Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29525 miejsce

Po 33 latach Jaśliska znowu będą samodzielną gminą

Po 33 latach status samodzielnej jednostki podziału terytorialnego odzyskały Jaśliska na Podkarpaciu. Wybory do samorządu już w przyszłym roku!

Herb Jaślisk / Fot. źródło: www.jasliska.plPo raz pierwszy Jaśliska, jako samodzielna jednostka administracyjna zaczęły funkcjonować 1 sierpnia 1934 roku w ówczesnym województwie lwowskim. W jej skład wchodziło 15 jednostkowych gmin wiejskich. Po II wojnie światowej gmina znalazła się w powiecie sanockim w województwie rzeszowskim. Jej liczebność zgodnie z danymi pochodzącymi z 1 lipca 1954 roku wyniosła 16 gromad: Czeremcha, Daliowa, Darów, Jasiel, Jaśliska, Kamionka, Lipowiec, Moszczaniec, Polany Surowiczne, Posada Jaśliska, Rudawka Jaśliska, Surowica, Szklary, Wola Niżna, Wola Wyżna i Zawadka Rymanowska. Gmina utraciła swój status w 1954 roku na skutek reformy wprowadzającej gromady w miejsce gmin. Reaktywacja nastąpiła w 1973, lecz trwała zaledwie 3 lata. W lipcu 1976 roku została ponownie zniesiona, a jej tereny włączono do gminy Dukla.

Zabiegi o odzyskanie przez Jaśliska autonomii jako jednostki samorządu terytorialnego rozpoczęły się z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Od 2000 roku do działań na rzecz utworzenia gminy włączyło się Stowarzyszenie Rozwoju Jaślisk i Okolic. Szef stowarzyszenia oraz długoletni sołtys Jaślisk Jan Farbaniec wśród głównych zalet utworzenia gminy podawał fakt, iż w nowej sytuacji Jaśliska mogłyby pozyskiwać fundusze z Unii Europejskiej. Drugi wniosek wpłynął do Burmistrza Gminy Dukla w 2001 roku. Ta próba również zakończyła się niepowodzeniem.

Po kolejnym wniosku ze strony stowarzyszenia złożonym w połowie stycznia 2006 roku radni Rady Miejskiej w Dukli jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Dukla dotyczących utworzenia Gminy Jaśliska. Konsultacje odbywały się od 17 lutego do 15 marca 2006 roku. Wśród 1 585 osób, które wzięły udział w zebraniach, 1544 osoby popierały wniosek, co stanowi 97,4 proc., jedynie 15 osób było przeciwnych, a 24 wstrzymały się od głosu. Październikowy(2006) Dukielski Przegląd Samorządowy zamieścił informację, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zawiadomiło Burmistrza Gminy Dukla poprzez Wojewodę Podkarpackiego o niepozytywnym załatwieniu wniosku Rady Miejskiej w Dukli dotyczącym utworzenia gminy w Jaśliskach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.