Facebook Google+ Twitter

Po ciężkiej chorobie zmarł Władysław Ślesicki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-10 07:02

Władysław Ślesicki był jednym z czołowych twórców polskiego dokumentu lat '50 i '60, reżyser i scenarzysta fabularny. Jego najbardziej znanym filmem było "W pustyni i w puszczy" - w Polsce obejrzało go ponad 30 milionów widzów. Zrealizował też "Śpiewy po rosie" oraz serial telewizyjny "Lato leśnych ludzi".

Najważniejsze z filmów dokumentalnych Ślesickiego to "Gdzie diabeł mówi dobranoc" (wspólnie z Kazimierzem Karabaszem), "Wśród ludzi", "Płyną tratwy" , "Zanim opadną liście" i "Rodzina człowiecza".
Władysław Ślesicki urodził się 5 stycznia 1927 roku w Warszawie. W czasie niemieckiej okupacji był członkiem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po Powstaniu trafił do obozu pracy w Sulau, skąd uciekł razem z bratem Zygmuntem - przeżycia te zaowocowały później filmem "Droga daleka przed nami".

W 1955 roku ukończył Wydział Reżyserii w PWSFTViT w Łodzi. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Tam realizował filmy dokumentalne, z których wiele nagrodzono w kraju i za granicą. W 1968 roku zadebiutował jako reżyser filmu fabularnego - były to "Ruchome piaski".

Filmy Władysława Ślesickiego były nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi w Wenecji, Lipsku, Cordobie, Buenos Aires, Bergamo, Oberhausen i Krakowie. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitny wkład w rozwój polskiej kinematografii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.