Facebook Google+ Twitter

Po co lewicy Aleksander Kwaśniewski?

Czy faktycznie powrót byłego prezydenta zmieni oblicze podzielonej od lat polskiej lewicy?

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaDecyzja byłego prezydenta o poparciu Janusza Palikota może budzić zaskoczenie. Nie tego spodziewaliśmy się po ostatnich zawirowaniach w Ruchu Palikota. Aleksander Kwaśniewski zdecydował, że poprze Janusza Palikota przy tworzeniu jednej listy do europarlamentu. "Jestem gotów podjąć się współtworzenia listy centrolewicowej do Parlamentu Europejskiego razem z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem" - deklaruje.

Aleksander Kwaśniewski już ma za sobą jeden powrót. W 2006 roku przewodził ugrupowaniu Lewica i Demokraci. Była to koalicja SLD+SDPL+PD+UP. I miała to być odpowiedź na rządy prawicy w Polsce. W wyborach parlamentarnych 2007 LiD zdobył ponad 13% głosów. I tylko 13 proc. I to by było na tyle.

Tymczasem w wyborach parlamentarnych w roku 2011 rozbita lewica zdobyła łącznie ponad 18 proc. głosów(Ruch Palikota 10 proc., a SLD 8 proc.), a podczas wyborów prezydenckich w 2010 Grzegorz Napieralski jako kandydat SLD zajął trzecie miejsce z ponad 13 proc.. Można więc zadać zatem pytanie: Po co lewicy Aleksander Kwaśniewski?

Materiał scaleniowy

Były prezydent miał być tym, który połączy rozbitą lewicę i pomoże jej w odzyskaniu władzy. Tymczasem dziś widzimy, że zatargów pomiędzy Leszkiem Millerem a Januszem Palikotem nie zasypano, ba, wręcz je pogłębiono. Kiedy Palikot mówi o zbrodniach wojennych i tajnych więzieniach, Miller nie dyskutuje z "naćpaną hołotą". Przy okazji rykoszetem dostał sam Kwaśniewski jako ten podczas kadencji którego do owych więzień CIA na terenach Polski miało dochodzić.

Moralny przywódca. Sam takimi słowami Kwaśniewski określił się w 2012 roku. W tym punkcie o moralności i etyce byłego prezydenta można mieć różne zdanie. Mimo wszystko, gdzieś w którymś zakamarku z tyłu głowy daje o sobie wspomnienie o „"chorobie filipińskiej" czy slalomie gigancie pomiędzy zniczami w Charkowie. Ostatnie doniesienia mówią nam, że Aleksander Kwaśniewski był doradcą prezydenta Kazachstabu - Nursułtana Nazarbajewa, który nijak ma się do standardów demokratycznych. Wietrzący spiski mogą zatem zadać pytanie o to czy były polski prezydent nie będzie na usługach zamożnych mocodawców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Pan Kacper Sacharczuk!
Dzisiaj ukazał się już sondaż Gazety Wyborczej gdzie ta gazeta wyraziła już swoje oczekiwania. Michnik dopisał się do nowego ruchu i ma on już 47% a reszta to tylko tło, ponieważ PO-16, Nowa Prawica-11, PiS,10, SLD-9. Michnik wyraża to swój hołd lenny A. Kwaśniewskiemu.
Moja babcia na takie dictum, zawsze mówiła; Pacnij na patelnie - a będzie naleśnik.

Dziwie się A. Kwaśniewskiemu, że łączy się z takim Palikotem, chociaż przysłowie mówi; Tonący i brzytwy się chwyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zniszczyć, obsobaczyć, opluć to dopiero jest odwaga
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=V2sedTLIRWU

Komentarz został ukrytyrozwiń

I już nie zrobi.
Palikot był też orędownikiem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych - ale jak dopadł Sejmu, to już nie jest. Używając jego słów (popularnych na wydziale filozofii): zwykły dupek nie mówiąc o zwykłym s....twie.
Od razu też przepraszam.
Na wszelki słuczaj :)
bo a nuż, też będę kiedyś koalicję jakowąś zadziergiwał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wracając do głównego wątku. Patrząc na wyniki wyborcze lewicy bez Kwaśniewskiego trudno nie przyznać Panu racji Panie Leszku. W takim razie należy teraz postawić pytani: Czego chce Kwaśniewski? Był prezydentem Polski wiec teraz czas na Europę, NATO, ONZ? Faktycznie, aby zaistnieć na scenie międzynarodowej były prezydent musi mieć zaplecze i poparcie nie tylko polskie, ale również europejskie. Tylko trochę nieładnie tak włączać się w budowę nowej siły i jednocześnie nie brać za nią odpowiedzialności.
Panie Robercie, ciekawe spostrzeżenie - jeśli będzie się przynajmniej częściowo u władzy maleje szansa na rozliczenie z przeszłością. Nie wiem tylko kto miałby postawić Aleksandra Kwaśniewskiego przed obliczem chociażby Trybunału Stanu za więzienia CIA. Ostatnio chciał robić to Janusz Palikot :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu!
To nie nasza moralność jest sprzeczna z Polską Konstytucją, lecz to nasza Konstytucja była pisana pod moralność jedynej (podobno panującej) religii. A czy ta religia jest moralna?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśłi moralnośc jest sprzeczna z Polską Konstytucją to jest to moralność przestępcy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ucieczka do przodu! Obecna marginalizacja może się skończyć w kryminale. To los nie tylko Kwaśniewskiego - czołowego manipulanta okrągłego stołu i Konstytucji, a w końcu zaprzedającego suwerenność kraju. To on (dziś już wraz z Millerem) obwinia Amerykanów za więzienia CIA na terytorium Polski (zapomniał w swej kominternowskiej logice o drobnostce, jaką są granice i suwerenności państw).
Mocny współtwórca polskiej potęgi w Iraku i Afganistanie.
Przyda mu się immunitet i dodatkowa, europejska emerytura (przecież wystarczy kadencja by nią dysponować).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aleksander Kwaśniewski niepotrzebny jest już lewicy, a to lewica potrzebna jest Aleksandrowi Kwaśniewskiemu
To Aleksander Kwaśniewski zrobi wszystko aby przewodzić jakiejś tam lewicy i to nawet tej Palikotowej. On nawet nie chce być przewodniczącym takiej partii jak RP bo on chce być po prostu Patronem W razie nieudanej akcji (jak np. z Markiem Belką, Markiem Borowskim, LiDem itd) to nie on będzie winny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.