Facebook Google+ Twitter

Po 6 latach znów proszą kard.Nycza o beatyfikację rtm.Pileckiego

Fundacja Paradis Judaeorum od stycznia 2008 r. prowadzi akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Od 17.IX.2008 fundacja zabiega także o beatyfikację Ochotnika do Auschwitz.

Sto dwadzieścia stron listu do kardynała Nycza z 2 października 2014 r. z prośba o podjęcie działań celem beatyfikacji Witolda Pileckiego / Fot. Michał TyrpaW styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum z Krakowa rozpoczęła międzynarodową akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Trzy zasadnicze cele tej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej to: a) upowszechnienie tzw."Raportu Witolda" z 1945 r., b) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz, c) ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

17 września 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do Benedykta XVI o rozważenie beatyfikacji Ochotnika do Auschwitz. Tego samego dnia osobny list został skierowany do ks.abpa Kazimierza Nycza, który pismem z 30 września 2008 r. odmówił podjęcia inicjatywy.

W piątą rocznicę listu do Benedykta XVI, 17 września 2013 r., list w tej samej sprawie został przesłany do Papieża Franciszka.

Po otrzymaniu odpowiedzi Stolicy Apostolskiej (18 stycznia 2014 r.), fundacja, zwracając uwagę, że kult Witolda Pileckiego rozwinął się w kilku diecezjach i kilku krajach, apelowała o beatyfikację do kolejnych prymasów – abpa Józefa Kowalczyka (19 marca 2014 r.) i abpa Wojciecha Polaka (29 lipca 2014 r.).

11 sierpnia 2014 r. Fundacja Paradis Judaeorum skierowała list do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W liście pytano, czy czy wśród polskich biskupów jest osoba, która podziela przekonanie wielu katolików o heroiczności cnót rtm.Witolda Pileckiego i gotowa byłaby podjąć inicjatywę celem beatyfikacji Ochotnika do Auschwitz, i czy może kościelny wymiar kultu polskiego bohatera to sprawa biskupów zagranicznych.

27 września 2014 r. ks.Sebastian Kujawa wysłał pismo, w którym czytamy: „uprzejmie informuję – z polecenia Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – że w temacie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego należy zwrócić się do Ordynariusza diecezji, na terenie której miała miejsce śmierć kandydata na ołtarze”.

Kwestie postawione w liście z 11.VIII. Pozostały bez odpowiedzi.

2 października 2014 r. Fundacja Paradis Judaeorum wystosowała obszerny, liczący wraz z załącznikami 120 stron, list do J.E.kardynała Kazimierza Nycza.

W kontekście obchodzonego 12 października Dnia Papieskiego, w tym roku odbywającego się pod hasłem "Jan Paweł II: Świętymi bądźcie!", wolontariusze akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") dyskutują o historii, idei i szansach beatyfikacji jednego z największych bohaterów polskiej historii.

Ze szczegółami, a także z całością listu do kardynała Nycza można zapoznać się w tym wątku:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10152753275753259&id=300842628258

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.