Facebook Google+ Twitter

Po 25 latach wolności nadal trzeba pracować

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-04 12:00

Przemiany demokratyczne w Polsce zaowocowały rozwojem sektora pozarządowego. Ćwierć wieku temu dobrowolne zrzeszenia obywateli były nie do pomyślenia. Działalność społeczna kojarzyła się z nielubianym czynem społecznym.

Dziś każdy z nas może założyć stowarzyszenie czy fundacje, a działalność społeczna jest raczej powodem do dumy niż wstydu. Aby realizować zadania ważne dla lokalnej społeczności organizacje pozarządowe podejmują współprace z samorządami. Jednak jakość tej współpracy pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Pomiędzy tymi sektorami, samorządowym i pozarządowym, istnieje wiele różnic, mimo to ponad 70% organizacji deklaruję współprace z urzędami miast i gmin. Jednak jeżeli zapytać o jakość tej współpracy, obie strony dostrzegają wiele problemów.

„Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, także w brzmieniu obecnie obowiązującym, nie rozwiązała – i rozwiązać nie mogła – wszystkich problemów relacji pomiędzy organami administracji publicznej, w szczególności samorządem terytorialnym, a organizacjami pozarządowymi. Stworzyła jednak systemowe warunki do współpracy, otwierając tym samym pewien proces, postępujący w kierunku, który reprezentuje wiele państw zachodniej Europy” – opisywał prof. Hubert Izdebski podczas I Kongresu Współpracy Lokalnej.

Biorąc pod uwagę wszystkie problemy i potrzeby obu sektorów, Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku – w ramach projektu PI „Od partnerstwa do kooperacji” – zaprosiło do współpracy ekspertów, którzy opracowali Model Kontraktowania Usług Społecznych. Ponieważ w modelu niezwykle istotne miejsce zajmują partnerstwo i zaangażowanie, jest on tym samym jednym z najnowocześniejszych stylów współpracy stosowanych obecnie w dojrzałych demokracjach i niewątpliwie pierwszym tak całościowym rozwiązaniem w Polsce.

Nowa jakość współpracy i wprowadzanie innowacyjnych typów zlecania zadań pozwala wykorzystać potencjał „trzeciego sektora” w realizowaniu zadań publicznych, zwłaszcza tych, należących do samorządu terytorialnego. Wokół tej tematyki zbudowany został program II Kongresu Współpracy Lokalnej, który odbędzie się 12-13 czerwca w Ustce. Podczas tego wydarzenia eksperci/tki oraz przedstawiciele/ki obu sektorów dyskutować będą nad możliwościami rozwijania procesu współpracy czyli zgodnie z tytułem projektu przechodzenia od partnerstwa do kooperacji.

Więcej na temat innowacji w zlecaniu zadań oraz II Kongresu Współpracy Lokalnej można znaleźć na stronie www.zlecaniezadan.pl
(Szymon Medalion)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.