3654 miejsce

Pływackie mistrzostwa w Rzymie: Dziś padło pięć rekordów świata

• Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-27 22:02

Pięć rekordów świata to bilans drugiego dnia mistrzostw świata w plywaniu, które trwają w Rzymie. W sumie podczas rzymskich mistrzostw padło już 11 rekordów.

Najpierw rekord świata na dystansie 100 metrów stylem dowolnym ustanowił Australijczyk Brenton Rickard. Wyścig ukończył z czasem 58,58 sek. Srebrny medal w tej konkurencji zdobył Francuz Hugues Duboscq, brąz Cameron van der Burgh z RPA.

Swój rekord świata poprawiła też Szwedka Sarah Sjostrom. Niespełna 16-latka poprawiła swój wynik z eliminacji na dystansie 100 metrów motylkiem kobiet. Nowy rekord świata wynosi 56,06 sek. Młoda Szwedka pokonała utytułowane rywalki: Jessicę Schipper z Australii i Jiao Liuyang z Chin.

Rekord poprawiła również Amerykanka Rebecca Soni pobiła rekord świata na dystansie 100 metrów stylem dowolnym. Pływaczka osiągnęła ten rezultat w wyścigu półfinałowym. Rekord świata na dystansie 100 metrów stylem dowolnym kobiet wynosi od dziś 1 minutę 4 sekundy i 84 setnych.

10. i 11. rekord świata pobity na tych mistrzostwach są autorstwa Anastazji Zujewej i Ariany Kukors. Zujewa pobiła rekord świata na 100 metrów stylem grzbietowym. Jej czas z wyścigu półfinałowego to 58, 48 sek. Z kolei Ariana Kukors wygrała finał na dystansie 200 metrów stylem zmiennym z czasem minuta 6 sekund i 15 setnych. Amerykanka pokonała Australijkę Stephani Rice i Węgierkę Katinkę Hosszu.

Podczas zawodów poprawiono również dwa rekordy Europy oraz dwa rekordy mistrzostw świata. Niemiec Paul Biedermann wygrał wyścig półfinałowy na dystansie 200 metrów stylem dowolnym, bijąc rekord Europy i ustanawiając rekord mistrzostw. Drugi rekord Europy w wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym ustanowiła Węgierka Katinka Hosszu. Wynik ten dał jej brązowy medal mistrzostw.
Rekordy mistrzostw świata mają na swoim koncie Serb Milorad Cavić, który wygrał na dystansie 50 metrów stylem motylkowym oraz Koreańczyk Junya Koga, który zwyciężył w półfinale na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym.

Sensacją wieczoru jest odpadnięcie z walki o medale Amerykanina Aarona Preisola w biegu półfinałowym na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym. Preisol osiągnął dopiero 9. wynik eliminacji i znalazł się tuż za finałową ósemką. Amerykanin zdobywał na tym dystansie złote medale mistrzostw świata w latach 2003, 2005 i 2007. Jest również mistrzem olimpijskim z Pekinu.