Facebook Google+ Twitter

Po 4 dniach zorganizowali transport dla rannego łosia. Trafi do specjalnego ośrodka w Michałówce

Ranny łoś, który prawdopodobnie został potrącony przez samochód, od 4 dni leżał na skraju lasu w pobliżu miejscowości Gliniszcze Wielkie na Podlasiu. Zwierzę dokarmiali okoliczni mieszkańcy, a urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością. Zwierzę zostanie przewiezione do specjalnego ośrodka w Michałówce, niedaleko Suwałk.

 / Fot. Fot.Andrew E. Russell (CC BY 2.0)Reporter tvn24 poinformował, że udało się zorganizować transport dla rannego łosia. Zajął się tym burmistrz Sokółki. Zwierzę trafi do ośrodka w Michałówce. Na miejscu pojawił się także weterynarz, który farmakologicznie uspokoił łosia.

Mieszkańcy zauważyli rannego łosia w sobotę i od razu postanowili zareagować. Na miejsce przyjechał weterynarz, który stwierdził, że łoś nie ma widocznych większych złamań i najprawdopodobniej wkrótce wstanie i pójdzie. I rzeczywiście, łoś wstał. Przeszedł jednak tylko 50 metrów.

Jak informuje tvn24.pl, sprawa została przekazana do starostwa powiatowego. Problem w tym, że łoś wszedł na teren prywatnego lasu, a gdy badał go weterynarz znajdował się jeszcze na drodze powiatowej. Gmina tłumaczyła, że wezwać pomoc powinien właściciel lasu.

Po nagłośnieniu sprawy przez media, miejscowe władze postanowiły zareagować. Sprawą zajął się burmistrz miasta i gminy Sokółka. "Chodzi o zabezpieczenie środków finansowych i organizację takiego transportu. Z tego co wiem, to zainteresowanie wyraziła jedna z prywatnych firm, działająca na terenie Białegostoku"- mówił Paweł Mędrek, powiatowy inspektor weterynarii w rozmowie z tvn24.pl.

Kolejny problem, który mają władze to: kto zapłaci? Inspektorat weterynarii mówi, że "nie może wydawać na ten cel", a burmistrz Sokółki stwierdził, że to "poza jego jurysdykcją".

Mieszkańcy pomagają

Postawa mieszkańców okolicznych miejscowości jest godna podziwu. Od soboty przynoszą zwierzęciu jedzenie i przykrywają go kocem. Usunęli nawet za pomocą własnego ciągnika jedno z drzew, między którymi zwierzę się zaklinowało.

Zobacz także: Lepsze czasy dla polskich rysi. Skorzystały na transformacji ustrojowej


TVN24/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Niestety, łoś nie przeżył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wcale to nie takie tanie ani proste.
Na przykład przyczepa do przewozu łosia nie miała homologacji do przewozu zwierząt. A to jest już podstawa zgłoszenia- znęcania nad zwierzętarniami do prokuratora, przez ekologów .
Same absurdy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli do podjęcia tak prostej i stosunkowo taniej decyzji potrzeba aż 4 dni, to to państwo naprawdę jest teoretyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcam do odwiedzenia FB i udziału w wydarzeniu pn. "Pomóżmy rannemu łosiowi z Gliniszcz Wiekich!"
W opisie wydarzenia czytamy m.in.:
Transport to nie koniec problemu!
"Moi Drodzy!
Wszyscy już chyba słyszeli o rannym łosiu - został przewieziony do Mikołajówki do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. Właśnie rozmawiałam z żoną Pana Franciszka, który w tej chwili jest przy łosiu.
Znam ten ośrodek od lat i jedno wiem... nie jest finansowany przez państwo - Pan Franciszek jest bardzo honorowym człowiekiem i nie upomina się - wszystkie zabiegi finansuje z własnych pieniędzy i dochodu z Mino-Zoo - widziałam zwierzęta , które po rehabilitacji były wypuszczane na wolność i wiem, że jeszcze jakiś czas po tym przychodziły do ORZCh - znaczy, że zaufały i nie działa im się krzywda..."
I jeszcze:
"Gdyby jakiejś gorącej głowie przyszło jechać do ośrodka... to na bank usłyszycie od Franciszka, że nie robi tego dla pieniędzy a dla zwierząt... więc zabraniam jechać z pustymi rączkami... zabrać zboże, marchew, albo mięso dla drapieżników... ewentualnie bandaże, opatrunki, glukozę albo zadzwonić i zapytać Go co najbardziej potrzebuje... bez potrzeby głowy mu nie zawracać... .pamiętajcie... nigdy z pustą ręką... no... dobrej nocy... jesteście FANTASTYCZNI! Przywracacie wiarę w ludzi..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postawa i postawa... Ręce opadają:"Po nagłośnieniu sprawy przez media, miejscowe władze postanowiły zareagować" Dopiero. Chociaż, podobno :"lepiej późno niż później".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.