Facebook Google+ Twitter

Po co nam duety w muzyce, czyli o łączeniu się w pary

Od wielu lat artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne łączyli swoje pomysły, siły i talenty, nagrywając wspólnie piosenki.


Stare, ale jare

Do tej pory powraca się do odrestaurowywania starych piosenek, które dzięki nagraniu przez innych wykonawców przeżywają drugą młodość. Przykładem na to niech będzie jeden z większych hitów zespołu U2 pt."One". Nie tak dawno na potrzebę własnej interpretacji M.J.Blige, wykonując ją wspólnie z Bono, odświeżyła piosenkę, wydobywając z niej współczesny charakter. W 2008 roku Bogusław Mec zarejestrował na krążku swoje znane sprzed lat utwory, w towarzystwie wielu popularnych artystów ze współczesnej sceny muzycznej (m.in. J.Steczkowska, K.Klich, A.M.Jopek, M.Rozynek). Dzięki współpracy z nimi oraz Polską Orkiestrą Radiową otrzymaliśmy odświeżony obraz muzyki.

Techniczne rozwiązania sprowadziły się do tego momentu w historii muzyki, że zdarzają się sytuacje, w których żyjący wokalista przypomina utwór artysty już nieżyjącego, śpiewając go razem z nim. Trzeba przyznać, że nierzadko takie chwile wywołują silne emocje. Tak stało się, kiedy to powstała nowa wersja "When I Fall In Love", gdzie Natalie Cole, wykonała go wspólnie ze świętej pamięci ojcem Nat King Cole, stworzony przez nałożenie jego wokali na ścieżkę. Podobną sytuację mieliśmy w Polsce, kiedy to na tak odważny krok zdecydowała się Natalia Kukulska. W "Tyle słońca w całym mieście" możemy piosenkarkę usłyszeć wspólnie z jej matką Anną Jantar. W takim przypadku mamy podwójne znaczenie duetu, przypomniana zostaje nie tylko kompozycja, ale także nieżyjący już artysta.

Charytatywne przypadki

Zdarzają się jednak spotkania nieograniczające się jedynie do duetów. Takie sytuacje mają miejsce głównie wtedy, gdy nagrywane są utwory dla potrzeb charytatywnych. Któż nie pamięta słynnej piosenki "Moja i Twoja nadzieja", nagranej przez grupę Hey po raz drugi w 1997 roku, jako cegiełka mająca wspomóc tragiczną sytuację powodzian. Liczba artystów biorących udział w nagraniu tego utworu, to kilkanaście popularnych nazwisk (m.in. Cz.Niemen, E.Bartosiewicz, M.Rodowicz). Podobny przypadek miał miejsce w 2004 roku. W powstaniu "Pokonamy fale", na rzecz pomocy ofiarom fali tsunami, wzięła udział czołówka polskich artystów (m.in. Kayah, M.Wiśniewski, M.Brodka, G.Markowski). Spektakularną stała się koalicja wykonawców, występująca pod nazwą Band Aid, którzy to nagrywając "Do They Know It's Christmas?", wspomogli akcję walki z głodem w Afryce. P.Collins, B.Geldof, G.Michael, D.Bowie to tylko przykładowe nazwiska biorące udział w tym projekcie. Po dwudziestu latach, w 2004 roku powstała odnowiona wersja tego utworu, gdzie pod zmienioną nazwą na Band Aid 20, spotkali się w tym samym celu m.in. Bono, Dido, K.Melua, R.Williams, R.Murphy. Przy tej okazji wskrzeszona została nie tylko piosenka i cała machina charytatywnej pomocy, ale także seria koncertów, na których spotkała się na scenie, w różnych konfiguracjach, rzesza popularnych piosenkarzy.

Na koncercie też w duecie

Jeśli już mowa o sytuacjach koncertowych, to często przy tego typu okazjach dochodziło do równie ciekawych i inspirujących spotkań. Najlepszym momentem na zaproszenie sobie gościa i zaśpiewania z nim w duecie jest występ jubileuszowy lub też z innego powodu wyjątkowy. Z takiej okazji skorzystał zespół Hey, świętujący w 2007 roku 15-lecie istnienia. W koncercie "MTV Unplugged" Kasia Nosowska zaprosiła do wspólnego wykonania coveru "Angelene" Agnieszkę Chylińską. W podobnym projekcie akustycznym Kayah zaprezentowała piosenkę "Kiedy mówisz" wspólnie z Anną Marią Jopek.

Jak widać nagrywanie duetów oraz innych konfiguracji muzycznych ma swoją ogromną wartość. I to nie tylko ze względu na walory artystyczne i traktowanie takich sytuacji jako ciekawostkę. Często w ten sposób artyści wyrażają swoją sympatię oraz szacunek do innych wykonawców lub też odświeżają kompozycje nie warte zapomnienia. Ważne jest także to, że wspierają w ten sposób akcje, mające na celu pomoc drugiemu człowiekowi. Bo w końcu pisanie piosenek, wzniecanych zainteresowaniem układów muzycznych, nie musi kojarzyć się jedynie z przejrzystą rozrywką, może też zachęcać do wspólnego działania na rzecz charytatywnych przedsięwzięć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plusik!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.