Facebook Google+ Twitter

Po 34. Festiwalu Polskich Filmów: To był przełomowy festiwal

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-20 07:32

To był przełomowy festiwal - ta opinia przeważa wśród uczestników 34. Festiwalu Polskich Filmów. Było aż 11 debiutów na 24 filmy konkursowe, a młodzi twórcy zgarnęli najważniejsze nagrody. Złote Lwy i pięć innych nagród otrzymał „Rewers" debiutanta Borysa Lankosza.

Szef jury Krzysztof Krauze powiedział, że to był najlepszy od lat festiwal. Nowe kino weszło z impetem, a filmy je reprezentujące robione jest z sercem i autentycznie.

Wybitny operator Witold Sobociński podkreśla, że młodzi reżyserzy okazali się niezwykle twórczy. Dbali o formę, a jego zdaniem następny festiwal może być jeszcze bardziej interesujący jeśli wszyscy młodzi reżyserzy będą w ten sposób "popychali" naszą kinematografię.

Krytyk Barbara Hollender powiedziała, że nadeszło młode pokolenie, które używa innego języka filmowego niż ich starsi koledzy, by powiedzieć coś ważnego, a nagród zabrakło dla wszystkich zdolnych. To nowe pokolenie pokazało nowy język i nowe spojrzenie na rzeczywistość i historię. Zdaniem Barbary Hollender w polskim kinie na długo zostaną takie nazwiska jak: Borys Lankosz, Paweł Borowski czy Marcin Wrona.

Drugi co do ważności laur - Srebrne Lwy otrzymał Xawery Żuławski za „Wojnę polsko-ruską", a nagrodę za reżyserię - Wojciech Smarzowski za „Dom zły" - film nagrodzono także za scenariusz. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Krauzego wyraźnie pokazało, że szansą zaistnienia naszej kinematografii jest kino artystyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.