Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7609 miejsce

Płyty DVD, PenDrive czy HDD? Najlepszy sposób na backup danych

Pamięci naszych komputerów zapełniają się z zawrotną szybkością. Przechowujemy na dyskach wiele cennych dokumentów, sporą ilość muzyki, filmów, zdjęć. Czasem wystarczy minuta aby stracić te wszystkie dane.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:PersonalStorageDevices.agr.jpgO konieczności backupowania danych nikogo nie trzeba przekonywać. Ale czy na pewno wybieramy dobry sposób i odpowiedni nośnik do przechowywania naszych cennych plików?

PenDrive czy zewnętrzny dysk twardy?

PenDrive’y nie mają oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych tak więc backup robiony jest manualnie i, nie oszukujemy się, dość rzadko. Jednocześnie można skopiować dane tylko z jednego komputera. Klucze USB są bardzo małe i dlatego też łatwo je zgubić. Jak większość urządzeń z pamięcią flash mają ograniczoną liczbę sesji zapisu i kasowania w przeciwieństwie do HDD, które tę liczbę mają o wiele większą.

Najnowsze PenDrive'y są coraz bardziej wytrzymałe, odporne na wstrząsy, a nawet na upadek z wysokości kilkudziesięciu metrów. Produkowane są też wersje wodo- i ognioodporne. Można też dostać PenDrive'y wyposażone we wbudowane oprogramowanie szyfrujące dane, a dla bardziej wymagających wersje wyposażone w czytnik linii papilarnych, uniemożliwiający odczytanie plików przez osoby nieupoważnione. Jednak nadal przeciętna wielkość tych urządzeń to 4-16GB, to za mało jeśli wziąć pod uwagę, że przeciętny użytkownik przechowuje na dysku swojego komputera 45GB danych.

Na zewnętrznych dyskach twardych wszystkie dane można przechowywać w jednym miejscu. Nośnik ten umożliwia ciągłe i automatyczne tworzenia kopii zapasowych wszystkich komputerów w sieci. Wszelkie zmiany w plikach są automatycznie kopiowane także na zewnętrzny dysk twardy. Jeden dysk może kopiować w tym samym czasie dane z wielu komputerów, o ile są one połączone w sieć. Pojemność dysków twardych osiąga już wielkości terabajtowe, dostępne są już „magazyny” 4 TB, na których można gromadzić około 1 miliona plików mp3 lub 800 tys. bezcennych zdjęć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.08.2009 19:15

Przede wszystkim to nośnik z backupem należy trzymać w zupełnie innym miejscu niż komputer - to jest podstawowa i najważniejsza zasada (o której niemal wszyscy zapominają). Poza tym automatyczne tworzenie kopi na PenDrivie to tylko kwestia zdobycia odpowiedniego oprogramowania. Po prostu do HDD zazwyczaj jest ono od razu dodawane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm... Artykuł bardzo bogaty w informacje, ale czy dla prostego laika, który używa komputera do najpotrzebniejszych rzeczy wyrażenia pamięć flash, klucze USB, czy HDD są znane? Myślę, że nie. Warto by było w tym artykule zawrzeć jeszcze wyjaśnienia tych pojęć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.