraju i za granicą ale też wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim, zajęła się prowadzeniem, znanej już nie tylko w Łodzi, Piwnicy Artystycznej „Przechowalnia”, gdzie występowali prócz łódzkich gospodarzy’ wybitni artyści ze swoimi programami.

Z radością zatem wydajemy dawno oczekiwaną, nową płytę Elżbiety Adamiak, na której znalazły się starannie dobrane nowe piosenki Artystki oraz jej ulubione utwory takie, jak: „Zanosi się na noc”(muz. Tadeusz Woźniak, sł. Bohdan Chorążuk), czy „Wywar z przywar” (sł. A. Poniedzielski, muz. J. Hnatowicz). Ponadto znalazły się dwie zagraniczne kompozycje, do których Ela Adamiak napisała teksty. Są to utwory: instrumentalny Larsa Danielssona (szwedzki kontrabasista, często współpracuje m.in. z Leszkiem Możdżerem) „Forever You” –polski tytuł „Forever And(r)You” oraz piosenka znanej, kanadyjskiej balladzistki Lhasy „De cara a la pared”- polski tytuł “Po trójkącie”.

Całość płyty została znakomicie zaaranżowana przez Jacka Skowrońskiego i Andrzeja Pawlukiewicza. W nagraniu wzięli udział znakomici muzycy: Grupa MoCarta (sekcja smyczkowa), zespół Trzy Dni Później (chórki), Adam Cegielski i Marcin Fidos - kontrabas, Wojciech Majewski, Marcin Janiszewski, Krzysztof Jaszczak - fortepian, Radosław Bolewski i Tomasito Sanchez - perkusja i instrumenty perkusyjne. Do zaśpiewania singlowego utworu pt: „Trwaj chwilo, trwaj”
Ela Adamiak zaprosiła Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy, natomiast balladę do tekstu Osipa Mandelsztama pt.: „Czysta nafta” wykonała wspólnie z Krzysztofem Kiljańskim.

Ta wyjątkowo starannie opracowana płyta składa się z jedenastu nastrojowych, wyciszonych, mądrych piosenek niosących klimat nie tylko melancholii, tęsknoty ale i radości z chwil, które się zdarzyły. W utworach tych Ela Adamiak z niezwykłą umiejętnością interpretuje teksty poetyckie
poparte głębokim, wewnętrznym przeżyciem. Śpiewa prosto, prawdziwie, wspaniale warsztatowo, miejscami wstrząsająco. Klimat tej płyty ma zaskakującą siłę mądrości, która zmusza do zastanowienia i przeanalizowania chwil, składających się na Jedną Wielką Chwilę, jaką jest Życie.

Płyta „ Zbieram siebie” potwierdza klasę artystyczną Elżbiety Adamiak i czyni z niej oryginalną i rzadką pieśniarkę, która w cudowny, poetycki sposób „wyśpiewuje życie”.

Ela Adamiak "Zbieram siebie"
Premiera: 16 listopada 2009
Wydawca: 4ever Music

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.