Facebook Google+ Twitter

Po co jest sztuka- artystyczne poszukiwania odpowiedzi

Marek Krauss artysta malarz zainspirowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie w ostatnim czasie realizował projekt artystyczny „ Po co jest sztuka”.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiW tok dyskusji artysta włączył duży krąg osób. Zaangażowani jak na artystów przystało swoją opinię wyrazili nie tylko za pomocą słów, ale pędzli i farb. Warsztaty plastyczne pod tym hasłem odbyły się 12 stycznia 2015 roku w Miejskim Ośrodku Kultury Targowa 65 w Legionowie . Opiekę artystyczną sprawowali malarka Barbara Retmaniak i pomysłodawca projektu. Już 13 stycznia warsztaty na ten temat przeprowadził Marek Krauss w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki. Towarzystwa Przyjaciół Dzieci ”Helenów”.

Sztuka to jest szansa wyrażania uczuć- mówi Natalia Pietrzak-Krauss- emocji marzeń w malarstwie w rzeźbie. Ja wyrażam swoje uczucia w poezji.-pokreśliła.

W dniu 20 stycznia 2015 roku w DPS Kombatant w Legionowie odbył się wernisaż tych prac plastycznych. Zaprezentowane prace swoja kolorystyką , tematami same w sobie udzielały odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie.
 / Fot. Jerzy JastrzębskiNa tych działaniach Marka Kraussa nie zakończyły się poszukiwania. W dniach 3 i 5 lutego 2015 artysta kontynuował je w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Warsztaty plastyczne rozpoczęły się od wprowadzenia w temat spotkania. Zebrani, grupa uczniów gimnazjum i ich opiekunowie obejrzeli krótki film „Po co jest sztuka”. film rejestrujący wypowiedzi uczestników spotkania artystycznego w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki „Helenów” w Warszawie.
Sztuka jest po to by prowokować. – mówi nauczycielka Ewa Górecka- Prowokować do przeżyć estetycznych, dyskusji, refleksji. Jest jednostkowym spojrzeniem na świat i jej przekształceniem, ale wywołuje emocje w wielu odbiorcach i niejednokrotnie skrajnie różne. Dlatego jest nieprzewidywalna i intrygująca, ale także prowokująca do innych działań artystycznych. Odbiór dzieła jest dla wielu motywacją, natchnieniem do działań nie tylko artystycznych. Dla mnie sztuka jest przede wszystkim by zachwycać i odbierać wszystkimi zmysłami wraz z artystą otaczający nas świat.- podkreśliła.
Prace , które powstały podczas trwania tego projektu zostaną przekazane w lutym do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Tutaj 12 lutego 2015 odbędzie się wystawa zbiorowa czterech artystów; Marka Kraussa , Nikifora Krynickiego, Aliny Dawidowicz i Edwarda Dwurnika „Nikifory”.

Prace plastyczne wykonane przez młodzież są dodatkowym głosem w dyskusji nad celem i sensem tworzenia sztuki. Próbą odpowiedzi na to zasadnicze pytanie , po co ona jest, czy jest nam potrzebna. Uczestnicy tych spotkań podkreślali szczególną rolę sztuki w życiu twórców. Sztuka pozwala się im otwierać na ludzi , przekazywać innym uczucia , myśli , doznania. Dzielić się swoim widzeniem świata. Obnażać jego słabości i opisywać piękno. Jako odbiorcy ćwiczymy swoją wrażliwość i umiejętności w odczytywaniu tego co twórca chciał nam przedstawić. Sztuka istnieje, bo jest potrzebna i sama w sobie nosi pierwiastki terapeutyczne.
 / Fot. Jerzy Jastrzębski  / Fot. Jerzy Jastrzębski  / Fot. Jerzy Jastrzębski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W Legionowie często bywam, jak do tej pory do MOK nie dotarłam - błąd:)

"Sztuka jest po to by prowokować". Ciekawa teza, ale przemawia do mnie.
W ciekawy sposób zostało opisane interesujące wydarzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.