Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8134 miejsce

Po 1 maja jedziemy do Niemiec szukać pracy. Praktyczny poradnik

Od pierwszego maja Polacy będą mogli rozpocząć w Niemczech pracę, bez potrzeby załatwiania zezwolenia. Tego dnia przestanie obowiązywać "Traktat Akcesyjny" z 2003 roku. Warto znać swoje prawa i obowiązki przed wyjazdem.

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany / Fot. Deutsche FotothekOd pierwszego maja polscy pracownicy nie będą już potrzebowali załatwiania specjalnych zezwoleń na pracę, a polskie firmy będą mogły świadczyć w Niemczech usługi korzystając z unijnej swobody świadczenia usług na podstawie art. 56 Traktatu o Funkcjonowaniu EU. Od 30 kwietnia przestaje bowiem obowiązywać "Traktat Akcesyjny" z 2003 roku, czasowo ograniczający dostęp ośmiu państw przystępujących do UE w 2004 roku.

Najbardziej poszukiwani pracownicy obecnie to informatycy, inżynierowie, specjaliści techniczni, opiekunowie osób starszych i chorych. Wymagana jest, przynajmniej podstawowa, znajomość języka niemieckiego.

Strona internetowa niemieckiej agencji pracy www.statistik.arbeitsagentur.de
przedstawia każdego miesiąca zestawienie wolnych miejsc poszukiwanych aktualnie zawodów (TOP TEN der gemeldeten Stellen nach Branchen und Berufen).

Są różne sposoby poszukiwania pracy. Najbardziej popularna jest korzystanie z usług polskich biur pracy, to wygodny sposób bez barier językowych, ale jednocześnie bardzo niekorzystny ekonomicznie. Bardzo często pośrednictwo polega na wynajmowaniu pracowników. Bywa tak, że niemiecki pracodawca podpisuje umowę z niemiecką agencją ta z kolei
z polską agencją. Niemiecka agencja pośrednicząca zarabia około 700 euro, polska agencja dostaje około 500 euro, a sam pracownik tylko 1000 euro, dotyczy to agencji tymczasowej pracy.

Poza tym umowy podpisane z polska agencją nie zapewniają pracy na czas nieokreślony.
Niezwykle ważne jest sprawdzenie czy polska agencja jest legalna. Wykaz legalnie działających agencji jest na stronie: http://www.kraz.praca.gov.pl/StronaGlowna.aspx. Warto wiedzieć, że polskie agencje nie mają prawa pobierać kaucji, przedpłat oraz żadnych opłat dotyczących wynagrodzenia, delegacji, reklamy i temu podobnych. Informacje na temat obowiązku polskich agencji znajduje się na stronie: http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=1561.

Nadzór kontroli praw i przepisów dotyczących osób poszukujących pracy: na stronie Państwowej Inspekcji Pracy Bardzo przydatna jest strona http://www.eures.praca.gov.pl/, zawierająca trzy podstawowe zakładki dotyczące poszukiwania pracowników, pracy i warunków życia.

W Niemczech działają państwowi Agentur fur Arbeit i prywatni pośrednicy pracy privater Arbeitsvermitter, ci pośrednicy kontaktują pracodawcę z pracownikiem. Agencje pracy tymczasowej wynajmują swoich pracowników pracodawcom na czas określony. Najczęściej klientami takich agencji są pracodawcy poszukujących pracowników do prac sezonowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Na wstępie ostrzegłbym, że trzeba znać w stopniu dostatecznym j. Niemiecki to absolutna podstawa, aby potem nie rozpaczać jak to ci Niemcy nas oszukali.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Edi
  • Edi
  • 27.04.2011 08:35

Jeżeli już znaleźliście prace ,jesteście zameldowani i próbując zaoszczędzić jeździcie autem na polskich numerach możne was czekać niemiła niespodzianka ze strony urzędu skarbowego.

Pani Urszulo czy wystarczy opłacenie podatku drogowego i ekologicznego ? Czy wymagane jest przerejestrowanie auta ? Niestety nie orientuje się jak sprawa wygląda w przypadku Niemiec.

Natomiast w przypadku Austrii sprawa wygląda tak :
Jeżeli posiadamy zameldowanie na terenie kraju to mamy tylko miesiąc na PRZEMELDOWANIE ! auta.
W razie kontroli rozstrzygającą kwestią jest miejsce stałego zameldowania osoby KIERUJĄCEJ !(nie jest ważne czy jest się właścicielem auta) policja nakłada mandat i obowiązek udowodnienia ,ze jest inaczej leży na osobie ukaranej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poprawione :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na drugiej stronie pojawił się błąd [b] z pogrubienia jest widoczne w artykule. Proszę o zmianę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś nas wywozili, od maja będziemy jeździć sami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kompendium wiedzy, bardzo użyteczny tekst, a temat na czasie. Wielkie brawa dla Autorki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.