Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po co nam stolice kultury? Odpowiedzi na pytanie poszukają w Lublinie

Anna Kołodziejczyk
Anna Kołodziejczyk
Zaproszenie na warsztaty "Polskie Stolice Kultury – jak wykorzystać ich potencjał kulturalny?"
Zaproszenie na warsztaty "Polskie Stolice Kultury – jak wykorzystać ich potencjał kulturalny?" materiały organizatora, udostępnione nw www.lublin.eu
W Lublinie spotkają się przedstawiciele miast, które brały udział w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Jakie efekty i plany na przyszłość przyniósł start w konkursie będą oceniać na konferencji "Polskie Stolice Kultury – jak wykorzystać ich potencjał kulturalny?"

Jeszcze niedawno emocjonowaliśmy się konkurencją pomiędzy największymi polskimi metropoliami, które wystartowały w szranki konkursu o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Co stało się z podjętymi wtedy pomysłami, inicjatywami, rozbudzonymi nadziejami, ambicjami i entuzjazmem?

Które z pomysłów są kontynuowane już poza konkursowym wyścigiem i jakie możliwości dla miast startujących oraz tych,które chciałyby skorzystać z ich doświadczeń otwierają się teraz?

Na takie pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy cyklu zaplanowanych na piątek i sobotę spotkań pt.: "Polskie Stolice Kultury – jak wykorzystać ich potencjał kulturalny?"

Zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu zapraszają organizatorzy:

Urząd Miasta i filia Centrum Kultury w Lublinie - Warsztaty Kultury

. Nie zabraknie miejsca na wymianę dobrych praktyk i możliwości poznania lokalnych inicjatyw.

Będzie to możliwość zastanowienia się i podsumowania efektów - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, startu polskich miast w konkursie na Europejską Stolicę Kultury.

Konkurs zapoczątkował w wielu ośrodkach lokalnych intensywny rozwój kulturalnych inicjatyw. Konsekwencją tej aktywności jest między innymi powstanie różnego rodzaju ruchów i działań, które mogą stać się bazą dla dalszych strategii rozwoju poszczególnych miejscowości czy regionów.

Na otwarcie (piątkowe popołudnie), podczas sesji zatytułowanej "Kultura uczestnictwa – dobre praktyki", przewidziano prezentacje rożnego rodzaju środowiskowych i regionalnych koalicji, partnerstw i programów tworzonych na bazie rosnącego zaangażowania i świadomości współodpowiedzialności władz i obywateli za rzeczywistość społeczną i kulturalną.

Ruchy tego rodzaju wyrastają coraz liczniej i działają na rzecz zwiększenia partycypacji społeczeństwa w procesach decyzyjnych i budowy rzeczywistego dialogu społecznego. W ożywionych debatach toczących się w różnych ośrodkach na terenie Polski powstały interesujące rozwiązania w dziedzinie zarządzania kulturą. Spotkanie w Lublinie jest okazją, by je bliżej poznać.

Wśród zaproszonych na sesję znaleźli się między innymi: redaktor tygodnika "Polityka" Edwin Bendyk (który zaprezentuje program seminaryjny "Kultura i rozwój" prowadzony przez Collegium Civitas) i Beata Chmiel (Obywatele Kultury - Pakt dla Kultury). Swoje doświadczenią przedstawia także przedstawiciele inicjatyw łódzkich, bydgoskich, poznańskich. Na koniec - mikrofon dla wszystkich. Sesja otworzy prace nad "Pakietem kulturalnym dla Lublina".

Sobota przeznaczona jest na spotkanie inaugurujące III edycję seminariów „Kultura i rozwój”, organizowanych przez Collegium Civitas i Narodowe Centrum Kultury. Tematyka sesji skoncentruje się wokół współczesnych strategii miejskich".

Zaproszenie do udziału przyjęli przedstawiciele Białegostoku, Bydgoszczy,
Torunia, Gdańska Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy a także
polskiego zwycięzcy konkursu EST - Wrocławia oraz miasta-gospodarza - Lublina.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto