Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16405 miejsce

Po angielsku łatwiej śpiewać banały. A i kląć poręczniej

Słuchając zagranicznych utwórów w radiu, można odnieść wrażenie, że czasy ambitnych tekstów mamy już za sobą. Językoznawca spróbował odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną ich wulgaryzacji i dlaczego łatwiej nam zaakceptować w nich przekleństwa z języka obcego niż rodzimego.

 / Fot. Edoderoo/CC 3.0"Cały dzień, całą noc (x8)/Co jest, k...!" (oryg. "All day, all night/ What the f...") - tymi słowami zaczyna się angielsko-hiszpański hit autorstwa Saka Noela "Loca People". Hit? Osiągnął pierwsze miejsce na listach przebojów w Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Jak to jednak się dzieje, że utwory śpiewane po polsku, często o niebo lepsze od wspomnianego tekstu, są krytykowane dużo ostrzej? - Dla przykładu, teksty Dody sytuowane są w kontekście Cygana, Kofty, wybitnych tekściarzy, wyjaśnia językoznawca, doktor Krzysztof Kaszewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Słuchając tekstu w rodzimym języku mamy większy "bagaż doświadczeń", z którym możemy go porównać, chociażby ze znakomitymi tekstami Agnieszki Osieckiej.

- Chociaż nie jest to udowodnione, to po angielsku łatwiej nam mówić banały, tłumaczy dr Kaszewski. Polakowi lżej jest powiedzieć "f*ck" niż werbalizować popularny wulgaryzm na literę "k".

A może przyzwolenie na wulgarne teksty piosenek wynikają z nieznajomości języka obcego? Dr Kaszewski jest zdania, że nie można posądzać, zwłaszcza młodych słuchaczy o brak znajomości słowa "f*ck", ludzie często zaczynają naukę języków obcych na przekleństwach lub niestety, na nich ją kończą. - Większość jednak nie zastanawia się nad słowami, wystarczy im melodia - tłumaczy dr Kaszewski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

iicca10
  • iicca10
  • 29.11.2011 18:45

Kiedyś, u nas takie teksty słyszało się przy budkach z różnymi napojami alkoholowymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.