Facebook Google+ Twitter

Po co mówić o sobie dziennikarz obywatelski?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-03-30 13:06

Wchodzę na strony Wiadomości24.pl i widzę, że niemalże codziennie ktoś podkreśla że jest dziennikarzem obywatelskim, lub rozwodzi się na temat tego jakie dziennikarstwo obywatelskie jest super! A ja się pytam po co?

Po co robić jakiś podział na dziennikarzy i dziennikarzy obywatelskich? No bo niby dlaczego ja jestem innym dziennikarzem niż np Andrzej Morozowski czy też Franciszek Łopata z "Nowości Pćimia"?

Myślę, że jest grupa, która chce za wszelką cenę się wyalienować ze środowiska dziennikarzy i pokazać swoją inność. Tylko, że - tak naprawdę - nie ma różnicy między dziennikarzem a dziennikarzem obywatelskim. Jeden i drugi widzi problem, opisuje go lub pokazuje. Pokazuje dwie strony konfliktu i oczekuje (lub nie) komentarzy osób trzecich.

Po co więc lansować "dziennikarstwo obywatelskie"? Czy to takie ważne, że ja piszę za darmochę, a moja znajoma - dziennikarka z "Kuriera Porannego" dostaje pieniążki za pisanie?

Myślę, że przerost formy nad treścią to zdecydowanie najlepsze słowo, by określić to co sie dzieje wokół zamieszania z dodatkiem "obywatelski". Bo na Wiadomości24.pl nie ma nic specjalnego. Jest wiele wartościowych tekstów, które toną między oceanem zdań właściwie o rzeczach mało istotnych.

Autorski przegląd tygodnia - pokazuje 5 najlepszych tekstów. Nigdzie nie przeczytałem, by autor przeglądu napisał, że miał do wyboru 100 tekstów i dopiero po przespanej nocy wybrał te 5 najlepszych.
Autorzy Wiadomości24.pl szczycą się, że jest nas setki - dziennikarzy obywatelskich. Jednak nie ilość się liczy, a jakość tego co prezentujemy. Dlatego albo "obywatelski" znaczy gorszy dlatego trzeba robić granicę między dziennikarzem, a "obywatelskim" żeby nie obrazić tych pierwszych, albo należy dać sobie raz na zawsze spokój z hasłem "dziennikarz obywatelski" i nazywać sie dziennikarzem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Co ma do tego prawo? Dziennikarstwo obywatelskie to raczej termin socjologiczny, a nie prawny.
A dziennikarzem nie może być każdy, bo nie każdy dostanie pracę w redakcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.03.2007 17:44

Tylko że polskie prawo nie określa kto jest dziennikarzem a kto nie. Więc dziennikarzem może być każdy z nas i to bez dodatku obyweatelski

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja może inaczej: dziennikarstwo obywatelskie to unikalne zjawisko powszechne. Dziennikarstwem od zawsze zajmowała się drobna grupa osób zatrudnionych w redakcjach. Istniał wyraźny podział na twórców przekazu i jego odbiorców. Dzięki Internetowi, każdy zatroskany o swoje otoczenie obywatel może wyrazić swoje zdanie. Nie musi mieć pracy w redakcji, nie musi nawet potrafić sklecić porządznie zdania. Dziennikarzem obywatelskim może być KAŻDY, dziennikarzem tradycyjnym - nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na ten temat tu: http://groups.google.com/group/obywatel-dziennikarz
...
Jaki dziennikarz jest obywatelski? Taki, którego nie wywalą z roboty! A jaką robotę wykonuje dziennikarz obywatelski? Taką, której tradycyjny by się nie podjął. Gorszą? Lepszą. Czemu tradycyjny by się jej nie podjął? Nie ma czasu. Przecież to jego praca? I to jest problem!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.03.2007 14:08

Obywatelski nie znaczy niezależny. Pisać można o wszystkim ale to redakcja czuwa nad tym co trafi a co przepadnie. A tematy komunikacji miejskiej to nie są tematy typowo obywatelskie tylko lokalne. Dziennikarze oczywiście grupują się na krajowych, sportowych i lokalnych i innych. Jednak każdy z nich pisze o tym o czym chce. Z tym że dziennikarz za pieniądze dodatkowo podejmuje się pisania na tematy narzucone przez redakcję - co nie ujumje mu obywatelskości.

"Obywatelski " to slogan. Nie kryje się za nim nic po za tym aby wzbudzić zainteresowanie "odmiennością". To nie dziennikarze są obywatelscy a tematy - o których piszą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z największą satysfakcją podkreślam, że jestem dziennikarzem obywarelskim. Z bardzo istotnego powodu - poruszam tematy, które chcę poruszyć, a nie te, o których każą mi pisać. Temat traktuję zgodnie z własnym oglądem, a nie oglądem, wynikającym z linii programowej gazety i sympatii politycznych właciciela. Jestem niezależny i to odróżnia mnie od dziennikarza etatowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A według mnie jest bo Morozowski nie podejmuje się takich tematów jak np. Kamil. Jesteśmy dziennikarzami obywatelskimi i jak napisałem wcześnie większość tekstów jest typowo obywatelskich. Nie można dokładnie sprecyzować listy tematów, które są obywatelskie. Ale np. problem z komunikacją miejską w mieście lub jaki kolwiek duży problem poruszony przez dziennikarza obywatelskiego jest według mnie typowo obywatelskim i jeśli ten temat poruszyłby np. Morozowski zostałby on dziennikarzem, ponieważ to jego zawód.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.03.2007 13:38

nadal nie sprecyzowałeś jakie to są tematy. Czy temat np. lustracji jest mniej ważny niż temat taki że polska bije rekordy w lotnictwie? uważam że dla grup - byli SB-cy plus ludzie pokolenia Solidarności walczących z SB tematem numer jeden jest lustracja a nie lotnictwo. Jednak pasjonatów lotnictwa będzie interesować bardziej temat rekordów niż lustracji. Chyba że były SB-ek jest pasjonatem lotnictwa - wtedy oba tematy są dla niego interesujące.
Tak czy siak wynika z tego że dla każdego inna informacja jest ważna i czy napisze o niej Andrzej Morozowski czy Kamil Gopaniuk to nie ma różnicy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat obywatelski według mnie jest problemem w naszym społeczeństwie. Gazeta i Onet nie zajmują się problemami typowo obywatelskimi. Polityka itd. to strefa informacyjna, a my poruszamy problemy, które nas dotyczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.03.2007 13:27

W takim razie gazeta.pl i onet.pl nie są obywatelskie? Bo pisząc o polityce, ludziach, wydarzeniach w kraju i za granicą nie poruszają tematów bardzo obywatelskich? Jakie tematy są obywatelskie a jakie nie są?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.